Immersja językowa. Co to jest i dlaczego warto?

immersja 1

Immersja (albo imersja) językowa czyli zanurzenie. Metoda często polecana w sytuacji, kiedy 24-godzinny kontakt z językiem w obcym kraju nie jest możliwy. Imersja językowa jest rozwiązaniem dla Ciebie jeśli:

• chcesz zacząć naukę języka np. angielskiego
  • chcesz zintensyfikować naukę języka
  • uczysz się od jakiegoś czasu i czujesz, że nie robisz postępu
  • chciałbyś częściej obcować z kulturą i ludźmi mówiącymi w tym języku
  • nie możesz albo nie chcesz wyjeżdżać za granicę
  • jesteś ciekawy różnych metod nauki

W tym przewodniku pokażę Ci jak możesz wykorzystać imersję językową w codziennym życiu, aby jeszcze szybciej uczyć się języka.

Przejdźmy do rzeczy.

Na Czym Polega Immersja?

Immersja polega na tym, że otaczamy się językiem tak, jak to tylko możliwe, stosując do tego dostępne źródła języka obcego jak filmy, seriale, muzyka, dialogi, książki, radio, podcasty, social media, rozmowy z obcokrajowcami.

Ja, ucząc się hiszpańskiego na początku zeszłego roku (2015) próbowałam tej metody przez około 3-4 miesiące.

Dosyć krótko, ktoś może zapytać „dlaczego tak krótko?”

Dlatego, że jest to metoda dość wymagająca pod pewnym względem dla osoby początkującej, dla zaawansowanej nie sprawia dużego wysiłku.

Mój początkowy poziom opisałabym jako Początkujący (A1.2).

Mój poziom końcowy (oceniany subiektywnie na podstawie ilości rozumianego tekstu i słów, nie robiłam sobie żadnych testów) to:

A2.2, czasem czułam się nawet na B1!

Zmień Język Systemów z Jakich Korzystasz.

To, co zrobiłam w pierwszej kolejności to zmieniłam język polski na hiszpański w telefonie, na komputerze, we wszystkich programach i aplikacjach, któych używałam.

Bardzo prosta rzecz, a już daje dużo nowych słówek – zacznij np. od Facebooka.

Wystarczy wejść w ustawienia na Facebooku i już pierwszy krok wykonany. 🙂

Bierne słuchanie, Aktywne słuchanie

Czym jest bierne słuchanie?

Bierne słuchanie to słuchanie w tle.

Zaczęłam słuchać radia po hiszpańsku, znalazłam podcasty dla początkujących, po angielsko-hiszpańsku. Szczególnie polecam „Notes in Spanish”, świetna produkcja, szkoda, że działali tylko do 2008.

Czym jest aktywne słuchanie?

Aktywne słuchanie ma miejsce, gdy poziom jest dostosowany do Twojej znajomości języka i jesteś skupiony na słuchaniu.

Do aktywne słuchania wykorzystałam kurs Pimsleura. (Tak mi się spodobała ta metoda, że w końcu sama stworzyłam podcast do nauki mówienia po angielsku TALKSHOP). Kurs Pimsleura to bardzo skuteczna metoda, dzięki której zastosowałam Metodę Popularnych Zwrotów, uczyłam się podstaw gramatyki w naturalny sposób, uczyłam się myślenia w tym języku oraz płynniejszego mówienia. Jeśli chodzi o język angielski, to niestety firma Pimsleur nie wyprodukowała kursu dla Polaków do  nauki angielskiego.

Szkoda.

Następnie, znalazłam telewizję internetową, gdzie oglądałam programy, które mnie interesowały i nie były za trudne, takie jak „Vaya casas!” o wystroju wnętrz i architekturze.

Bardzo ważnym elementem mojej immersji były:

FILMY I SERIALE

Znalazłam ulubione tytuły, aktorów, za którymi później podążałam (Mario Casas, Bianca Suarez).

Ta część mojej nauki była najlepsza i chyba najbardziej efektywna, jeśli chodzi o rozumienie. Spędziłam nad tym mnóstwo godzin wykorzystując różne metody nauki z seriali.

Przeglądaj Prasę w Języku Którego się Uczysz

Pomimo mojego niskiego poziomu początkującego nie bałam się czytać „elpaís” (popularna gazeta opiniotwórcza i informacyjna), ale szukałam w internecie książek pisanych prostym językiem np. P.Coelho, Federico Moccia, artykuły dotyczące kobiet, urody, zdrowego trybu życia plus kupowałam gazetę „¿Español?” do nauki języka.

Do nauki angielskiego świetnie sprawdza się magazyn językowy English Matters.

English Matters

Wymiana językowa.

Jest wiele miejsc i sposobów ćwiczenia mówienia, zaczynając od metody Pimsleura o której wspominałam, czy Metody Popularnych Zwrotów.

W moim repertuarze znajdują się aplikacje np. TANDEM, czyli wymiana językowa oraz samodzielna nauka zwrotów.

W taki oto sposób poznałam kilka osób, głównie mężczyzn, bardzo miłych gości.

Najdłużej rozmawiałam z Oscarem, byłym żołnierzem z Kolumbii, mieszkającym w Nowym Jorku, znacznie starszym ode mnie, który był niezwykle uprzejmy i bardzo serdeczny.

W taki sposób miałam darmowe lekcje hiszpańskiego, bo mimo celu wymiany, rozmawialiśmy i pisaliśmy tylko po hiszpańsku. Jedynym problemem była różnica czasu, która totalnie mi nie pasowała. I przez to, niestety, zakończyliśmy nasze rozmowy.

Rób Codzienne Rzeczy w Obcym Języku

Jako początkujący możesz wykorzystać Google Translate i poopisywać przedmioty codziennego użytku samoprzylepnymi karteczkami.

immersja w angielski

Gotuj z przepisami w obcym języku, albo próbuj jedzenia z konkretnego kraju, którego języka się uczysz:

immersja w angielski

Czytaj etykiety produktów, często są na nich obcojęzyczne napisy, np. po angielsku.

immersja w angielski

A Teraz Głos Oddaję Tobie.

Więc tak jak widzisz, immersja to nauka języków niskim kosztem, bez wyjazdu za granicę. Powiem szczerze, że rewelacyjnie wspominam tamten intensywny czas. Postęp, jaki zrobiłam w tak krótkim czasie napawał mnie ogromną satysfakcją.

Teraz Twoja kolej. Napisz mi jakie masz doświadczenia z immersją.

Co w pierwszej kolejności spróbujesz? Zmiany języka w telefonie? Podcastów?

Napisz mi w komentarzu.

angielski online

[learn_press_profile]

2 thoughts on “Immersja językowa. Co to jest i dlaczego warto?

1. Ania, a jakie seriale lubisz? Polecam „El barco”, „el internado”, „el principe”, „sin identidad”. Kiedyś nawet oglądałam „Arrow” z hiszpańskim dubbingiem. Da radę się przyzwyczaić, tylko chyba trzeba oglądać od pierwszego odcinka z dubbingiem, bo jak znasz oryginał to jest dziwnie.