+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Zawiało grozą czyli seriale, przy których włos się jeży cz.1

Zawiało grozą czyli seriale, przy których włos się jeży cz.1

Cześć!

Słowo horror od zawsze wzbudzało we mnie panikę. Nigdy nie oglądałam i wciąż wolę się od nich trzymać z dala, szczególnie tych z duchami. Ale seriale typu horror/thriller to co innego. Jak się okazuje, nie sa aż tak przerażające i nawet są takie, które trafiły do mojego TOP 🙂

Kochani, trzy propozycje z których warto coś wybrać i obejrzeć. Co więcej, wszystkie są raczej proste w zrozumieniu, więc nie ma na co czekać. To pierwsza część z dwóch. Za tydzień w sobotę kolejna.

Nauka angielskiego nie musi być nudna. Dziś proponuję się trochę pobać!

1.Stranger things

serial horrory

Poziom trudności: rozgrzewka dla świeżaków
Tematyka słownictwa: gry RPG, codzienność, dzieciństwo, telekineza, relacja matka-syn, brat-brat, eksperymenty
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 8,9/10
Gatunek: dramat, fantasy, horror, sci-fi
Rok produkcji: 2016
Oglądaj: Trailer, Netflix, online

Jonathan Byers: You shouldn’t like things because people tell you you’re supposed to.

Opis: Historia opowiada o chłopcu, który w dziwnych okolicznościach znika z powierzchni ziemi. Rozpoczynają się jego poszukiwania. Jak się później okazuje, żeby go odnaleźć (a w zasadzie odzyskać) rodzina i grupa przyjaciół (dzieci w wieku ok 10 lat na moje oko) musi zmierzyć się z przerażającymi siłami.

Serial Stranger Things jest zrobiony w stylu seriali z lat 80. Znajomy filmowiec zwrócił mi uwagę na ciekawą grę świateł w tym serialu. Oglądając możemy zauważyć, że:

“Żółte to zło, strach, obłęd, oznaka tego drugiego, złego świata. Białe – normalny świat, dobro, spokój. Kiedy jakaś postać jest pod wpływem tego złego swiata – np. matka, która popada w coraz większy obłęd – będzie zawsze w żółtym świetle. Albo przykład obiadu rodzinnego. Gdy wszystko jeszcze jest OK w rodzinie jednego z głównych bohaterów podczas obiadu swiatło jest białe, a gdy zaczyna się wszystko sypać, problemy tego drugiego świata zaczynają oddziaływać na rodzinę – obiad zaczyna sie odbywać w żółtym świetle.”

Subiektywnie: Stranger things zyskał ogromny rozgłos nie za sprawą golizny, seksu albo wulgarności. To co zrobiło na mnie wrażenie to klimat w jakim serial jest utrzymany, historia oraz postaci. Genialne sceny. Śmieszność i naiwność dzieci zestawiona z powagą dorosłych, ich okrucieństwem i nadmiernym sceptycyzmem. Nie będę pisać, że to jest must-watch, bo wszystkie trzy seriale, które dzis przedstawiam warte są Waszej uwagi.

Poniżej wideo warte obejrzenia, nawet przez tych (a może przede wszystkim), którzy już oglądali serial. Koleś wie co mówi + potwierdza to, co powiedział mój znajomy. Uwaga na spoilery.

2.Penny Dreadful (Dom grozy)

serial horror thriller

Poziom trudności: rozgrzewka dla świeżaków
Tematyka słownictwa: podróże, odkrycia, eksperymenty, walka z sobą, walka z nadprzyrodzonymi siłami, miłość, relacje, egzorcyzmy, filozofia, moralność, religia, szpital psychiatryczny, opętanie
Odmiana angielskiego: amerykańska, brytyjska,
Ocena na IMDB: 8,2/10
Gatunek: dramat, horror, fantasy
Rok produkcji: 2014-2016
Oglądaj: Trailer, Netflix, online

Opis: Zacznijmy od tytuły, który w j.polskim ma się nijak do oryginalnego znaczenia. Penny dreadful to była pejoratywna nazwa na tanią literaturę detektywistyczną/kryminalną z elementami fantasy wydawaną w cotygodniowych seriach w XIX wieku, a dokładnie w połowie epoki Wiktoriańskiej. Penny bo sprzedawane były za pensa, a dreadful czyli straszny, bo opowieści miały za zadanie mrozić krew w żyłach. Należy dodać, że serial ten jest utrzymany właśnie w takiej konwencji dochodzeniowo-horrorowej oraz występują w nim postaci z XIX-wiecznej literatury jak Frankenstein, Dracula czy Dorian Grey.  Zatem tłumaczenie “Dom grozy” zostawia wiele do życzenia.

