Najdziwniejsze fakty o Australii. Tego na pewno nie wiesz!

Cześć,

Jak wiadomo angielski to nie tylko Wielka Brytania czy Stany. Tyle, że rzadko kto wie coś więcej o innych krajach anglojęzycznych. Dlatego zapytałam naszego Aussie lektora Phila z Melbourne, w Australii, z czego słynie jego kraj, oprócz tych oczywistych kangurów, Aborygenów i kiwi. Z tego, co mi powiedział przygotowałam dla Was listę 10 najciekawszych i najbardziej zaskakujących informacji o tym kontynencie i jego mieszkańcach.

10. Były Premier ustanowił rekord Guinnessa w piciu piwa.

1955 roku Bob Hawke, Premier Australii, wypił ponad 1 litr (2.5 pint) piwa w zaledwie 11 sekund! Nie zgadniecie gdzie to zrobił! Na Uniwersytecie Oxford. W 2012 roku jako 82 -latek powtórzył swój wyczyn na stadionie SCG w Sydney podczas meczu krykieta.

Premier Australii

9. Więcej Greków w Melbourne niż w jakim innym mieście na świecie oprócz Aten.

A skąd Grecy wzięli się w ogóle w Asutralii? Imigracja grecka była jedną z najważniejszych dla Australii, zwłaszcza po II wojnie światowej. Powodem oczywiście była wizja poprawy warunków życia.

źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_Australians

8. Australia jest tak szeroka jak odległość między Moskwą a Londynem.

O wiele łatwiej wyobrazić sobie teraz wielkość tego kraju. Dodam do tego, że gdybyście chcieli odwiedzić każdego dnia jedną plażę w Australii to zajęło by Wam to 27 lat, bo jest ich ponad 10 000!

7. Kangury i emu podane na talerzu.

Tak, oba zwierzaki są popularnym składnikiem dań. Poza tym nie potrafią chodzić do tyłu, dlatego też zostały wybrane na herb, który swoją drogą bardzo mi się podoba 🙂 A Wam?

herb Australii

6. Spoufalający się strażnicy.

W 2005 roku strażnicy Parlamentu dostali zakaz zwracania się do gości per” mate” (przykł. tłum. “koleżko”). Zakaz był przestrzegany przez… jeden dzień.

5. Basen dla Premiera.

W 1967 roku Harold Holt, ówczesny premier Australii, poszedł na plażę popływać i nigdy nie wrócił. Nigdy nie znaleziono też ciała.  Jego zniknięcie spowodowało całą masę teorii spiskowych o których możecie przeczytać tu (link). Niedługo po jego śmierci, jeden z publicznych basenów został nazwany jego imieniem, co jest doskonałym przykładem australijskiego poczucia humoru.

4. Jeśli będzie pożar, nie przestraszcie się wybuchów.

Eukaliptus (potocznie po ang. “Gum Tree”, stąd może nazwa popularnego portalu;) ), bo o nim mowa, to wiecznie zielone drzewo liściaste dominujące we florze Australii. Znajdziecie tam ok. 24 000 gatunków. Dla porównania w Anglii jest ich zaledwie 1700. Olejek eukaliptusowy jest łatwopalny. Problem więc polega na tym, że podczas pożarów lasów (“bushfires”) drzewa te wybuchają.
Zobaczcie przykład pożaru z 2013 roku. Który objął powierzchnię większą niż Nowy Jork. Jeśli ciężko Ci jest wyobrazić to sobie, zobacz porównania największych miast z NY tu (link)

3. Jak myślicie iloma językami mówi się w Australii?

3? 10? Nie. Ponad 200 języków jest krajowo rozpoznawalna i używana! Kto by pomyślał… Na tej liście oprócz dużej ilości odmian języków Aborygenów i innych mniejszości etnicznych znajduje się nawet Polski. Asutralia nie ma też oficjalnego języka. W 2011 roku krajowy spis ludności wykazał, że 76.8% ludności używa angielskiego w domu.

języki w Australii
źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Languages_of_Australia

2. Mordercze pająki?

Od 1979 roku nie odnotowano żadnego śmiertnelnego ukąszenia pająka. Nie jest tak, oczywiście, że one nie gryzą. Co roku odnotowuje się ponad 2 000 ugryzień. Ale od momentu wprowadzenia antidotum sutuacja jest stale pod kontrolą. Aczkolwiek natknęłam się na artykuł, że  w kwietniu tego roku młody mężczyzna zmarł na skutek ugryzienia. Nie wiadomo jednak czy podano mu antidotum :/ Cały artykuł tu (link).

1. “Yes,we have snow.”

Ta informacja chyba najbardziej mnie zaskoczyła.  Mają śnieg. I nawet mają go więcej niż w Alpach szwajcarskich 🙂 Śnieg pada na wschodnim wybrzeżu, od czerwca do sierpnia. Na narty do Australii? Czemu nie. Jeśli chcecie poznać 7 rzeczy, których nie wiecie o śniegu w Australii zajrzyjcie tu (link).

Na koniec chyba najsłodszy z obecnych trendów w Australii – Quokka selfie.

quokka w Australii

Więcej na: http://bit.ly/2d3XdR7

Dzięki za dotrwanie do końca!

Pozdrawiam,