+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Moja przygoda z j.czeskim – jak chcę się nauczyć j.czeskiego do końca roku?

Moja przygoda z j.czeskim – jak chcę się nauczyć j.czeskiego do końca roku?

Cześć!

Skąd pomysł na naukę j.czeskiego? Razem z moim partnerem chcemy spędzić Święta i/lub Nowy Rok w Czechach. Do tej pory wszystko raczej wyglądało standardowo jak w wielu polskich rodzinach. Tym razem chcemy przełamać schemat. Pomyślałam, że dobrze jest znać język kraju, do którego jedziesz i na pewno jest to świetna forma przećwiczenia tego, co już wiesz. Wiem, że wiele osób mówi po angielsku. Ale jako osoba, która lubi sobie rzucać wyzwania – przyjęłam je. Wyjazd i konkretny deadline jest dla mnie ogromną motywacją. Poza tym, myślę, że będzie śmiesznie.

 

nauka j.czeskiego

 

Mam 4 miesiące na opanowanie j.czeskiego na poziomie komunikatywnym. Z mojej perspektywy jest to jak najbardziej wykonalne. Czy to oznacza, że mam talent do języków? Nie. Nie jestem poliglotą. Uczyłam się w swoim dorosłym życiu kilku języków. Wszystko robiłam sama i stosowałam zbliżone metody. Bardzo szybko widziałam efekty, ale nie rozwijałam tych umiejętności dalej, bo nie miałam czasu na podtrzymywanie przy życiu kilku języków. Wystarczy, że z angielskim pracuję na co dzień i zajmuje mi to dużo czasu. Samodzielnie uczyłam się takich języków jak hiszpański, włoski, szwedzki. Dodatkowo w szkole miałam niemiecki i rosyjski, ale w ich przypadku nie nauczyłam się nic.

Nie ma czegoś takiego jak talent. Są odpowiednie metody, czas i motywacja.

“A może Ty byś jednak pouczyła polskiego?” – usłyszałam pół żartem pół serio od mojego pratnera. Hmm… coś w tym jest. Przez to, że nie czytam po polsku moja znajomość odmiany i gramatyki jest dość mocno nadszarpnięta. Jest to dowód na to, że częste oglądanie filmów, czytanie i mówienie w obcym języku wpływa na obniżenie jakości języka ojczystego, nawet mieszkając w swoim kraju.

Liczy się to, na jaki język przeznaczasz większość swojego czasu. Nie ważne gdzie mieszkasz.

 

Od czego zaczynam naukę j.czeskiego od zera?

  • zestaw do nauki j.czeskiego Pimsleur (swój zestaw pożyczyłam od znajomego, bo w sklepie jest dość drogi)
  • konto na Duolingo (akurat od 1.09 wprowadzają czeski dla osób anglojęzycznych!:)
  • czytam historię języka na Wikipedii ( ma to za zadanie wprowadzić mnie do fonetyki, czyli jakie dźwięki występują w j.czeskim, jak wygląda ogólna wymowa, podobieństwa z j.polskim)
  • szukam źródeł dodatkowego kontaktu lub wiedzy ( znalazłam stronę o języku czeskim , na której mam przegląd alfabetu, wymowy, struktury zdań itd.; TED talks po czesku)

Po pierwsze planuję zastosować immersję (artykuł o immersji), czyli w miarę możliwości otoczyć się językiem. Nie będę używać żadnych dziwnych podręczników, ani ćwiczeń gramatycznych. Sam kurs Pimsleura w naturalny sposób uczy mówienia, tworzenia zdań, czytania i gramatyki, węc o to się nie martwię. Duolingo pomoże z wymową i pisaniem oraz nauką słówek. Nie korzystałam jeszcze z Duolingo, ale słyszałam bardzo dużo dobrych opinii, więc tym razem dołączam go do zestawu. Jakie Wy macie doświadczenie z tą aplikacją?

Co dwa tygodnie w niedzielę będę publikować aktualizację składającą się z ilości poświęconych godzin, zakresu opanowanego języka i ewentualne problemy i przemyślenia. Mam nadzieję, że moja przygoda z j.czeskim zainspiruje Was do nauki nowego języka! Wcześniej pisałam już o nauce hiszpańskiego od zera. Jeśli mieliście kontakt z j.czeskim, lub posługujecie się nim, koniecznie prześlijcie mi ciekawe źródła nauki.

Do usłyszenia!

Karolina

Podobne Posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *