+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Inkubator czy jednoosobowa działalność? Co się bardziej opłaca?

Inkubator czy jednoosobowa działalność? Co się bardziej opłaca?

Przedsiębiorczość Polaków wzrasta w porównaniu do poprzednich lat. Na naszym rynku dominują mikroprzedsiębiorstwa, stanowią 95,7% liczby przedsiębiorstw. Według raportu PARP z 2016r, co piąty Polak rozważa założenie własnej działalności w przeciągu 3 lat. Po analizie dostęonych rozwiązań prowadzenia biznesu okazuje się, że mamy do wyboru co najmniej dwie możliwości. W tym artykule chciałabym porównać dwie formy prowadzenia działalności – standardową jednoosobową działalność i inkubator przedsiębiorczości.

Wybrałam akurat te dwie formy ze względu na zyskujący popularność inkubator, który stał atrakcyjną alternatywą dla osób chcących być samozatrudnionymi. Mimo popularności, wciąż niewiele osób zna podstawowe różnice, korzyści i wady inkubatora. Dla porównania wzięłam Fundację “Twój Startup”, której sama jestem klientką. Mam nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny właśnie dla tych osób, które rozważają założenie jednoosobowej działalności, takich jak lektorzy j.obcych czy graficy.

1. Definicja

Inkubator przedsiębiorczości

Instytucja, której celem jest wspieranie przedsiębiorczości. Inkubatorami przedsiębiorczości mogą być podmioty o różnych formach prawnych. W zależności od grupy docelowej wyróżnia się kilka szczególnych rodzajów inkubatorów przedsiębiorczości, których oferta jest skierowana do początkujących przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, rozpoczynających lub dopiero zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą (są jeszcze inne typy, ale na użytek artykułu wybrałam tylko jeden).

Żródło: Wikipedia

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

Źródło: iFirma.pl

2. Koszty i formalności na start

 • zero kosztów na start
 • umowa startupowa
 • czas założenia: kwadrans
 • zero kosztów na start, nie potrzeba wkładu własnego
 • wniosek do CEDiG,
 • w zależności od kolejki, urzędu i formy składania, od 15 minut do ok 1 dnia

3.Koszty prowadzenia

 • 250zł/miesiąc
 • 9% lub 14,4% podatku od wypłacanej kwoty
 • 1zł za każdy przelew
 • możliwośc odliczania kosztów od podatku (np.dojazd, sprzęt do pracy itp)
 • darmowe sale i wirtulane biuro w centrum
 • wysokość dobrowolnej składki ZUS to 101,5 miesięcznie (z tego dostajemy z powrotem ponad 70zł i mamy opłacone wszystkie składki)
 • 18% podatku dochodowego
 • ok 500 zł ZUS przez pierwsze 2 lata, potem 1 172,56 zł (na rok 2017)
 • księgowość
 • możliwość odliczenia kosztów od podatku
 • koszt prowadzenia konta firmowego

 

 

4. Wady

 • na fakturach widnieje nazwa Fundacji
 • umowy z firmami, kontrahentami podpisywane są przez prezesa Fundacji (wadą jest to, że musisz dostarczyć im umowy do sprawdzenia pzrzed prawnika, następnie do podpisania)
 • sam obsługujesz system CRM do wystawiania faktur, umów i rachunków (z resztą bardzo inuicyjny i prosty w obsłudze)
 • rozliczasz się z zarobionych pieniędzy na podstawie umowy dzieło lub zlecenie, czyli zanim dostaniesz pieniądze na prywatne konto musisz wystawić sobie umowę i rachunek w systemie CRM i wysłać go mailem lub przynieśc osobiście do biura i dopiero wtedy przelewy są autoryzowane
 • ciężko zakwalifikować się na dofinansowania unijne
 • trzeba pamiętać, żeby na czas dostarczać faktury kosztowe, bo inaczej księgowość ich nie zakwalifikuje do zwrotu
 • znacznie większe koszty prowadzenia działalności
 • albo sam pilnujesz opłat, albo musisz zatrudnić księgowość
 • nie masz żadnych dodatkowych benefitów w cenie

 

 

 

 

 

 

 

5. Zalety

 • niskie koszty
 • darmowe sale
 • księgowość w cenie
 • chyba łatwiej o kredyt prowadząc działalność gospodarczą
 • można starać się o dofinansowanie
 • niezależność

Podsumowując, obie formy mają swoje plusy i minusy. Przed założeniem działalności najlepiej zastanowić się jakie masz cele, na czym Ci zależy i wtedy z pewnością podejmiesz najlepszą decyzję. Dajcie znać w komentarzach czy z tymi kredytami rzeczywiście jest łatwiej? Jakie Wy macie doświadczenia w tym temacie?

