+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Książki po angielsku na poziom średniozaawansowany.

Książki po angielsku na poziom średniozaawansowany.

Cześć!

Dziś przedstawiam Ci książki po angielsku, które będą pomocne w osiągnięciu lepszej znajomości angielskiego. Pamiętaj, że w nauce języka, jak w sporcie – warto stawiać sobie konkretne cele. Jeśli zainteresował Cię tytuł artykułu to zakładam, że jesteś na poziomie średnio-zaawansowanym (jeśli jesteś na niższym poziomie, przeczytaj ten artykuł). W takiej sytuacji kolejnym celem dla niektórych z Was będzie poziom B2. Nie wiesz jaki masz poziom? Zrób bezpłatny test np. na tej stronie. Więcej o motywacji do nauki znajdziesz w tym artykule.

Wróćmy do książek. Moje propozycje charakteryzuje to, że są:

  • lekkie
  • relatywnie krótkie
  • pisane raczej prostym językiem

Będę Ci podawać nie tylko tytuły, ale również listy z goodreads.com. Jak najlepiej korzystać z tych list, żeby nie zostać przytłoczonym ilością wyboru? Wybierz jedną książkę z pierwszej trójki, znajdź w internecie i po prostu przeczytaj. Nie przeglądaj całego spisu, bo stracisz dużo czasu i pewnie nic nie wybierzesz. Opisy często nie odzwierciedlają prawdziwego klimatu książki. Wybierz to, co przemawia do Ciebie i działaj.

1. Jakie książki po angielsku polecam?

Mogą to być oczywiście książki dla dzieci i widzę w tym naprawdę sens. Szczególnie polecam to osobom bardzo początkującym. Pozwól jednak, że skoncentruję się przede wszystkim na pozycjach po angielsku dla dorosłych.

Romanse i romanse erotyczne.

Na przykład tu mamy listę typowych romansów.  Są proste i często wciągające. Mamy również romanse z “fighterami” w roli głównej. Z tej listy czytałam “Real” i “Mine” Katy Evans i mogę rzeczywiście polecić. Możesz się tutaj spodziewać tego, co napisałam powyżej. Krótkie, proste, dosyć wciągające. Do tego dodam książki Nicolasa Sparksa. Tu proszę lista. Wiele z jego książek znalazło się na ekranach kin jak “The Notebook” czy “Dear John”. Swoją drogą świetne filmy, bardzo polecam. Ale uwaga, to często wyciskacze łez. Więcej wyciskaczy łez znajdziesz tu. I jeszcze “Me before you”. Kilka słów o tej książce:

A love story for this generation, Me Before You brings to life two people who couldn’t have less in common—a heartbreakingly romantic novel that asks, What do you do when making the person you love happy also means breaking your own heart?

Przygodowe Fantasy. 

Wszelkie książki dla nastolatków i młodych dorosłych czyli Young Adults typu “Hunger Games”, “Twighlight” i inne książki Stephanie Meyer. “Lord of the rings” będzie raczej za trudny, ale “Hobbit” strzał w dziesiątkę. Oraz serię o wampirach i innych stworzeniach “Living Dead in Dallas”, na bazie której powstał jeden z moich ulubionych seriali “True Blood”. Oraz książki Terry’ego Prachettalista najpopularniejszych książek.

Mystery. Crime. Thriller.

Raczej darowałabym sobie Agathe Christie i A.C. Doyle’a, za dużo starodawnych słów. Skupcie się na czymś bardziej współczesnym. Z tej listy może się nadać wiele np. “Gone girl”, “The girl on the train”, “The cockoo’s calling”, “Perfume: the story of a murderer”.

Na początek książki sc-fi, historyczne lub polityczne mogą być za trudne, ale jeżeli jesteś na poziomie średnio-zaawansowanym to polecam Ci bardzo aktualny temat “The Storm Before Calm”, w którym poruszany jest m.in. wątek nadchodzącego wielkiego kryzysu oraz obszerna charakterystyka podziałów wewnętrznych w USA. Świetna pozycja polecana przez geostratega doktrora Jacka Bartosiaka.

Jeśli mowa o Sci-fi to koniecznie sprawdź trylogię chińskiego auora Liu Cixin, którą rozpoczyna świetna książka “Problem trzech ciał” – The Three-Body Problem. Polecam, ponieważ gość jest znanym inżynierem IT i wie, jak łączyć fakty z fikcją.

2. Skąd brać książki po angielsku?

Oprócz księgarni internetowych takich jak Amazon kindle mamy również wyszukiwarkę Google 🙂 i różne strony z darmowymi ebookami, które są mniej popularne, ale zdarzają się tam i te bardziej znane tytuły:

3.Co jeszcze się przyda podczas czytania?

Bardzo przydatna jest aplikacja Amazon kindle. Aplikacja posiada funkcję wbudowanego słownika. Podczas czytania uderzasz palcem w słowo i pokazuje Ci się jego definicja. Czytamy w niej tylko książki zakupione w sklepie Amazon.

Jeśli czytacie w przeglądarce polecam wtyczkę do przeglądarki Chrome – Grammarly. Nie tylko pomoże Wam poprawniej tworzyć teksty i maile po angielsku, ale również posiada wbudowany słownik, dzięki któremu klikasz na słowo 2 razy i wyświetla Ci się jego definicja. Patrz screen poniżej.

grammarly książki po angielsku

XODO PDF readerdarmowa aplikacja na telefon i wtyczka do przeglądarki. Posiada wiele opcji i jedną z nich jest właśnie wbudowany słownik, który działa również w offline. Wystarczy zaznaczyć słowo i wybrać z menu “define” i widzimy jego znaczenie.

Jak aktywować aplikację w przeglądarce Chrome? 

  1. Wchodzimy w opcje przeglądarki w prawym górnym rogu.
  2. Wybieramy opcje “więcej narzędzi” – > “rozszerzenia”
  3. Zjeżdżamy na dół listy i klikamy “pobierz więcej rozszerzeń”
  4. Przenosimy się na stronę z rozszerzeniami i wpisujemy nazwę rozszerzenia np. grammarly
  5. Po prawej stronie przy nazwie zobaczymy przycisk “dodaj do chrome”. Klikamy.
  6. Klikamy “dodaj rozszerzenie”. I reszta dzieje się sama 🙂

4. Doskonała sprawa to książki dwujęzyczne dedykowane do nauki angielskiego

Nasz kolega z pracy, Michał (MG), recenzuje książki m.in. od wydawnictwa Poltext, które dedykowane są dla osób uczących się języka obcego. Do tej pory były to z reguły pozycje przygotowujące do egzaminów lub poradniki do nauki, ale  od niedawna znajdziesz wśród nich również dwujęzyczną beletrystykę, która posiadaja dodatkowo słowniczki i aktywności. Tematyka jest bardzo szeroka – od książek dla dzieci (które mogą stanowić dobry materiał również dla dorosłych początkujących) po tematykę przygodową lub akcję dedykowaną dla bardziej dorosłych czytelników. Otwieramy listę, którą będziemy systematycznie aktualizować, więc sprawdzaj nas na bieżąco! 🙂

The Moon Tear of Adynis – Wyjątkowa baśń bez przemocy, sexu i konsumpcjonizmu. Pozytywnie nastraja i relaksuje.

Brighty Got Lost – Książka w formie komiksu dla dzieci. Historia o zagubionym świetliku, który zgubił drogę do domu. W trakcie podróży napotyka wiele przedziwnych istot.


Jeśli już czytacie książki po angielsku podeślijcie mi swoje propozycje! Z pewnością osoby czytające ten artykuł skorzystają z Waszej pomocy.

Do usłyszenia!

Karolina

Coming Soon
What's your favourite genre (rodzaj) of books?
What's your favourite genre (rodzaj) of books?
What's your favourite genre (rodzaj) of books?

5 thoughts on “Książki po angielsku na poziom średniozaawansowany.

  1. Na poczatek swietnie czyta sie książki z seri “Who was, Where Was ” , ksiazki sa dedykowane mlodziezy angielskojezycznej do poznawania historii ciekawych miejsc i ludzi, swietnie sie czyta, pisane latwym jezykiem na poziomie B2/C1, a ksiazek jest do wyboru chyba ze 100 roznych postaci i miejsc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *