Jak pokonać strach przed mówieniem po angielsku?

Loading

angielski online

Poznaj 10 kroków jakie możesz wykonać, żeby przełamać strach przed mówieniem. Ten temat od dawna jest dużym wyzwaniem przed którym stoi wielu uczących się języka angielskiego. Wielu moich uczniów przekonało się, że jest to rzecz do pokonania. To, co należy zrobić to wykazać wolę, chęć zmiany i spróbować różnych strategii.

 

1. Zaakceptuj swój strach.

 

Akceptacja to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz dla siebie zrobić. Strach jest czymś naturalnym. Ja też odczuwam tremę, jak poznaję nowych ludzi, jak rozmawiam z native speakerami, ale to nie znacza, że pozwolę temu uczuciu mnie sparaliżować. Jak się akceptuje uczucia?

 

Jeśli poczujesz strach, powiedz sobie w myślach „Akceptuję moje emocje. Akceptuję mój strach.”

 

Zastanów się czego tak naprawdę się boisz? Czy rzeczywiście któś będzie się z Ciebie śmiał? A może to jest tylko Twoje wyobrażenie…

 

2. Zaakceptuj robienie błędów jako drogę na przód.

 

Obcych ludzi nie obchodzą Twoje błędy. Tak długo, jak mówisz płynnie, pojedyncze błędy nie stanowią przeszkody. Pewność siebie w mówieniu robi większe wrażenie niż 100% poprawność, ale bez płynności komunikacji.

Jeśli uprawiasz jakiś sport albo uczysz się innej umiejętności, to  na pewno wiesz, że błędy się zdarzają po drodze, i to często, i nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, dzięki nim stajesz się jeszcze lepszy. W naszym systemie edukacji nauczyciele karzą dzieci za robienie błędów i z czasem uczniowie przestają ryzykować, żeby nie zostać ukaranym. Sama pamiętam takie sytuacje ze szkoły. Być może problem polega na niezrozumieniu procesu uczenia się i behawioryzmu. Innymi słowy, żeby nauczyć się czegokolwiek trzeba próbować, inaczej nie nauczysz się nigdy.

 

Nowe błędy są OK. Stare błędy – nie i należy je poprawić.

 

Efektywna nauka języka polega na stawaniu się bardziej świadomym swoich błędów i poprawianiu ich samodzielnie. Możesz to osiągnąć poprzez bardziej wnikliwą naukę gramatyki lub wymowy. W zależności od rodzaju błędów.

 

3. Opanuj podstawowe wyrażenia.

 

Kiedy już się zdecydujemy na wyzwanie, najlepiej się do tego przygotować. Dlatego na początek polecam nauczyć się jak prowadzić small talk  i ćwiczyć te tematy w każdej możliwej sytuacji.

 

Przygotuj zestaw pytań i odpowiedzi, które zadasz obcej osobie i naucz się ich na pamięć. Sprawdź Metodę Popularnych Zwrotów.

 

Z czasem zauważysz, że pula pomysłów jest ograniczona i w zasadzie z wieloma osobami rozmawiacie o tych samych rzeczach. To dobry krok do uzyskania swobody w rozmowie. Oprócz tego powitania i pożegnania, wyrażanie zrozumienia/słuchania i niezrozumienia, zdziwienia i niezadowolenia. Jeśli nie chcesz sam przygotowywać wyrażeń, możesz zacząć uczyć się z moim podcastem Talk Shop, w którym nauczysz się przydatnych wyrażeń i zwrotów.

Dodatkowo naucz się podstawowych słów łączących lub innym popularnych słów, które często się używa np.:

and / but / or / also /because / so
even if / although / even though
when / now / since / then / till now / before / after / usually/ sometimes / once in a while / always
other
moreover
whenever,
I think / I see / I feel that / I hope that / I believe / I’ve heard that /seems / I’m sure that / For me, / in my opinion / to me / in my point of view / as a matter of fact / generally speaking / honestly / actually /
very,
than,
still
probably/maybe/perhaps,
make (something happen),
especially,
in this way, in that way / in order to,
simply,
yet/still,
just/only,
just a minute,
for example,
as soon as / as long as
with,
at least,
more and more,
the most interesting of all,
the more..the .., easiest – most difficult,
too (za dużo),
also,
in comparison to
certainly,
already,
for sure,
I’d better,
about,
even,
may, can, could, should, have to, will

4. Ćwicz pisanie 5 minut każdego dnia.

 

Kluczem do postępu jest codzienna praktyka. Jedną z najciekawszych i najskuteczniejszych technik nauki mówienia jest „journaling”, czyli prowadzenie dziennika. Spisywanie myśli  i zdań z nowym słownictwem sktuczenie rozwija umiejętność komunikacji oraz wspomaga zapam iętywanie słów.

Zacznij od 5 minut dziennie. Dyktuj tekst na swój telefon. Nastepnie sprawdź go w google document, albo innym „grammar checker” jak https://languagetool.org/ 

 

Czy 5 minut dziennie da Ci w ogóle jakiekolwiek efekty? Otóż tak. Pierwszym czynnikiem jest zbudowanie zwyczaju. Łatwiej zacząć coś robić 5 minut dziennie niż 1h dziennie. Twoim zadaniem jest zacząć używać języka każdego dnia. Zacznij od 5 minut, ale bądź regularny.

Co mam na myśli mówiąc „dyktuj tekst na swój telefon”?

Chodzi mi tu o wykorzystanie opcji „voice to text”, którą powinien mieć każdy smartphone. Na moim telefonie (Xiaomi) jest ona dostępna na klawiaturze.

jak pokonać strach

5. Naucz się technik relaksacyjnych.

 

Jeśli naprawdę się stresujesz, naucz się jak panować nad emocjami. Zaczynając od prostych technik oddechowych po medytacje kończąc. Tu wrzucam obszerniejszy artykuł dotyczący 10 technik relaksacyjnych. Oczywiście po angielsku 🙂

Jeżeli chciałbyś zgłębić ten temat jeszcze dokładniej, polecam Ci obszerny artykuł z komentarzem 38 różnych specjalistów (psychologowie, psychoterapeuci) oraz osób dotkniętych tym problemem. Tłumaczą, jak skutecznie łagodzić skutki stresu oraz jak z nim walczyć. Warto!

Możesz też sprawdzić aplikacje do relaksu i medytacji po angielsku i połączyć praktyczne z przyjemnym.

 

6. Ćwicz rozumienie ze słuchu.

 

W rozmowie nie tylko istotne jest jasne tworzenie komunikatu, ale dobre zrozumienie. Dlatego warto słuchać podcastów, oglądać seriale, filmy. Im więcej, tym lepiej. Po kilku miesiącach oglądania seriali i filmów (najpierw z angielskimi napisami, potem bez), naprawdę poprawi się Twoje rozumienie ze słuchu.

 

7. Opanuj pragnienie perfekcjonizmu.

 

Perfekcjonizm nie zawsze nam sprzyja, ten wewnętrzy krytyk, który cały czas chce więcej i lepiej. Wspaniale jeśli chcesz się rozwijać i być cały czas lepszy, ale warto zwrócić uwagę, kiedy perfekcjonizm przekształca się w kulę u nogi zamiast skrzydeł.

 

8. Uśmiechaj się.

 

Pozytywni, uśmiechający się ludzie robią o wiele lepsze wrażenie, ludzie są bardziej otwarci na takie osoby. Dlatego kiedy poznajesz kogoś nowego i musisz porozmawiać z tą osobą w obcym języku, pamiętaj o szczerym uśmiechu. Nikt nie zwraca uwagi na błędy, jeśli rozmawia z sympatyczną, uśmiechniętą osobą.

 

9. Nie musisz mówić szybko.

 

Mów takim tempem jaki Ci odpowiada, rozmówca często dopasuje się do Ciebie. Z czasem płynność przyjdzie i będzie łatwiej mowić, tylko trzeba zacząć. Dziecko od razu nie biegnie.

Kiedy ktoś mówi za szybko zawsze możesz wykorzystać frazę „You know my English is not very good. Could you speak slowly?”

 

10. Miej dystans do ludzi i siebie.

 

Nie zniechęcaj się od razu, jeśli coś pójdzie nie tak. Ludzie są różni – jedni będą bardziej cierpliwi drudzy mniej.  Ćwicz, aż dojdziesz do perfekcji.

angielski online

2 thoughts on “Jak pokonać strach przed mówieniem po angielsku?

  1. Bardzo przydatny i mądry artykuł. Szczególnie otwiera oczy stwierdzenie, że u nas karze się za błędy, więc uczniowie boją podjąć się ryzyka. Na pewno coś w tym jest. Z drugiej strony nagradza się za nierobienie błędów i niby to dobrze, lecz rzeczywiście przeważnie bez żadnych odważnych kroków i prób ze strony ucznia.

Dodaj komentarz