Karolina

18 thoughts on “Inkubator czy jednoosobowa działalność? Co się bardziej opłaca?

 1. Ja przeszedłem (czasem z trudem) przez wszystkie większe firmy tego typu w Polsce, od AIP, przez TS, aż do najnowszego tworu, którym jest Firma Dla Każdego i szczerze mówiąc, co nowszy podmiot, to, o dziwo, dużo lepszy. W AIP położył mnie dział prawny, w TS bardzo oporny kontakt w bieżących sprawach, w Firma Dla Każdego, brak tego aspektu networkingowego, na którym można pozyskać nowe zlecenia. Jak widać, nic nie jest perfekcyjnie. Z drugiej strony nie wiadomo ile wszystkie te firmy jeszcze pożyją, jak rząd zlikwiduje wszystkie śmieciówki:)

  1. Miejmy nadzieje, że rząd wprowadzi ułatwienia dla przedsięrbiorców, które oferują takie firmy niż tylko likwidować najtańszą formę rozliczania się. Ten obszar w naszym kraju jest naprawdę pogmatwany. My zdecydowaliśmy się teraz na założenie spółki i czas pokaże jak na tym wyjdziemy.

 2. Rzeczywiście bardzo dziwne, może cos chciał ale się wstydzi powiedzieć. Z drugiej strony dlaczego używa wulgaryzmów? Naprawdę dziwne; ja bym na psy poszedł.

 3. Tudzież czasami podąża za osobą do jej miejsca domu rodzinnego, najczęściej mając na sobie czapeczkę z daszkiem. Słownie nie potrafi skomunikować się o co chodzi.

 4. Cześć, ja jeszcze rozważam spółkę dwuosobową, ale informacji jest tak wiele i są tak rozstrzelone, że nie jestem w stanie stwierdzić co wychodzi lepiej. Spółka czy DG. Może artykulik o tym?

  1. Anna dzięki za sugestię, myślę, że to dobry pomysł. Mi księgowa doradzała spółkę z o.o. Jeśli planujesz założyć firmę, to jednoosobowa działalność nie ma sensu, ma to bardzo dużo minusów. Inkubator i 1-os jest najlepsza dla freelancerów, lektorów j.obcych, którym zależy przede wszystkim na tym, żeby wystawiać faktury, a nie zatrudniać pracowników itd.

   1. Ja jestem grafikiem i dotychczas pracowałam jako freelance lub freelance + umowa o pracę, ale ogranicza mi to dostęp do klientów indywidualnych i nie mogę prowadzić sprzedaży, z którą wiążę pewne prawy. Dlatego właśnie rozważam różne opcje w tym właśnie spółkę z o.o., w którą myślę wciągnąć brata nauczyciela i w przyszłości tlumacza angielskiego.

 5. Slaby ten twoj artykul. Chyba chyba bo to twoje chybotliwe stwierdzenie pokazuje ze myslisz wiele pojec. MALYM PRZEDSIEBIORCA jest firma chicby jednoosobowa krota osiaga do 20 mln zl przychodu. Co do kredytow sporo zalezy od business planu i rodzaju działalnosci. Summa summarum jesli ktos mysli powaznie o biznesie otwiera jednoosobowa dzialalnosc. Odpowiada wtenczas prawnie wlasnym majatkiem. W przypadku bardzoej swiadomych ludzi znajacych aie juz na danym brendzie otwieraja inne formy prawne. Pzdr z szacunkiem

  1. Mike dzięki za feedback. Przede wszystkim w branży edukacyjnej wielu lektorów chce lub jest poniekąd zmuszonych szukać lepszych rozwiązań finansowych i te osoby przede wszystkim potrzebują takich informacji jak w artykule. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, czyli osoby planującej firmę, chcącą zatrudniać pracowników itd z pewnością są lepsze rozwiązania jak np. spółka z o.o. Jeśli chodzi o kredyty, to rzeczywiście mogłam bardziej uszczegółowić, bo osoby które mnie pytały o radę zazwyczaj interesują się kredytem na mieszkanie, nie na firmę (bo są jedynie freelancerami) i też to miałam na myśli. Dzięki za komentarz anyway, na pewno będę bardziej szczegółowo sie wypowiadać następnym razem 🙂

  1. Pewnie chodzi Ci o umowę dzieło, która na rachunku pokazuje 18% podatku, ale w inkubatorze podpisuje się umowy z 50%kosztów, a to oznacza, że podatek 18% jest odliczany tylko od 50% kwoty. I stąd te 9%.

