10 błędów i zasad nauki języka angielskiego
JAK SIĘ UCZYĆ

Loading

10 mitów o nauce języka angielskiego.

Wyobraź sobie sytuację:

Uczysz się angielskiego od podstawówki, przez liceum i studia. Jesteś osoba dorosłą i wciąż Twój angielski jest na poziomie „Hello, thank you”.

Brzmi znajomo? Jak to możliwe? Czy brakuje Ci talentu?

Odkryłam, że w nauce języka angielskiego nie chodzi o talent, ale o mylne przekonania, które prowadzą na manowce. Takich przenonań jest wiele i potrzeba indywidualnej pracy, aby wszystkie je odkryć.

Na szczęście możesz to również zrobić sam. W tym artykule zweryfikujesz swoje założenia na temat nauki języka angielskiego. Dodatkowo poznasz 10 zasad efektywej nauki, które są poparte doświadczeniem poliglotów i moim własnym.

Do dzieła!

10 mitów dotyczące nauki języka angielskiego

❌ 1. Musisz wyjechać za granicę, żeby nauczyć się języka angielskiego. 

Nie musisz nigdzie wyjeżdżać. W erze globalizacji masz dostęp do mnóstwa narzędzi i ludzi z całego świata. Znam wiele osób, które pomimo wyjazdu za granicę wciąż nie znają angielskiego. Dlaczego? Z pewnością jest wiele powodów. Jedne z nich to brak komunikacji i nauki.

To co możesz zrobić tu w Polsce to:

 

Stwórz sobie otoczenie sprzyjające nauce.

 

Jak to zrobić?

Otocz się językiem, wprowadź go do każdej możliwej sfery swojego życia. W nauce języka angielskiego takie zjawisko nazywamy immersją.

❌ 2. Nauczyciel nauczy Cię języka angielskiego.

W tym miejscu chciałabym, żebyś zrozumiał, że:

 

Nikt nie nauczy Cię języka angielskiego, jeśli nie weźmiesz odpowiedzialności za własną naukę.

 

Co to znaczy?

To znaczy, że zaangażowanie we własny proces nauki da Ci większe efekty niż zrzucenie odpowiedzialności na kogoś innego i oczekiwanie, że ta osoba da Ci wszystko czego potrzebujesz, aby osiągnąć swój cel. Dlatego zapoznaj się z metodą SMART celów językowych dzięki której zyskasz narzędzie do monitorowania swojego postępu i planowania dalszych kroków.

❌ 3. Native Speaker jest lepszym nauczycielem od lektora angielskiego.

Jako rodowici użytkownicy języka polskiego nie do końca znamy zasady, które nim kierują, a to oznacza, że nie każdy z nas posiada kwalifikacje do nauczania tego języka. Co więcej, to, że znasz język rodowity nie sprawia, że zyskujesz tym samym wiedzę na temat tego jak człowiek uczy się języka.

Co zrobić?

 

Sprawdź czy nauczyciel zna inne języki, czy wie jak się uczyć języka.

 

To kluczowa wiedza w nauce języka obcego. I nie chodzi tu tylko o popularne rady jak: oglądaj filmy, słuchaj muzyki itd. W rzeczywistości okazuje się, że osoba początkująca  nie nauczy się języka oglądając seriale czy tylko słuchając muzyki.

❌ 4. Należy wkuwać dużo słówek.

Efektywna nauka języka obcego powinna się zacząć między innymi od opanowania podstawowych zwrotów, których rzeczywiście potrzebujesz.

 

Zacznij od jednego kluczowego pytania: „O czym chcę rozmawiać?”

 

Odpowiedzi na te pytanie dadzą Ci możliwość doboru odpowiedniego zakresu słów. Sprawdź Metodę Popularnych Zwrotów oraz podcast Talk Shop, dzięki któremu będziesz się uczyć pełnych zwrotów biznesowych z filmów i seriali.

Napisz sobie 30 pytań, które możesz usłyszeć bądź chcieć zadać podczas pierwszej rozmowy z obcokrajowcem. Przygotuj odpowiedzi (warto, żeby ktoś je sprawdził) i naucz się ich na pamięć. Będziesz miał gotowy zestaw zwrotów, które ułatwią Ci komunikację bez stresu.

