Jak zacząć używać więcej słów? Sposoby na aktywowanie pamięci.

Cześć,

W dzisiejszym poście dowiecie się, jak zacząć mówić lepiej i używać więcej słów, które już znacie, ale nie używacie – z różnych powodów. Zapraszam do lektury!

Wielu moich uczniów ma jeden główny cel komunikacyjny:

“Chcę mówić płynniej, bez zatrzymywania się i móc łatwiej odszukiwać słowa zamienne.”

Chciałabym zacząć od określenia, czym jest wiedza pasywna, a czym aktywna.

Wiedza pasywna

to całe słownictwo które rozumiem, kiedy czytam tekst, oglądam film, bądź słucham radia.

Wiedza aktywna

to słowa i wyrażenia, które używam w mowie i piśmie.

Problem w komunikowaniu się tkwi w:

1. Małej częstotliwości mówienia.
  2. Używania ciągle tych samych słów.
  3. Nie przenoszenia słów z pamięci pasywnej do aktywnej.

Jak rozwiązać trzy powyższe problemy?

1. Częściej mówić. Tak wiem, to może być stresujące, możecie nie mieć z kim…. Dlatego warto korzystać z praktycznych konwersacji z Nativem, albo kimś, kto już zna angielski na podobnym albo wyższym poziomie (mężem, żoną, kolegą czy sąsiadem), można poszukać partnererów do rozmowy na gumtree albo facebooku na grupach konwersacyjnych typu “tandem”.
  2. Częściej powtarzać słówka. To oznacza, że nie tylko patrzycie na słowo, ale przede wszystkim staracie sobie je przypomnieć! Samo patrzenie na listę słów nic nie da. Poza tym, kiedy uczyłam się języków zauważyłam, że dobrze na moja pamięć wpływało myślenie w danym języku, mówienie do siebie i przypominanie sobie słówek w myśli w ciągu dnia.
  3. Być świadomym. W nauce języka trzeba być świadomym tego, czego się uczysz. Zwracać uwagę na słowa, które słyszysz, pamiętać o nowych słówkach i w sytuacji, kiedy ono się pojawia w tekście – odnotować to w głowie, starać się jak najczęściej używać nowo zapamiętane słowa. Tylko wtedy mózg zrozumie, że są one ważne i zapamięta je.

Podsumowując, nie ma cudów. Na znajomość języka składa się kilka umiejętności. Żeby używać więcej słów warto czytać, oglądać filmy i słuchać podkastów. Słówka z którymi nie będziecie mieć kontaktu nie będą miały możliwości się zakotwiczyć w Waszym umyśle. Dlatego zachęcam Was do czynnego i częstego uczenia się języka angielskiego poprzez mówienie, czytanie, słuchanie i powtarzanie nowych słówek.

A może znacie jakieś inne sposoby na aktywizowanie biernej wiedzy i poprawienie mówienia w obcym języku?

Pozdrawiam,

2 thoughts on “Jak zacząć używać więcej słów? Sposoby na aktywowanie pamięci.