 6. Cześć, dzięki za komentarz. Staż pracy, ubepzieczenie oraz wszelkie składki są odprowadzane razem z umową zlecenie. Działając w inkubatorze dla Pańśtwa jesteś zwykłym pracownikiem zatrudnionym na u.dzieło lub zlecenie. Jestem klientką TwójStartup od 3 lat i nigdy nie miałam z nimi problemów, za inne nie ręczę, bo słyszałam rzeczywiście negatywne opinie np. o AIP. Stąd takie opinie mogaą odstraszać od takiego rozwiązania. Nie namawiam do żadnego, ale razcej pokazuję jak to wygląda z mojej strony (inkubator). Co więcej zatrudniam pracowników i zdecydowanie taniej mi to wychodzi po podliczeniu kosztów.

 7. bzdura! prowadzenie inkubatora jest droższe niż prowadzenie firmy na preferencyjnym zusie. przelicz sobie – różnica niewielka, ale jednak jest. po drugie – brak benefitów przy własnej działalności? a co ze stażem pracy, ubezpieczeniem, składką emerytalną? przy inkubatorze tego nie mamy. do tego często naprawdę skomplikowane rozliczenia, problemy z komunikacją, które mogą się pojawić w przypadku współpracy z pośrednikiem, odstraszenie klientów – niektórzy w ogóle nie podejmują współpracy z inkubatorami. nie jest taniej, a problemów i wad sporo. zalety przedstawiane przez inkubatory to fikcja i marketing.

  1. Niestety, nie zgodzę się. Dużo zależy od tego, jaką prowadzimy działaność. Osobie która dotąd była np. ryczałtowcem zmiana się faktycznie nie opłaca, ale VATowiec którym musiałabym być z racji wybranego typu działaności już tak.

   Jestem w inkubatorze ponad 2 lata. Zahaczyłam się “na chwilę” żeby sprawdzić czy będę w stanie go prowadzić bez dokładania od siebie (branża rękodzielnicza) i zostałam. Na razie jedyny problem napotkałam przy weryfikacji PayPala ale to moim zdaniem wina przepisów PayPala i niedoinformowanie pracowników oraz niedostosowanie do realiów prawa i przepisów w Polsce. Inkubator aktywnie pracował ze mną aby proces przebiegł znośnie, a dokumenty były dostarczone szybko.

   Bez inkubatora nigdy bym nie rozwinęła swojej dodatkowej działaności. Choć nie zrezygnowałam z pracy na etat, bo rękodzieło nigdy nie pozwoliłoby mi się utrzymać, nadal mogę robić to co lubię nie martwiąc się o zgodność z prawem. A tak musiałabym jak kiedyś rozdawać “po znajomych”, żyć w szarej strefie lub znaleźć inne hobby.

 8. Księgowośc przy prowadzeniu własnej działalności nie musi się to wiązać z dużymi kosztami. Bardzo popularna jest teraz księgowość online (www.wfirma.pl): prowadzenie księgi rozchodów i przychodów, wystawianie faktur (za 0zl), przypominanie o terminach, wyliczanie zaliczki na podatek dochodowy. Konto filmowe? Mbank ma bardzo korzystne warunki.
  W AIP są trzy formy opodatkowania: 14, 14,4 oraz (uwaga!) 40%.
  Osobiście wybieram działalność 🙂

  1. Monika, dzięki za info darmowej księgowości. Na pewno dodam do ulubionych. A możesz powiedzieć jak to wygląda jak chce się rozliczać pracowników? Czy też jest za darmo czy wtedy są jakieś opłaty?

  2. Osoba prowadząca jednoosobową działalność nie musi zakładać konta firmowego. Co prawda w przelewach jest nazwisko prywatne, ale nie ma kosztów za prowadzenie i przelew. Do US takie również można zgłosić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Angielski Online