+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Wymiana językowa – jak to robić, żeby było skutecznie. [PORADNIK 2021]

Wymiana językowa – jak to robić, żeby było skutecznie. [PORADNIK 2021]

Cześć,

Wymiana językowa nie boli i jest zupełnie darmowa. Brzmi świetnie, mimo to, jest wiele osób, które chciałyby się wymieniać z kimś, ale nie wiedzą jak się za to zabrać, jak to powinno wyglądać, żeby było efektywnie. Sama od jakiegoś czasu spotykam się z Native’ami na wymianę językową za hiszpański i za każdym razem jest inaczej. Ale są pewne rzeczy nad którymi mamy kontrolę. Pozwólcie, że napiszę Wam jak ja to widzę i co się sprawdza u mnie. Pod postem liczę na to, że podzielicie się Waszym doświadczeniem!

1. Pierwsze spotkanie.

Pierwsze spotkanie to zawsze organizacyjno-poznawcze spotkanie. Weźcie ze sobą jakiś zeszyt, długopis, może fiszki do nowych słowek i uśmiech na twarzy. Ważne, aby ustalić w jakiej kolejności się wymieniamy, jak będziemy się komunikować pisemnie (mail, messenger) a jak przed spotkaniem, ile czasu na każdy język. My ustaliliśmy, że w jednym miesiącu piszemy po angielsku, a w drugim po hiszpańsku. Zaczynamy od angielskiego/polskiego, potem przechodzimy na hiszpański. Czyli jak się widzimy, to witamy się też w pierwszym języku, a jak się rozstajemy to używamy hiszpańskiego. Ja ze swojej strony mam przygotowane popularne tematy small talk i ciekawe pytania, które wzięłam z tej strony. Wydrukowałam i pocięłam na części do losowania. Dzięki temu miałyśmy ciekawe bodźce do rozmowy.

2. Wymiana potrzeb.

Na pierwszym spotkaniu należy opisać swoje oczekiwania i potrzeby jakie mamy odnośnie tych spotkań i obrać je jako cel.

3. Poprawianie błędów.

Na początku warto zapytać czy i jak ktoś chce być poprawiany. Jesli sam nie wie, to są na to dwa sposoby.

  • poprawiamy w trakcie mówienia, tylko nie za często i nie podczas dłuższej wypowiedzi, żeby druga osoba nie straciła wątku;
  • dzielimy kartkę na pół “co powiedziałeś” i “co powinieneś powiedzieć” i zapisujemy tam co poważniejsze błędy.

Nie dawajcie gotowych rozwiązań. Zawsze warto najpierw zapytać o poprawienie błędu, dopiero potem podać odpowiedź. Jeśli poprawiamy osobę początkującą, należy zwrócić uwagę na to, aby poprawiać wyraźnie i wolno. I z tą myślą przejdziemy do kolejnego punktu.

4. Uczysz od podstaw – mów wolno!

Jako Native’i czy osoby które biegle władają językiem obcym zapominamy się często i do osób początkujących mówimy szybko i niewyraźnie. Zwracajcie na to uwagę. Ciężko jest potwórzyć coś czego nie rozumiemy.

5. Follow up

Po zajęciach fajnie przesłać np artykuł czy filmik w języku docelowym, w nawiązaniu do tematu na jaki rozmawialiśmy.

6. Pomysły na spotkania.

Skąd brać pomysły? Na przykład z naszych zainteresowań. Możecie zagrać w grę “Expert Interview” polegającą na tym, że spisujemy na kartce po 5 tematów na które dużo wiemy. Następnie, możemy wybrać trzy ulubione i na podstawie tej listy druga osoba przeprowadza z nami wywiad, a my z nią na podstawie jej listy. Może się wtedy okazać, że macie wiele wspólnego, albo niewiele, i to również będzie dobra sytuacja do poszerzenia swojej wiedzy o świecie. Jeśli brakuje Wam tematów to może Wam się przydać ta strona. Dobrze też przesłać komuś wcześniej jakiś artykuł albo wideo (ted.com) i na jego podstawie prowadzić rozmowę.

Chcesz się wymieniać? Masz już jakieś doświadczenia z wymianą językową? Daj mi znać! 

 

Pozdrawiam,

Karolina

 

4 thoughts on “Wymiana językowa – jak to robić, żeby było skutecznie. [PORADNIK 2021]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

angielski online