+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Science fiction to nie tylko kosmici i karabiny plazmowe.

Science fiction to nie tylko kosmici i karabiny plazmowe.

Cześć!

Zacznijmy od tego czym jest science fiction. Wielu osobom sci-fi niestety kojarzy się tylko z kosmosem i obcymi. Sama długo należałam do tej grupy. Choć przecież nazwa nie ma w sobie nic z kosmosu.

Science fiction czyli fikcja naukowa. Wpisuje się w nią wiele pomysłów i fabuł. Chciałabym przybliżyć Wam różnego rodzaju science fiction i być może zachęcić do obejrzenia i ćwiczenia angielskiego z tymi serialami. Całą listę podzieliłam na trzy grupy z wątkami przewodnimi – superpowers, alternatywna rzeczywistość i spisek. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie. Jak zawsze czekam na Waszą opinię w komentarzach.

SUPERPOWERS

Tę kategorię reprezentują bohaterowie o nadprzeciętnych zdolnościach oraz nadzwyczajnych umiejętnościach intelektualnych. Oprócz wymienionych propozycji polecam wszystkie produkcje Marvela, i serial Legion, który opisywałam przy okazji horrorów.

1. Rick and Morty

seriale science fiction

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: nauka, przygody w kosmosie
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 9,4/10
Gatunek: animowany, przygodowy, komedia
Rok produkcji: 2013- …
Oglądaj: Trailer, Netflix, online

Opis: To, że serial jest animowany nie zmienia faktu, że jest skierowany do dorosłych. Super naukowiec, Rick, jest pijakiem, który ma wszystko gdzieś. Jego wnuczek, 14-letni Morty, pomimo niskiego IQ zawsze stara się być dla dziadka  moralnym kompasem. Razem odkrywają zakamarki nieskończonych wszechświatów i alternatywnych rzeczywistości, siejąc zamęt i wpadając w kłopoty.

2. Flash

seriale science fiction

Poziom trudności: rozgrzewka dla świeżaków
Tematyka słownictwa: przestępczość, supermoce
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 8,1/10
Gatunek: akcja, przygodowy, dramat
Rok produkcji: 2017 – …
Oglądaj: Trailer, Netflix, online

Opis: Barry Allen pracuje w Central City jako kryminolog. Spędza relatywnie szczęśliwe życie, pomimo traumy z dzieciństwa (jego matkę zabił dziwny żółto-czerwony piorun. Winę za to przypisano jego ojcu). Pewnego dnia, pracując w laboratorium dochodzi do wypadku i zostaje uderzony piorunem. Budzi się ze śpiączki posiadając nadzwyczajną moc – super szybkość. Okazuje się później, że ten wypadek miał wpływ nie tylko na niego, ale większość osób z nowymi mocami wykorzystuje je do czynienia zła. To sprawia, że Barry postanawia wziąć sprawę w swoje ręce jako Flash  i rozprawić się z niesprawiedliwością w mieście.

SPISEK

Czyli historie o tajemniczych organizacjach pragnących kontroli, władzy nad światem lub grupą ludzi.

1. Sense8

seriale science fiction

Poziom trudności: rozgrzewka dla świeżaków
Tematyka słownictwa: tajemna organizacja, homoseksualność, transgender, feminizm 
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 8,4/10
Gatunek: sci-fi, dramat, mystery
Rok produkcji: 2015- 2018
Oglądaj: Trailer, Netflix, online

Opis: Serial stworzony przez braci Wachowskich (“Matrix”), czy raczej siostry Wachowskie. To historia dziejąca się w 8 miejscach na Ziemii. Pewnego dnia ośmioro ludzi stają się nagle połączeni ze sobą mentalnie, przejmują też umiejętności innych takich jak władanie różnymi językami, walka wręcz. Okazuje się, że muszą znaleźć sposób, aby przeżyć, ponieważ stają się zwierzyną, na którą polują Ci, którzy uważają ich za niebezpieczeństwo dla porządku świata.

Serial ten to nie jest typowa produkcja akcji. To film, który buduje psychologię postaci, głęboką fabułę i prowadzi rozważania filozoficzne nad naszym światem. To serial science fiction, który docenią Ci, którzy oczekują od filmu oryginalności, głębi i przesłania, ale w zamian wymaga on od widza cierpliwości i zrozumienia.

Pomimo nagłego wstrzymania produkcji po drugim sezonie, siostry Wachowskie potwierdziły tworzenie scenariusza trzeciego sezonu i liczą na wsparcie fanów.

2. Utopia

seriale science fiction

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: 
Odmiana angielskiego: brytyjska
Ocena na IMDB: 8,5/10
Gatunek: dramat, mystery, sci-fi
Rok produkcji: 2013 – 2014
Oglądaj: Trailer, online

Opis: “Utopia” to tylko 6 odcinków. Opowiada historię grupy ludzi znających się tylko z internetu, która odkrywa tajemniczy manuskrypt powieści graficznej. Chodzą plotki, że powieść ta zawiera przepowiednie tragedii, które zdążyły się już wydarzyć. Okazuje się, że to bardzo grząski grunt i grupa zostaje namierzona przez tajemniczą organizację zwaną the network, która wysyła po nich swoich najlepszych zabójców.

To bardzo nietypowy i ambitny serial. Uwielbiam w tym filmie zabawę kolorami, grę aktorską i całą fabułę. Naprawdę polecam.

