+48 791 744 495 [email protected]

Jak przełamać barierę mówienia w języku obcym?

Cześć,

chciałam Wam dziś przedstawić 10 kroków jakie możecie wykonać, żeby przełamać strach przed mówieniem. Ten temat od dawna jest dużym wyzwaniem (nie “problemem”) wielu uczących się języka obcego. Spisałam tu te rzeczy, które wiem, że działają. Jeśli macie pytania, śmiało piszcie w komentarzu, na pewno odpowiem.

1. Zaakceptuj swój strach.

Akceptacja to jedna z najważniejszych rzeczy, które możecie dla siebie zrobić. Strach jest czymś naturalnym. Ja też odczuwam tremę, jak poznaję nowych ludzi, jak rozmawiam z Native Speakerami, ale to nie znacza, że pozwolę temu uczuciu mnie sparaliżować. Jak się akceptuje uczucia? Jeśli czujecie strach, powiedzcie sobie w myślach “Akceptuję moje emocje. Akceptuję mój strach.” i idźcie do przodu i przełamcie go, a zobaczycie, że nie jest to tak straszne, jak się maluje w Waszej głowie.

2. Zaakceptuj robienie błędów jako drogę do perfekcji.

Obcych ludzi nie obchodzą Twoje błędy, jak to mówi Mateusz Grzesiak. Zobaczcie jak on się uczył języka. Tak samo i ja się uczyłam. “Jak zacząłem uczyć się języków obcych?”.

Jeśli uprawiasz jakiś sport, to  na pewno wiesz, że błędy się zdarzają po drodze, i to często, i nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, dzięki nim stajesz się jeszcze lepszy. W naszym systemie edukacji nauczyciele karzą dzieci za robienie błędów i z czasem uczniowie przestają ryzykować, żeby nie zostać ukaranym. Sama pamiętam takie sytuacje ze szkoły. Być może problem polega na niezrozumieniu procesu uczenia się i behawioryzmu. Innymi słowy, żeby nauczyć się czegokolwiek trzeba próbować, inaczej nie nauczysz się nigdy. W takiej sytuacji musicie odpowiedzieć sobie na pytanie “jak bardzo zależy mi na tym, żeby mówić w obcym języku?” I podjąć decyzję  – fight or flight.

3. Opanuj podstawowe wyrażenia.

Kiedy już się zdecydujemy na walkę, najlepiej się do tego przygotować. Dlatego na początek polecam nauczyć się jak prowadzić small talk (w kolejnym artykule więcej na ten temat) i ćwiczyć te tematy w każdej możliwej sytuacji. Z czasem zauważycie, że pula pomysłów jest ograniczona i w zasadzie z wieloma osobami rozmawiacie o tych samych rzeczach. To dobry krok do uzyskania swobody w rozmowie. Oprócz tego powitania i pożegnania, wyrażanie zrozumienia/słuchania i niezrozumienia, zdziwienia i niezadowolenia. Zobaczcie post o small talku, w którym możecie poznać konkretne przykłady przydatnych wyrażeń.

4. Ćwicz codziennie.

Ćwicz w każdej możliwej sytuacji. Zacznij od chatu np. conversation exchangeinterpals, albo my language exchange. Wspieraj się słownikiem i powoli wychodź do ludzi, albo rzuć się na głęboką wodę i idź np na grupy językowe, wieczory konwersacyjne, międzynarodowe spotkania networkingowem, których jest mnóstwo na FB. Ważne – przy tego rodzaju aktywnościach priorytetem powinno być dla Was przekazywanie komunikatu w jasny sposób oarz odbieranie go w taki sam, nie poprawność gramatyczna.

5. Naucz się technik relaksacyjnych.

Jesli naprawdę się stresujesz, naucz się jak panować nad emocjami. Zaczynając od prostych technik oddechowych po medytacje kończąc. Tu wrzucam obszerniejszy artykuł dotyczący 10 technik relaksacyjnych. Oczywiście po angielsku 🙂

6. Ćwicz rozumienie ze słuchu.

W rozmowie nie tylko istotne jest jasne tworzenie komunikatu, ale dobre zrozumienie. Dlatego warto słuchać podkastów, oglądać seriale, filmy. Im więcej, tym lepiej. Po kilku miesiącach oglądania seriali i filmów (najpierw z angielskimi napisami, potem bez), naprawdę poprawi się Wasze rozumienie ze słuchu.

7. Opanuj pragnienie perfekcjonizmu.

Perfekcjonizm nie zawsze nam sprzyja, ten wewnętrzy krytyk, który cały czas chce więcej i lepiej. Wspaniale jeśli chcecie się rozwijać i być cały czas lepsi i lepsi, ale warto zwrócić uwagę, kiedy perfekcjonizm przekształca się w kulę u nogi zamiast skrzydeł.

8. Uśmiechaj się.

Pozytywni, uśmiechający się ludzie robią o wiele lepsze wrażenie, ludzie są bardziej otwarci na takie osoby. Dlatego kiedy poznajecie kogoś nowego i musicie rozmawiać z tą osobą w obcym języku, pamiętajcie o szczerym uśmiechu. Nikt nie zwraca uwagi na błędy, jeśli rozmawia z sympatyczną, uśmiechniętą osobą.

9. Nie musisz mówić szybko.

Mów takim tempem jaki Ci odpowiada, rozmówca często dopasuje się do Ciebie. Z czasem płynność przyjdzie i będzie łatwiej mowić, tylko trzeba zacząć. Dziecko od razu nie biegnie.

10. Miej dystans do ludzi i siebie.

Nie zniechęcaj się od razu, jeśli coś pójdzie nie tak. Ludzie są różni – jedni będą bardziej cierpliwi drudzy mniej.  Ćwicz, aż dojdziesz do perfekcji.

Jestem otwarta na uwagi i przemyślenia. Piszcie śmiało!

2 thoughts on “Jak przełamać barierę mówienia w języku obcym?

1. Bardzo przydatny i mądry artykuł. Szczególnie otwiera oczy stwierdzenie, że u nas karze się za błędy, więc uczniowie boją podjąć się ryzyka. Na pewno coś w tym jest. Z drugiej strony nagradza się za nierobienie błędów i niby to dobrze, lecz rzeczywiście przeważnie bez żadnych odważnych kroków i prób ze strony ucznia.