Penny dreadful to krótka, 3-sezonowa produkcja, ktora wciąga nas w historię walki między mroczną stroną człowieka, a jego jasną stroną, między ludźmi, a demonami. W wiktoriańskim Londynie poznajemy 4 postaci – odkrywcę Sir Malcolma Murraya (Timothy Dalton), amerykańskiego rewolwerowcę Ethana Chandlera (Josh Hartnett), naukowca Victora Frankensteina (Harry Treadaway) i medium – Vanessę Ives (Eva Green). Bohaterowie łączą siły, aby najpierw odnaleźć córkę sir Malcolma,a następnie pokonać siejące strach i przerażenie demony. Nie jest to opowieść o superbohaterach. Tak naprawdę to historia o Vanessie Ives i jej duszy. Polecam!

Ciekawostka: W serialu, Victor Frankenstein lubi cytować romantycznego poetę Percy Bysshe Shelley. Druga żona Shelley’ego, Mary Wollstonecraft Godwin Shelley, jest autorką powieści “Frankenstein” z której właśnie pochodzi postać dr Frankensteina i jego “potwora”.

Subiektywnie: Obejrzałam ją jednym tchem. I pomimo upływu czasu, wciąż pamiętam wrażenie jakie na mnie zrobił, głosy bohaterów wymawiających charakterystyczne frazy. Uwielbiam Evę Green. To, jakie umiejętności aktorskie pokazała w tym filmie sprawiło, że trafiła do panteonu moich ulubionych aktorów. Ale oczywiście nie mogę odmówić kunsztu całej obsadzie.

W filmie słyszymy ciekawą mieszankę akcentów – brytyjskiego i amerykańskiego. Ciekawostka – aktorka, która gra wiedźmę w tym serialu, gra też ciocię Polly w Peaky Blinders (artykuł o tym serialu). Nie jest to serial trudny w zrozumieniu, jeśli lubicie taką tematykę.

Malcolm Murray: I’m trying to rescue my daughter. To save her, I would murder the world. Join me, doctor. With me, you will behold terrible wonders.
Victor Frankenstein: And how much of the world will we have to murder?
Malcolm Murray: Do you care?
Victor Frankenstein: I’ve only one other question: Why me?
Malcolm Murray: Because you were unafraid to pull back the skin and look beneath.

3.Salem

serial horror

Poziom trudności: rozgrzewka dla świeżaków
Tematyka słownictwa: pogrom czarownic, czarna magia, okultyzm, czarownice, rozprawy w sądzie, purytanizm
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 7,2/10
Gatunek: dramat, fantasy, thriller, horror
Rok produkcji: 2014-2017
Oglądaj: Trailer, online

Opis: Cały ten serial jest mocno creepy. Już w czołówce możemy usłyszeć piosenkę Marylina Mansona, który jest (był?) synonimem tego słowa. Salem odkrywa przed nami wydarzenia, które przyczyniły się do tragicznych wydarzeń w miasteczku Salem w XVII w. i pogromu “czarownic”. Czy tak naprawdę poznajemy prawdę? Któż to wie hehe

Już od pierwszych scen możecie zobaczyć, że twórcy serialu zwrócili dużą uwagę na realistyczność scen. Cała atmosfera jest ponura, mroczna, dominują cienie i półmrok. Główna bohaterka, Mary Sibley, jest bardzo zmysłowa i kobieca – doskonała kreacja wiedźmy. Obserwujemy jak jej wnętrze się przekształca wraz z rozwojem wydarzeń, jak pochłania ją mrok i zło.

Boy: Your hair. It looks like fire. And smells of cinnamon. I wonder what it will smell like when you burn.

Subiektywnie: Oglądałam pierwszy sezon kilka lat temu i pamiętam, że zrobił na mnie wrażenie. Nie widziałam wcześniej niczego tak ohydnego i mrocznego. Jest ohydny w swym realiźmie. Historia jest ciekawa, mroczna. Nie jest to mój numer jeden, ale mimo wszystko jest wart obejrzenia, jeśli lubimy straszne wiedźmy.

Do 2017 zostało zrealizowanych 3 sezony i produkcję zatrzymano. W sumie nie dziwię się. Rynek seriali to biznes. Ci co nie złapią uwagi widza od razu, przypłacają tragiczny los pt. “Ciąg dalszy nie nastąpi”.

Jeśli tu jesteście, to musicie lubić horrory 🙂 Może pochwalicie się tym, co według Was jest warte obejrzenia?

 

Karolina

4 thoughts on “Zawiało grozą czyli seriale, przy których włos się jeży cz.1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

angielski online