Ćma szachrajka – gra karciana dla całej rodziny.

Cześć,

w serii “Gry” opisuję propozycje gier karcianych i planszowych, które mogą być używane do samodzielnej nauki angielskiego, do gry po angielsku ze znajomymi lub z rodziną. Zachęcam Was do tego sposobu nauki, bo jest to połącznie przyjemnego z pożytecznym. Wiele gier można kupić na allegro lub na www.rebel.pl.

Zacznę od jednej z moich ulubionych gier karcianych – Cheating moth czyli Ćma szachrajka.

ćma szachrajka

Ćma szachrajka to gra niezależna językowo. Nie ma na niej żadnych słów, więc możecie spokojnie kupić jej polską wersję. Ta gra karciana bazuje na refleksie, oszukiwaniu innych graczy i spostrzegawczości. Nadaje się zarówno dla dorosłych ale i dla rodzin i dla samych dzieci. Jest prosta do opanowania i niezwykle emocjonująca.

Jak się z nią uczyć?

Znając proste zwroty możemy uczyć dzieci nazw zwierząt: bug, moth, spider, cockroach, mosquito, ant. Dalej mamy zwroty wykorzystywane w grach karcianych. W internecie znajdziecie instrukcję gry w wersji angielskiej. W niej jest również cała masa przydatnych zwrotów. Poniżej znajdziecie listę wyrażeń, która przydaje się podczas takiej gry. Jesli gracie z dziećmi możecie również ustalić, że zawsze jak wyciągacie karty zaczynacie rozmawiać tylko po angielsku, więc całą komunikacja w trakcie gry też staje się formą ćwiczenia.

Uwaga. Oczywista informacja, ale dla tych którzy nie wiedzą… żeby grać z dziećmi w gry planszowe i karciane musicie sami w miarę ogarniać angielski i być pewni, że nie nauczycie ich błędów.

Ćma szachrajka / Gameplay i tutorial po angielsku

Przydatne wyrażenia:

• a deck – talia
  • a discard pile – stos do odrzucania kart
  • a draw pile – stos do ciągnięcia kart
  • shuffle – tasować
  • face-up – karta ułożona obrazkiem do góry
  • face-down – karta jest zakryta
  • a hand – karty trzymane w ręku
  • card value – wartość karty

Przydatne wyrażenia:

• Cought! – Złapany!
  • You can’t expose other players. – Nie możesz wydawać innych graczy.
  • You need to draw another card – Musisz wziąć jeszcze jedną kartę.
  • I saw you cheating. – Widziałam/em, że oszukiwałaś/eś.
  • I didn’t cheat this time. – Nie oszukiwałam tym razem 😉
  • I hit the pile first. – Ja uderzyłam karty pierwsza.

Dajcie znać w komentarzach co myślicie o tej grze! Czy taka forma nauki jest Wam znana?

Cheers,