+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Dwie metody nauki angielskiego, które pomogą Ci rozumieć to, co słyszysz

Dwie metody nauki angielskiego, które pomogą Ci rozumieć to, co słyszysz

Cześć,

Z poniższego artykuły dowiesz się, dlaczego słuchanie jest jednym istotniejszych elementów w procesie nauki języka angielskiego. To jedna z tych umiejętności, którą wykorzystujemy jako pierwszą, będąc jeszcze dziećmi. To pierwszy krok do nauczenia się języka.

Nie bez kozery w języku angielskim istnieją dwa słowa hear (słyszeć) i listen (słuchać). “Słyszenie” to inaczej działanie pasywne, bo nie skupiamy się na nim celowo. Natomiast “słuchanie” ma w sobie intencję i jest aktywne. Sprawdź czemu warto łączyć te dwie formy nauki, aby efektywniej poznawać angielski.

1. Słuchanie pasywne

Słuchamy pasywnie, kiedy włączamy telewizor i gotujemy obiad w kuchni. Słyszymy dźwięk, ale nie skupiamy się na każdym słowie. Jest to pierwsza metoda zwana “osłuchiwaniem się” z językiem. Tu zależy nam na obyciu się z dźwiękami, akcentami, wymową. Jest to istotne szczególnie na początku nauki.

Możesz słuchać pasywnie w samochodzie, jadąc autobusem czy będąc na spacerze. Po prostu włącz i słuchaj. Poniżej przedstawiam Ci listę propozycji.

 2. Słuchanie aktywne

Jeśli chodzi o aktywne słuchanie angielskiego, to polega ono na tym, że słuchamy i staramy się wyłapywać słowa, które znamy, rozumieć kontekst. Tu, w zależności od poziomu wybieramy taki materiał, żeby się nie zniechęcić. Oglądając filmy można oczywiście włączyć napisy, polskie lub angielskie. Ale uwaga na pułąpkę. Kiedy wyświetlają napisy wzrok często podąża za nimi i pzestajey aktywnie słuchać i starać się rozumieć. W tej kategorii może być muzyka, pod warunkiem, że będziesz się uczyć tekstów i śpiewać je razem z wykonawcą.

Swoją drogą polecam stronę Lyrics Training gdzie możesz się dobrze bawić i ćwiczyć angielskie słówka słuchając muzyki.

3. Częste problemy w nauce angielskiego.

Wśród osób początkujących zauważyłam strach przed pasywnym słuchaniem. Częstą obawą jest

“ale po co mam słuchać, skoro nic nie rozumiem?”

No właśnie. Nie słucham, bo nie rozumiem. Nie rozumiem, bo nie słucham. Koło się zamyka. Im więcej słuchasz języka tym lepiej będziesz go rozumieć. Dlatego zacznij już dziś, teraz!

Podsumowując,  nie nauczysz się języka jedynie dzięki pasywnemu słuchaniu. To byłoby za piękne. Obie formy słuchania są niezwykle ważne. Może się okazać, że tu właśnie leży problem braku postępu  w nauce, bądź trudnościach w jego opanowaniu. Należy pamiętać, że to ważny element nauki.

Daj znać w komentarzy pod artykułem czego lubisz słuchać po angielsku?

Pozdrawiam,

Karolina

2 thoughts on “Dwie metody nauki angielskiego, które pomogą Ci rozumieć to, co słyszysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Angielski Online