Co to są fiszki i jak wykorzystujemy je do nauki słów?

Loading

fiszki

Nie ma nic bardziej istotnego w nauce języka obcego niż znajomość słów.

Czy zwykłe „wkuwanie” jest efektywne? Wiemy już, że nie, ponieważ po dłuższym czasie i tak zapomnimy większość nowo poznanych wyrazów.

Aby skutecznie zapamiętać materiał, nasza pamięć „musi wiedzieć”, że dane słowa są dla nas istotne.

Tylko dzięki takiemu podejściu, świeża treść przejdzie do pamięci długotrwałej i w każdej chwili będziemy z niej mogli skorzystać bez żadnego problemu.

Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem są fiszki.

Dowiedz się, dlaczego jest to tak istotny element nauki na naszych zajęciach.

Co to są fiszki? Papier vs Aplikacje

Fiszki to małe, prostokątne karteczki zwykle z grubszego papieru, które uzupełnia się nowo poznanymi słowami i wyrażeniami (czasem z obrazkami). Na ich odwrocie zapisujemy tłumaczenie lub definicję.

Ponadto możemy korzystać z cyfrowych fiszek w aplikacji:

  • Quizlet
  • Anki

Obie aplikacje wykorzystują system inteligentnych powtórek, dzięki czemu wzrasta efektywnosć nauki.

W Quizlet do wyboru masz kilka rodzjaów aktywności – test, słuchanie, łączenie zwrotów, pisanie.

Anki natomiast to aplikacja popularna wśród osób uczących się języków. Możesz tam skorzystać z bazy przygotowanych zestawów słownictwa (z resztą tak jak w Quizlet, ale w Anki jest to bardziej zaawansowane).

DOŁĄCZ DO MOJEJ KLASY W QUIZLET!

Chcesz nauczyć się mówić po angielsku? Zacznij od praktycznych wyrażeń z podcastem TALKSHOP. Dołącz do mojej klasy w której znajdziesz najbardziej użyteczne zwroty w rozmowie z kolegą, klientem czy szefem.

DOŁĄCZ DO KLASY

angielski online

Jak wykorzystywać fiszki do nauki?

– Twórz fiszki za każdym razem, gdy uczysz się nowych słów – wpisuj całe zwroty, najlepiej z przykładowym zdaniem.

Powtarzaj co najmniej raz dziennie po kilka minut. Częste powtórki z fiszkami owocują bardzo dobrymi wynikami. Ilość zapamiętanych słów jest znacznie większa, niż w przypadku zwykłego patrzenia na listę słów w zeszycie.

– Na początku ucz się z angielskiego na polski, czyli patrząc na angielskie słowo, musimy podać jego polski odpowiednik. Po osiągnięciu zadowalającej płynności, ucz się z polskiego na angielski.

– Staraj się odpowiadać na głos, tak szybko jak to możliwe

– W miarę upływu czasu, eliminujemy fiszki, które już bardzo dobrze znamy, ale powracamy do nich co jakiś czas (np. co 2 tygodnie). Z aplikacją jest to nie potrzebne. Apliakcja Quizlet i Anki sama dobiera i przypomina słówka które powinny zostać przypomniane.

– Naukę słówek zawsze uzupełniamy czytaniem, słuchaniem (filmów, podkastów lub audiobooków) i pisaniem. Pisz zdania wykorzystując nowe słownictwo. Oglądaj materiały ze słownictwem którego się uczysz.

 

Dlaczego ta metoda jest efektywna?

– Kiedy sam tworzysz fiszki… zwiększasz efektywność zapamiętywania, ponieważ angażujesz mózg w dodatkowy proces – analiza, skupienie i zapisanie.

– Jest to świetna metoda dla każdego stylu uczenia się – dla kinestetyków (uczących się m.in. przez ruch-pisanie), wzrokowców (widzących słowa na fiszkach, można dodawać sobie rysunki lub obrazki) i słuchowców (przy pisaniu i powtarzaniu słyszysz nowe słówko).

– Regularne wspomaganie nauki aplikacją do fiszek Quizlet daje prawie 100% gwarancję zapamiętania nowych słów.

Aplikacja wykorzystuje wielokanałowe uczenie się – ze słuchu (dostępna wymowa każdego wprowadzonego słowa) oraz z wykorzystaniem wzroku i ruchu – poprzez zgadywanie, zabawę, sprawdzanie samego siebie, wpisywanie słów.

Dodaj komentarz