+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

7 powodów dla których warto uczyć się angielskiego z seriali

7 powodów dla których warto uczyć się angielskiego z seriali

Cześć!

Let’s make it clear. Nauka angielskiego to nie ślęczenie nad podręcznikiem do gramatyki. To kontakt z żywym, prawdziwym językiem. I taki język właśnie spotykamy w serialach. Wydawałoby się, że wiele osób je ogląda. A jednak jak wielkie było moje zaskoczenie kiedy usłyszałam, że niektóre osoby nie oglądają seriali nie dlatego, że nie mają czasu, ale dlatego, że nie wiedzą gdzie oglądać i nie znają wartości językowej jaka z tym idzie. Stąd, właśnie dla tych z Was, którzy zastanawiają się, “o co kaman, po co oglądać te wszystkie Gry o tron i Narcosy?”, napisałam ten artykuł. Sama bardzo dużo nauczyłam się z seriali i dlatego chciałam podzielić się argumentami za oglądaniem seriali po angielsku.


1. Masz kontakt z językiem, non stop

Ile oglądam, tyle mam kontaktu, wiadomo. Ja oglądam coś na okrągło, codziennie albo co drugi dzień.

2. Ćwiczysz zrozumienie ze słuchu różnych akcentów

Ile seriali tyle różnych akcentów, nie tylko formalnych typu amerykański, brytyjski, szkocki czy irlandzki. Ale przede wszystkim każdy mówi inaczej. I to jest duża wartość. Osłuchiwanie się z dźwiękami wpływa na sposób wymawiania dźwięków, szczególnie jeśli powtarzamy po aktorach niektóre słowa. Ja sama często tak robię.

Jeżeli interesuje Was ćwiczenie wymowy, to już w ten czwartek o 20.00 (31.09.2017) na Facebooku będę zacznę serię warsztatów online z zakresu brytyjskich dźwięków i wymowy, zajrzyjcie w wolnej chwili. Każdy filmik będzie trwał nie więcej niż 10 minut.

3. Czysta przyjemność

Nauka przez przyjemność – to miód na moje uszy. Nuda podczas nauki jest dla mnie niedopuszczalna, dlatego tym bardziej wybieram seriale. Oglądam tylko to, co mi się podoba. Co więcej to nie jest nauka angielskiego per se, ale doświadczenie czegoś więcej dzięki językowi. A to najlepszy sposób nauki języka. Tak samo przekłada się to na każde inne zainteresowanie. Lubisz gotować? Czytaj blogi kulinarskie, oglądaj wideo w tym temacie. To jest dla mnie właśnie nauka angielskiego przez doświadczenie.

4. Nauka nowych słów

Seriale pozwalają mi uczyć się nowych słówek dzięki temu co słyszę i dzięki napisom, bo mogę zapauzować i sprawdzić lub zapisać dane słowo. Oczywiście, komu by się chciało cały czas pauzować i robić notatki…? Oczywiście mi się nie chce 😉 Ale kiedy słyszę coś nietypowego, wartego zapamiętania, to wtedy to zapisuję.

Druga rzecz, to bogate źródło różnego rodzaju słownictwa. Tyle ile kategorii i tematów seriali, tyle zakresów słownictwa.

5. Samo wchodzi do głowy

Po jakimś czasie oglądania podobnych tematycznie seriali nabywacie bardzo dużą ilość słownictwa. Pewne rzeczy się powtarzają i dzięki temu wszystko się utrwala.

6. Prawdziwy język, którego używają prawdziwi ludzie

Co tu więcej dodać. Przecież to produkcje przede wszystkim dla amerykanów czy brytyjczyków, więc słyszelibyśmy gdyby coś było nie tak 🙂

7. Na wpół darmo

Wiadomo, nic nie jest za darmo. Internet kosztuje, Netflix, Showmax czy Amazon Prime też. Ale z pewnością są to mniejsze koszty niż kurs językowy 🙂

Gdzie oglądać legalnie?

Wiele osób mnie o to pyta, więc postaram się jak najrzetelniej odpowiedzieć. Zacznijmy od tego, że w Polsce mamy kilka rodzajów telewizji na życzenie (VOD – video on demand):

Platformy/Aplikacje:

Netflix

Showmax

HBO go

Amazon Prime

Powyższe platformy różnią się przede wszystkim ofertą. Z tego co czytałam na Facebookowej grupie serialowej, największą popularnością cieszy się Netflix, ze względu na całkiem ciekawe tytuły. Choć nasza polska wersja pozostawia wiele do życzenia w porównaniu z amerykańską.

Tu podrzucam Wam wyszukiwarkę filmów i seriali na powyższe platformy -> https://upflix.pl/.

Poza tym mamy jeszcze takie serwisy do oglądania online jak:

  • ipla.pl
  • cda.pl
  • ekino.pl
  • vod.pl
  • tubitv.com
  • www.tv.com/shows/

Jak widać mamy w miarę przyzwoity wybór i na prawdę hasło “nie wiem gdzie oglądać” nie jest wymówką. Co polecam na start? Wybierzcie z listy tagów po prawej stronie swoją ulubioną kategorię filmu i zobaczcie artykuły z polecanymi przeze mnie tytułami. Warto również zajrzeć do artykułów o sposobach na naukę z seriali oraz o tym jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu oglądając filmy.

Do usłyszenia!

Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *