Co to są fiszki i jak wykorzystujemy je do nauki słów?

Nie ma nic bardziej istotnego w nauce języka obcego niż znajomość słów. Czy zwykłe „wkuwanie” jest efektywne? Wiemy już, że nie, ponieważ po dłuższym czasie i tak zapomnimy większość nowo poznanych wyrazów. Aby skutecznie zapamiętać materiał, nasza pamięć „musi wiedzieć”, że dane słowa są dla nas istotne. Tylko dzięki takiemu podejściu, świeża treść przejdzie do pamięci długotrwałej i w każdej chwili będziemy z niej mogli skorzystać bez żadnego problemu. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem są fiszki. Dowiedz się, dlaczego jest to tak istotny element nauki na naszych zajęciach.

Co to są fiszki?

Fiszki to małe, prostokątne karteczki zwykle z grubszego papieru, które uzupełnia się nowo poznanymi słowami i wyrażeniami (czasem z obrazkami). Na ich odwrocie zapisujemy tłumaczenie lub definicję.

Jak wykorzystujemy fiszki do nauki i jakie obserwujemy rezultaty?

– Tworzymy fiszki za każdym razem, gdy uczymy się nowych słów. Wykorzystujemy je do powtórek, gier i aktywności.

– Drugi krok, to przeniesienie fiszek do aplikacji na tablet lub telefon. Dzięki temu, można samodzielnie powtarzać nowe słowa siedząc wygodnie w domu.

– Ostatni element nauki to systematyczne powtarzanie słówek na każdych zajęciach. Odbywa się to najczęściej w formie zabawy lub gry.

– Częste powtórki z fiszek owocują bardzo dobrymi wynikami. Ilość zapamiętanych słów jest znacznie większa, niż w przypadku nie korzystania z nich.

Case study: W 4-osobowej grupie (średnia wieku 45 lat) na poziomie A2/B1 mającej 60-minutowe zajęcia 2 razy w tygodniu, średnia ilość nowych słów na tydzień to ok 10-12 wyrazów.  Po miesiącu nauki, wspomaganej aplikacją do fiszek, średnio zostaje zapamiętanych nawet 90% słów. Różnica między uczniami uczącymi się dodatkowo z aplikacją a tymi, którzy nie powtarzają słów samodzielnie jest diametralna. Dlatego cały czas motywujemy naszych studentów do poświęcenia chociaż 5 minut dziennie na szybkie przejrzenie fiszek w aplikacji Quizlet.

Dlaczego nasza metoda jest efektywna?

– Nie korzystamy z gotowych fiszek. Nasi uczniowie sami je tworzą. Zapamiętywanie dzięki temu jest efektywniejsze, ponieważ angażujemy nasz mózg w dodatkowy proces.

– Jest to świetna metoda dla każdego stylu uczenia się – dla kinestetyków (uczących się m.in. przez ruch-pisanie), wzrokowców (widzących słowa na fiszkach) i słuchowców (przy pisaniu i powtarzaniu słyszą słówko).

– Ćwiczymy wykorzystywanie słówek w zdaniach uwzględniając kontekst, czyli m.in. w aktywnościach typu story telling – opowiadanie historii lub small talk – luźne pogawędki.

– Wspomaganie nauki aplikacją do fiszek Quizlet daje prawie 100% gwarancję zapamiętania nowych słów, ponieważ aplikacja wykorzystuje wielokanałowe uczenie się – ze słuchu (dostępna wymowa każdego wprowadzonego słowa) oraz z wykorzystaniem wzroku i ruchu – poprzez zgadywanie, zabawę, sprawdzanie samego siebie, wpisywanie słów.

Jak wykorzystać fiszki ucząc się samodzielnie? 3 pożyteczne wskazówki.

– Na początku uczymy się z języka angielskiego na polski, czyli patrząc na angielskie słowo, musimy podać jego polski odpowiednik. Po osiągnięciu zadowalającej płynności, uczymy się za pomocą fiszek z polskiego na angielski.

– W miarę upływu czasu, eliminujemy fiszki, które już bardzo dobrze znamy, ale powracamy do nich co jakiś czas (np. co 2 tygodnie).

Naukę słówek zawsze uzupełniamy czytaniem (np. ulubionych blogów, artykułów lub książek) i słuchaniem (filmów, podkastów lub audiobooków).

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zacząć używać słowa, które już znasz przeczytaj ten wpis.

Co uważasz na temat nauki z wykorzystaniem fiszek? Czy wg Ciebie to skuteczna metoda? Daj nam znać w komentarzu pod artykułem.