+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Wymiana językowa nie boli, czyli jak to robić, żeby było skutecznie?

Wymiana językowa nie boli, czyli jak to robić, żeby było skutecznie?

Cześć,

Wymiana językowa nie boli i jest zupełnie darmowa. Brzmi świetnie, mimo to, jest wiele osób, które chciałyby się wymieniać z kimś, ale nie wiedzą jak się za to zabrać, jak to powinno wyglądać, żeby było efektywnie. Sama od jakiegoś czasu spotykam się z Native’ami na wymianę językową za hiszpański i za każdym razem jest inaczej. Ale są pewne rzeczy nad którymi mamy kontrolę. Pozwólcie, że napiszę Wam jak ja to widzę i co się sprawdza u mnie. Pod postem liczę na to, że podzielicie się Waszym doświadczeniem!

1. Pierwsze spotkanie.

Pierwsze spotkanie to zawsze organizacyjno-poznawcze spotkanie. Weźcie ze sobą jakiś zeszyt, długopis, może fiszki do nowych słowek i uśmiech na twarzy. Ważne, aby ustalić w jakiej kolejności się wymieniamy, jak będziemy się komunikować pisemnie (mail, messenger) a jak przed spotkaniem, ile czasu na każdy język. My ustaliliśmy, że w jednym miesiącu piszemy po angielsku, a w drugim po hiszpańsku. Zaczynamy od angielskiego/polskiego, potem przechodzimy na hiszpański. Czyli jak się widzimy, to witamy się też w pierwszym języku, a jak się rozstajemy to używamy hiszpańskiego. Ja ze swojej strony mam przygotowane popularne tematy small talk i ciekawe pytania, które wzięłam z tej strony. Wydrukowałam i pocięłam na części do losowania. Dzięki temu miałyśmy ciekawe bodźce do rozmowy.

2. Wymiana potrzeb.

Na pierwszym spotkaniu należy opisać swoje oczekiwania i potrzeby jakie mamy odnośnie tych spotkań i obrać je jako cel.

3. Poprawianie błędów.

Na początku warto zapytać czy i jak ktoś chce być poprawiany. Jesli sam nie wie, to są na to dwa sposoby.

  • poprawiamy w trakcie mówienia, tylko nie za często i nie podczas dłuższej wypowiedzi, żeby druga osoba nie straciła wątku;
  • dzielimy kartkę na pół “co powiedziałeś” i “co powinieneś powiedzieć” i zapisujemy tam co poważniejsze błędy.

Nie dawajcie gotowych rozwiązań. Zawsze warto najpierw zapytać o poprawienie błędu, dopiero potem podać odpowiedź. Jeśli poprawiamy osobę początkującą, należy zwrócić uwagę na to, aby poprawiać wyraźnie i wolno. I z tą myślą przejdziemy do kolejnego punktu.

4. Uczysz od podstaw – mów wolno!

Jako Native’i czy osoby które biegle władają językiem obcym zapominamy się często i do osób początkujących mówimy szybko i niewyraźnie. Zwracajcie na to uwagę. Ciężko jest potwórzyć coś czego nie rozumiemy.

5. Follow up

Po zajęciach fajnie przesłać np artykuł czy filmik w języku docelowym, w nawiązaniu do tematu na jaki rozmawialiśmy.

6. Pomysły na spotkania.

Skąd brać pomysły? Na przykład z naszych zainteresowań. Możecie zagrać w grę “Expert Interview” polegającą na tym, że spisujemy na kartce po 5 tematów na które dużo wiemy. Następnie, możemy wybrać trzy ulubione i na podstawie tej listy druga osoba przeprowadza z nami wywiad, a my z nią na podstawie jej listy. Może się wtedy okazać, że macie wiele wspólnego, albo niewiele, i to również będzie dobra sytuacja do poszerzenia swojej wiedzy o świecie. Jeśli brakuje Wam tematów to może Wam się przydać ta strona. Dobrze też przesłać komuś wcześniej jakiś artykuł albo wideo (ted.com) i na jego podstawie prowadzić rozmowę.

Chcesz się wymieniać? Masz już jakieś doświadczenia z wymianą językową? Daj mi znać! 

 

Pozdrawiam,

Karolina

 

One thought on “Wymiana językowa nie boli, czyli jak to robić, żeby było skutecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *