+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

3 seriale historyczne dla fanów wikingów i samurajów

3 seriale historyczne dla fanów wikingów i samurajów

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam seriale historyczne. Przenoszą mnie one w czasy, które są mi całkowicie obce i na chwilę zapominam się w nich. Jako, że jest to pierwszy odcinek serii “Seriale” na początek wybrałam dla Was 3 seriale historyczne, które w jakiś sposób mnie zainteresowały swego czasu, może nauczyły mnie też trochę historii, z którą miałam na bakier w szkole. Udostępniajcie, komentujcie, dajcie znać czy taki gatunek przypada Wam do gustu!

1. Marco Polo

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: polityka, handel, kultura Azji, wojsko
Odmiana angielskiego: bardziej amerykańska niż brytyjska
Ocena na IMDB: 8,1/10
Gatunek: przygodowy, dramat, historia
Rok produkcji: 2014-…
Oglądaj: Trailer, Netflix, online

 

 

 

 

Opis: Serial produkcji amerykańskiej. Akcja dzieje się w Azji na przełomie XIII-XIV wieku. Marco Polo dociera do centrum mongolskiego imperium – Khanbaliq (obecnie Pekin), rządzonego przez Khublai Khana. Zostaje pojmany i trafia na dwór władcy jako niewolnik. Od tej sceny zaczyna się historia. Ten serial z pewnością jest to rarytas dla fanów sztuk walki, mongolskiej muzyki i średniowiecznej kultury azjatyckiej. Ale nie tylko…

Hundred Eyes: “What one chooses to believe in and what one is compelled to believe in, there is a difference.”

Subiektywnie: Jak sam powyższy cytat pewnie pokazuje ten serial ma filozoficzny aspekt, który przecież kojarzy się ze średniowieczną Azją. Spodobają Wam się te krótkie puenty, które zawsze trafnie oceniają sytuację. Tytuł jest zwodniczy. Ten serial to nie jest opowieść o podróżniku Marco Polo, wręcz przeciwnie. To przede wszystkim historia kraju Mongołów i ich podboju świata. Polecam szczególnie za klimat średniowiecznej Azji zachwycający barwami, fakturami, totalnie innymi obrazami niż do których jest przyzwyczajone nasze europejskie oko.

Hundred Eyes: “Kung fu. It means, “supreme skill from hard work.” A great poet has reached kung fu. The painter, the calligrapher, they can be said to have kung fu. Even the cook, the one who sweeps steps or a masterful servant can have kung fu. Practice. Preparation. Endless repetition. Until your mind is weary, and your bones ache. Until you’re too tired to sweat, too wasted to breathe. That is the way, the only way one acquires kung fu.”

2. Vikings

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: żegluga, polityka, przedmioty i zwyczaje Wikingów, biała broń, religia
Odmiana angielskiego: w miarę neutralna, różne akcenty mieszane z akcentem nordyckim,
Ocena na IMDB: 8,7/10
Gatunek: akcja, dramat, historia
Rok produkcji: 2013-…
Oglądaj: Trailer, Netflix, online

 

 

 

 

Opis: “Vikings” opowiada średniowieczną historię wikingów podbijających świat. Poznajemy legendarnego wojownika nordyckiego, Ragnara Lothbrok, jego potomków, sprzymierzeńców i wrogów, jego drogę do władzy. W filmie możemy usłyszeć mieszankę wymarłych języków, takich jak staroangielskiego i staronordyjskiego. Bez napisów nie przejdzie, chyba że znacie wymarłe języki 🙂 Atmosfera pełna epickich walk, rajdów i tradycji pogańskich.

Floki: “Who needs a reason for betrayal? One must always think the worst Ragnar, even of your own kin. That way, you avoid too much disappointment in life.”

Subiektywnie: Ta produkcja zachwyciła mnie mnie przede wszystkim dwiema rzeczami – super utalentowanym głównym bohaterem (ach te oczy…) i tym, że mimo wszystko możemy usłyszeć w orginale stare języki. To dało dla mnie efekt “wow”. Zwróćcie uwagę, że w kinie zdominowanym przez amerykańskie produkcje rzadko słyszymy oryginalny język danej nacji. Niestety atrakcyjność serialu kończy się dla mnie wraz z nowym sezonem 5. Już ze dwa lata temu czytałam o tym, że serial ten nie jest opowieścią tylko o Ragnarze, ale również o jego potomkach i ich podbojach. Tak czy inaczej, jestem nieco zawiedziona, bo stworzył on bardzo silną, charyzmatyczną postać z którą prędzej czy później trzeba się pożegnać. Kto wie, może się jeszcze przekonam i obejrzę cały sezon 5 na raz 😀 PS.: Zobaczcie sobie filmik na YouTube  10 Things You Didn’t Know About The Actors Of Vikings (Season 5) Zaskoczy Was naturalny akcent każdego aktora, który do roli musiał włożyć naprawde mase pracy.

3. The last kingdom

 

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: polityka, przedmioty i zwyczaje średniowieczne, biała broń, religia
Odmiana angielskiego: zdecydowanie brytyjska
Ocena na IMDB: 8,3/10
Gatunek: akcja, romans, historia
Rok produkcji: 2015-…
Oglądaj: Trailer, BBC2, online

 

 

 

Opis: Jest to adaptacja książki “Wojny Wikingów” (“The Saxons stories”) Bernarda Cornwella. Akcja dzieje się w IX wieku w Anglii za rządów Alfreda Wielkiego. Porwany i wychowany przez wikingów, potomek saskiego szlachcica, Uhtred, jest głównym bohaterem opowieści. Serial ogólnie bardzo chwalony przez fanów fikcji historycznej za dobrze oddaną atmosferę, naturalność scen, i pomimo niższego budżetu niż “Vikings”, wysokiej jakości sceny batalistyczne.

Brida: I prefer the company of the gods to stupid man.”

Subiektywnie: Mogłabym rzec, że jest on odpowiedzią na “Vikings”, albo drugą perspektywą tej samej historii, bo w filmie możemy spotkać postać młodego Ragnara, więc może dzieje się to nawet równolegle! Pierwszy sezon super. To, co mnie zniechęciło do drugiego to bardzo długi czas czekania. Pierwszy sezon zaczął się w 2015, a drugi dopiero w 2017. Ale dla tych którzy teraz zaczną oglądać nie będzie to już problemem.

 

Lubicie seriale historyczne? Oglądaliście już któryś z tych tytułów? Który Wam się najbardziej podoba? Dajcie znać w komentarzach!

 

Pozdrawiam,

Karolina

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

angielski online