+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Moja przygoda z j.czeskim – jak chcę się nauczyć j.czeskiego do końca roku?

Moja przygoda z j.czeskim – jak chcę się nauczyć j.czeskiego do końca roku?

Cześć!

Skąd pomysł na naukę j.czeskiego? Razem z moim partnerem chcemy spędzić Święta i/lub Nowy Rok w Czechach. Do tej pory wszystko raczej wyglądało standardowo jak w wielu polskich rodzinach. Tym razem chcemy przełamać schemat. Pomyślałam, że dobrze jest znać język kraju, do którego jedziesz i na pewno jest to świetna forma przećwiczenia tego, co już wiesz. Wiem, że wiele osób mówi po angielsku. Ale jako osoba, która lubi sobie rzucać wyzwania – przyjęłam je. Wyjazd i konkretny deadline jest dla mnie ogromną motywacją. Poza tym, myślę, że będzie śmiesznie.

 

nauka j.czeskiego

 

Mam 4 miesiące na opanowanie j.czeskiego na poziomie komunikatywnym. Z mojej perspektywy jest to jak najbardziej wykonalne. Czy to oznacza, że mam talent do języków? Nie. Nie jestem poliglotą. Uczyłam się w swoim dorosłym życiu kilku języków. Wszystko robiłam sama i stosowałam zbliżone metody. Bardzo szybko widziałam efekty, ale nie rozwijałam tych umiejętności dalej, bo nie miałam czasu na podtrzymywanie przy życiu kilku języków. Wystarczy, że z angielskim pracuję na co dzień i zajmuje mi to dużo czasu. Samodzielnie uczyłam się takich języków jak hiszpański, włoski, szwedzki. Dodatkowo w szkole miałam niemiecki i rosyjski, ale w ich przypadku nie nauczyłam się nic.

Nie ma czegoś takiego jak talent. Są odpowiednie metody, czas i motywacja.

“A może Ty byś jednak pouczyła polskiego?” – usłyszałam pół żartem pół serio od mojego pratnera. Hmm… coś w tym jest. Przez to, że nie czytam po polsku moja znajomość odmiany i gramatyki jest dość mocno nadszarpnięta. Jest to dowód na to, że częste oglądanie filmów, czytanie i mówienie w obcym języku wpływa na obniżenie jakości języka ojczystego, nawet mieszkając w swoim kraju.

Liczy się to, na jaki język przeznaczasz większość swojego czasu. Nie ważne gdzie mieszkasz.

 

Od czego zaczynam naukę j.czeskiego od zera?

  • zestaw do nauki j.czeskiego Pimsleur (swój zestaw pożyczyłam od znajomego, bo w sklepie jest dość drogi)
  • konto na Duolingo (akurat od 1.09 wprowadzają czeski dla osób anglojęzycznych!:)
  • czytam historię języka na Wikipedii ( ma to za zadanie wprowadzić mnie do fonetyki, czyli jakie dźwięki występują w j.czeskim, jak wygląda ogólna wymowa, podobieństwa z j.polskim)
  • szukam źródeł dodatkowego kontaktu lub wiedzy ( znalazłam stronę o języku czeskim , na której mam przegląd alfabetu, wymowy, struktury zdań itd.; TED talks po czesku)

Po pierwsze planuję zastosować immersję (artykuł o immersji), czyli w miarę możliwości otoczyć się językiem. Nie będę używać żadnych dziwnych podręczników, ani ćwiczeń gramatycznych. Sam kurs Pimsleura w naturalny sposób uczy mówienia, tworzenia zdań, czytania i gramatyki, węc o to się nie martwię. Duolingo pomoże z wymową i pisaniem oraz nauką słówek. Nie korzystałam jeszcze z Duolingo, ale słyszałam bardzo dużo dobrych opinii, więc tym razem dołączam go do zestawu. Jakie Wy macie doświadczenie z tą aplikacją?

Co dwa tygodnie w niedzielę będę publikować aktualizację składającą się z ilości poświęconych godzin, zakresu opanowanego języka i ewentualne problemy i przemyślenia. Mam nadzieję, że moja przygoda z j.czeskim zainspiruje Was do nauki nowego języka! Wcześniej pisałam już o nauce hiszpańskiego od zera. Jeśli mieliście kontakt z j.czeskim, lub posługujecie się nim, koniecznie prześlijcie mi ciekawe źródła nauki.

Do usłyszenia!

Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *