+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

10 mitów o nauce języka angielskiego.

10 mitów o nauce języka angielskiego.

Cześć,

Dlaczego boisz się uczyć języka angielskiego? Co Cię zniechęca? Poznaj 10 błędnych przekonań, które skutecznie hamują Twój rozwój.

1. Musisz wyjechać za granicę, żeby nauczyć się języka angielskiego.

Nie musisz nigdzie wyjeżdżać. Wystarczy, że sam stworzysz sobie otoczenie sprzyjające nauce. Na czym to polega? Zacznij od oglądania filmów anglojęzycznych z angielskimi napisami, staraj się czytać artykuły oraz słuchaj podcastów lub ulubionych wykonawców muzycznych. Takie zjawisko nazywamy immersją. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj.

2. Każdy kto studiuje/zna angielski może nauczyć Cię języka.

Nie każdy matematyk będzie dobrym nauczycielem matematyki. To samo można powiedzieć odnosząc się do języka angielskiego. Umiejętność nauczania to oddzielna dziedzina, bez której proces przekazywania wiedzy nie jest efektywny oraz ciekawy. Dodatkowo, nie można zapominać o doświadczeniu oraz tzw. “kuchni trenerskiej”, czyli o narzędziach i metodach które dobry lektor wypracowuje latami.

3. Native Speaker jest lepszym nauczycielem od non-native’a.

Jako rodowici użytkownicy języka polskiego nie do końca znamy zasady, które nim kierują, a to oznacza, że nie każdy z nas posiada kwalifikacje do nauczania tego języka. Podobne kryterium trzeba stosować w przypadku obcokrajowców, którzy bezbłędnie powinni znać zasady gramatyki oraz skuteczne metody nauczania.

4. Należy wkuwać dużo słówek.

Efektywna nauka języka obcego powinna się zacząć między innymi od opanowania podstawowych zwrotów, których rzeczywiście potrzebujesz. Najprostszą drogą jest zadanie sobie dwóch kluczowych pytań, czyli “o czym chcę rozmawiać” oraz “co chcę komunikować”? Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci możliwość doboru odpowiedniego zakresu słów.

Chcesz oglądać filmy, czytać książki, słuchać podkastów? Do tego potrzeba chęci, napisów i dużej częstotliwości. Jak się uczyć z seriali? Jak słuchać podkastów?

 

5. Musisz ćwiczyć wszystkie umiejętności na lekcji.

W ASAP uczymy innym systemem, który wg nas i naszych studentów działa efektywniej. Uczniowie wykorzystują czas na lekcji przede wszystkim na prowadzeniu dyskusji oraz poznawaniu i ćwiczeniu nowych słów.

6. Wystarczą Ci 2h w tygodniu, żeby nauczyć się języka angielskiego.

Uruchom swoją wyobraźnię i przyrównaj naukę języka angielskiego do nauki chodzenia. Czy poświęcając 2 godziny tygodniowo nauczysz dziecko chodzić? Nie ma drogi na skróty. Żeby nauczyć się języka musisz mieć z nim kontakt. Pisaliśmy o tym wcześniej – oglądaj filmy, słuchaj podkastów, czytaj artykuły, rozmawiaj z obcokrajowcami lub lektorami na zajęciach.

7. W dwa miesiące będziesz biegle mówić.

Po dwóch miesiącach bardzo intensywnej, codziennej nauki lub po dwóch miesiącach kursu Pimsleur będziesz w stanie opanować język na poziomie komunikatywnym. Dopiero czas poświęcony w kolejnych miesiącach na czytaniu, pisaniu, rozumieniu ze słuchu pozwoli Ci opanować język angielski na poziomie biegłym.

8. Nauka języka angielskiego jest mozolna i nudna.

Wszystko zależy od tego, jak się uczysz. Nauka angielskiego np. przez gry jest jednym z dowodów na to, że można poznawać język w inny, oryginalny, przyjemny sposób. Towarzyszące temu dobre emocje, zaangażowanie i rozluźniona atmosfera sprzyjają zapamiętywaniu oraz uczeniu się.

9. Żeby poznać gramatykę należy wypełniać ćwiczenia gramatyczne i czytać teorię.

W ASAP uważamy, że gramatyka jest istotna, ale nie należy jej pozbawiać kontekstu. Uczniowie nie muszą znać wszystkich skomplikowanych terminów gramatycznych. Wiemy z doświadczenia, że studenci potrzebują przede wszystkim praktycznych struktur, które pozwolą im na skuteczną oraz płynną komunikację.

10. Nie masz talentu? Zapomnij, że się nauczysz…

I ostatni z mitów, który potrafi zniechęcić każdego – brak wrodzonego talentu. Błąd! Każdy z nas rodzi się z predyspozycją do mówienia w dowolnym języku. To wystarczający dowód na to, że również Ty posiadasz wrodzoną zdolność do posługiwania się językiem, również angielskim. Pracuj nad:

  • motywacją wewnętrzną (Jak bardzo tego chcesz/pragniesz? jak bardzo podoba Ci się język?)
  • ilością czasu i pracy jakie włożysz w kontakt z językiem

Nikt z nas nie urodził się mistrzem. Każda opanowana umiejętność to czas, praca i zaangażowanie.

Znasz jakieś inne mity albo popularne teorie, które zniechęcają Cię do nauki? Podziel się, obalmy je razem i LET’S SPEAK ENGLISH!

Karolina

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

angielski online