ALTERNATYWNA RZECZYWISTOŚĆ

Historie przedstawiające mroczne i drastyczne dystopie i antyutopie.

Dystopia to przeciwieństwo utopii, przedstawia czarną wizję przyszłości, wewnętrznie spójną i wynikającą z krytycznej obserwacji otaczającej autora sytuacji społecznej. Dystopia przedstawia pesymistyczny, przerysowany obraz świata np. opanowanego przez epidemię zombie w The walking dead.

Antyutopia przedstawia społeczność przyszłości całkowicie kontrolowaną przez totalitarną organizację lub władzę np. Orwellowski “1984”.

1. Westworld

seriale science fiction

Poziom trudności: rozgrzewka dla świeżaków
Tematyka słownictwa: dziki zachód, badania nad robotami, “Pan życia i śmierci”
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 9/10
Gatunek: sci-fi, dramat, mystery
Rok produkcji: 2016 – …
Oglądaj: Trailer, HBO go, online

Opis: Akcja umiejscowiona w niedalekiej przyszłości, gdzie ludzie stworzyli park rozrywki w stylu dzikiego zachodu, w którym mogą spełniać swoje najdziksze i najbardziej prymitywne fantazje.

Westworld to jeden z najlepszych seriali wyprodukowanych do tej pory. Z resztą zobaczcie recenzje. Gra aktorska jest doskonała, a fabuła (przy najmniej w pierwszym sezonie) jest inteligentna, wciągająca i intrygująca. Ponadto serial ten zadaje bardzo ciekawe pytanie – co to znaczy być człowiekiem?

2. The Handmaid’s Tale (Opowieść podręcznej)

seriale science fiction

Poziom trudności: rozgrzewka dla świeżaków
Tematyka słownictwa: płodność, seksizm, wiara
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 8,7/10
Gatunek: dramat, sci-fi
Rok produkcji: 2017 – …
Oglądaj: Trailer, showmax, online

Opis: To historia, gdzie świat, a przynajmniej pewna jego część, jest pod rządami fundamentalnych teokratycznych władz usprawiedliwiających swoje czyny wyższym dobrem i religią. Ludzkość zaczęła cierpieć na bezpłodność i w nowym państwie kobiety, które są jeszcze płodne mają za zadanie rodzić potomostwo członkom partii. Cały serial to historia przede wszystkim jednej kobiety, June, którą poznajemy w przełomowym momencie dojścia do władzy nowego rządu. Zostaje ona zmuszona do stania się jedną z konkubin tzw. handmaid czyli podręczną. Serial charakteryzuje się też narracja głównej bohaterki. Słyszymy jej myśli i komentarze.

Oznaczyłam ten serial jako prosty, ponieważ wiele zwrotów i i słów się tu powtarza, jak już raz to załapiecie, to bez problemu obejrzycie cały sezon. Pozdrowienia typu:

Girl: Blessed be the fruit. (Błogosławiony owoc)

Girl 2: May the lord open. (Niech bóg otworzy)

Jako odniesienie do płodności. Czy słowa takie jak infertile, barren znaczące “bezpłodny”.

3. The 100

seriale science fiction

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: kosmos, budowanie społeczności, walka o przetrwanie
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 7,8/10
Gatunek: dramat, sci-fi, mystery
Rok produkcji: 2014 – …
Oglądaj: Trailer, Netflix, online

Opis: Po wojnie atomowej ludzkość została praktycznie doszczętnie zmieciona z powierzchni Ziemii. Ci, którzy ocaleli znaleźli schronienie na statktu kosmicznym na orbicie ziemskiej.  Po prawie 100 latach ocaleni postanawiają wysłać grupę 100 nieletnich przestępców, którzy mają za zadanie osiedlić się na Ziemii.

Warto przebrnąć przez pierwszy sezon, bo drugi robi miazgę. Na imdb możecie spotkać się opiniami tego typu:

Binge watch it people! You won’t regret it. (Oglądajcie to ludzie! Nie będziecie żałować)

Binge oznacza robić coś w dużej ilości, często w jednym ciągu. W tym wypadku “binge watching” oznacza oglądanie jednego odcinku po drugim. Mamy też m.in. binge eating, binge drinking.

4. Outlander

seriale science fiction

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: związana ze Szkocją XVIII w. i XX w., powstanie, tortury, walka bronią palną i białą bronią
Odmiana angielskiego: szkocka, angielska
Ocena na IMDB: 8,5/10
Gatunek: dramat, romans, sci-fi
Rok produkcji: 2014 – …
Oglądaj: Trailer, Netflix, online

Opis: Outlander to opowieść o podróży w czasie, ponadczasowej miłości, walce psychicznej i fizycznej dwóch mężczyzn. Muszę przyznać, że dowiedziałam się z niego również więcej o historii Szkocji i rewolucji Jakobinów. Świetny sposób na naukę!

Ten serial to arcydzieło – masterpiece. Jest niesamowicie poprowadzony, głęboki i utrzymujący uwagę do samego końca. Tworzy wyjątkowy klimat XVIII wiecznej Szkocji.

Na tej liście znajdzie się wiele z seriali naprawdę wartych zobaczenia ze względu na mistrzowskie wykonanie. Szczerze zachęcam.

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, udostępnij go! Pomóż mi szerzyć ciekawe podejście do nauki języka angielskiego!

Karolina

 

Do usłyszenia!

Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

angielski online