❌ 5. Musisz ćwiczyć wszystkie umiejętności na lekcji angielskiego.

Jeśli Twoim celem jest mówienie po angielsku to, według mnie,

 

czas lekcji powinien być skupiony na ćwiczeniu właśnie komunikacji

 

Czytanie, słuchanie i pisanie czy nauka gramatyki to aktywności, które z łatwością można ćwiczyć samodzielnie,  nie tracąc czasu i pieniędzy na ćwiczenie ich podczas 60 minutowej lekcji. Warto iść tym kluczem, aby widzieć szybkie efekty w mówieniu.

❌ 6. Wystarczy Ci 1h w tygodniu, żeby nauczyć się języka angielskiego.

Czy poświęcając 1 godzinę tygodniowo nauczysz dziecko chodzić? Podobnym sposobem, aby nauczyć się języka musisz mieć z nim kontakt.

To nie oznacza, że powinieneś się obarczyć niemożliwymi do osiągnięcia oczekiwaniami i celami jak:

Będę się uczyć codziennie po 1h.

Powodzenia. Nie sądzę, że długo wytrwasz.

 

Zacznij od 5-10 minut dziennie pracy z językiem, aby wyrobić sobie nawyk codziennego kontaktu z językiem.

 

Najlepiej działa aktywna nauka jak pisanie dziennika językowego, mówienie czy odświeżenie gramatyki z  książką do samodzielnej nauki”Grammar in Use” i używanie struktur w mówieniu o sobie i swoim życiu.

Takie zachowanie tworzy przestrzeń do codziennej nauki języka angielskiego, daje poczucie progresu i zwiększa motywacje i zadowolenie z siebie. Z czasem zwiększaj długość nauki i zamieniaj to co robisz po polsku, na angielski. Dzięki temu nie będziesz musiał wyznaczać konkretnego czasu na naukę, co może być dodatkowym obciążeniem.

❌ 7. W dwa miesiące będziesz biegle mówić.

Po dwóch miesiącach bardzo intensywnej, codziennej nauki będziesz w stanie opanować język na poziomie komunikatywnym (być może).

Dopiero czas poświęcony w kolejnych miesiącach, nawet latach na mówienie, czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu pozwoli Ci opanować język angielski na poziomie biegłym.

 

Mózg i połączenia  neuronowe potrzebują powtórek i czasu, żeby się wzmocnić.

 

Dopiero po wielokrotnych powótrkach i aktywnym wykorzystywaniu języka będziesz z łątwością przypominał sobie słowa i struktury gramatyczne. Dowiedz się jak uczyć się efektywnie w zgodzie z Twoim mózgiem, aby osiągać najlepsze efekty.

❌ 8. Nauka języka angielskiego jest mozolna i nudna.

Może w tym momencie taka jest. Wszystko zależy od tego, jak się uczysz. Jeśli aktywności, które stosujesz są nudne to znaczy, że musisz je zmienić.

Rób to, co sprawia Ci przyjemność. Towarzyszące temu dobre emocje, zaangażowanie i rozluźniona atmosfera sprzyjają zapamiętywaniu oraz uczeniu się.

 

Jeśli będziesz się uczyć na zmęczony, zestresowany albo znudzony umysł, to nic się nie nauczysz, ponieważ neuroprzekaźniki w mózgu nie będą produkowane.

 

Neuroprzekaźniki, które transportują informacje, produkowane są kiedy jesteś ciekawy, zainteresowany, zadowolony. To czysta biologia. Te warunki są wymagane przez nasz mózg i mają pierwszeństwo jeśli chodzi o efektywność wysiłku. Warto to wiedzieć.

Oczywiście pewne rzeczy możemy robić intuicyjnie. Okazuje się jednak, że osoby nie znające innych języków i nie mające kontaktu z poliglotami nie mają tego intuicyjnego podejścia i często błądzą latami po różnych szkołach szukając „tego idealnego miejsca”.

Dlatego warto wziąć odpowiedzialność za swoją naukę i dowiedzieć się jak uczy się mózg. I wspierać swój proces nauki języka angielskiego pracą z profesjonalnym lektorem, który wskaże Ci błędy i rozwiązania problemów.

Przeczytaj więcej na temat 3 kluczowych elementów efektywnej nauki języka angielskiego.

❌ 9. Gramatyka jest niepotrzebna.

Czym jest gramatyka? Czy to tylko czasy?

Nie.

 

Gramatyka to cały język, to struktury dzięki, którym w precyzyjny sposób wyrazisz, co masz na myśli.

 

Nie musisz znać wszystkich skomplikowanych struktur, ale z pewnością znajomość logiki języka i kontakt z dużą ilością poprawnych przykładów pomoże Ci polepszyć poprawność i precyzyjność mówienia.

Oczywiście przekazanie myśli jest najważniejsze i obcokrajowiec zrozumie Cię jeśli pominiesz rodzajniki „a,an,the”, ale na wyższym poziomie znajomości języka czy w sferze biznesowej warto ten element poprawić, zeby nie brzmieć „Kali jeść, Kali pić”.

Dobrze wyćwiczone podstawy gramatyczne z poziomu A1, A2 i B1 pozwolą Ci naprawdę dużo powiedzieć i będą solidnym fundamentem na którym zbudujesz biegłość językową. Niestety, bez tego, ciężko mówić o postępach. Możesz znać coraz więcej słów, ale wciąż mówić „połamanym” językiem.

❌ 10. Nie mam talentu do nauki języka.

I ostatni z mitów, który potrafi zniechęcić każdego – brak wrodzonego talentu. Błąd!

Każdy z nas rodzi się z predyspozycją do mówienia w dowolnym języku. Mówisz po polsku? To wystarczający dowód na to, że posiadasz wrodzoną zdolność do posługiwania się językiem.

 

To nie talent, ale błędne metody i brak determinacji wpływa na słabe efekty.

 

Nikt z nas nie zaczyna nauki języka angielskiego od poziomu mistrza. Każda opanowana umiejętność to odpowiednia metoda nauki, czas i zaangażowanie. Ten punkt łączy się ze stosunkiem do popełniania błędów. Błędy to przecież część nauki – każdy to wie, ale nie każdy potrafi to zaakceptować. Chcesz się nauczyć języka? Zaakceptuj fakt, że będziesz poepełniać błędy. Ale dzięki nim właśnie będziesz stawał się coraz lepszy. Jak to możliwe?

Zacznij analizować swoje błędy i stawiać cele językowe, których zadaniem jest je wyleminiować. Błąd oznacza, że dany temat wymaga więcej pracy. Po prostu.

10 zasad efektywnej nauki języka angielskiego

 

Poznaj teraz 10 zasad efektywnej nauki języka dla równowagi i podsumowania.

Co warto pamiętać:

  1. Stosuj immersję językową.
  2. Weź odpowiedzialność za własny progres stawiając cele językowe.
  3. Naucz sie efektywnych (dla Ciebie) metod nauki języka.
  4. Ucz się pełnych zwrotów, aby zacząć mówić.
  5. Ćwicz komunikację, kiedy tylko masz ku temu sposobność.
  6. Zacznij budowanie nawyków od 5 minut dziennie.
  7. Pamiętaj, że nauka wymaga czasu i pracy.
  8. Nauka języka powinna być przyjemna, aby była skuteczna.
  9. Ucz się gramatyki samodzielnie.
  10. Ucz się na błędach i nie poddawaj!

A teraz głos oddaję Tobie.

Jak już teraz rozumiesz, nauka języka to metoda, odpowiednie podejście i nastawienie. Metody mogą różnić się szczegółami, ale uniwersalne zasady są jednakowe.

Teraz chciałabym usłyszeć od Ciebie jak Ty uczysz się języka. Co stoi Tobie na drodze w robieniu postępów? Co Cię hamuje?

Podziel się ze mną w komentarzu.

Dodaj komentarz