Uwolnij stres po angielsku. Aplikacje, dzięki którym zrelaksujesz się i osłuchasz z angielskim.

Hi there,

Ostatnie rozmowy z uczestnikami konwersacji natchnęły mnie do napisania artykułu na temat odpoczynku + nauki angielskiego. Zacznijmy od tego, że już w tym miejscu chciałabym, żebyś….

wziął głęboki oddech nosem… i wypuścił powietrze ustami…

Śmiało, daj sobie sekundę odprężenia.

Nie muszę Wam pisać, że żyjemy w zaganianym społeczeństwie. Każdy z nas odczuwa stres. Często słyszę, że nie macie czasu na naukę. Chcę Wam dziś pokazać, że uczenie się języka nie polega na oddzielaniu go od waszego życia, ani wyznaczaniu dnia i godziny, kiedy będziecie się uczyć. Wcale nie oznacza to, że będę Was namawiać na ślęczenie nad podręcznikiem!

Dziś mam dwa cele przed sobą. Pierwszym celem jest przekonać Was do zmiany podejścia do j.angielskiego. Podejście, które dziś zaproponuję służy mi i wielu osobom, które biegle posługują się językiem (może nawet nie są tego świadome), a o którym nie mówi się na kursach językowych.

Więc można powiedzieć, że zdradzam Wam sekret jak nauczyć się języka obcego 😉

Traktujmy angielski jako narzędzie do poznawania świata, nie jako cel sam w sobie.

Zacznijcie używać go do poznawiania świata anglojęzycznego, który, believe me, jest o wiele większy i ciekawszy niż polskojęzyczny. Wystarczy chociażby zacząć korzystać z google po angielsku. Więcej o tym pomyśle dalej w artykule.

Mój drugi cel to pokazać Wam jakich aplikacji po angielsku sama używam do relaksu oraz medytacji i zachęcić Was do skorzystania z nich. Ostatnio słuchając nagrania w jednej z nich zdałam sobie sprawę, że to genialny sposób na kontakt z językiem. Zaraz wyjaśnię Wam szczegóły.

1. Aplikacje do medytacji i relaksu

Niektórym osobom medytacja może kojarzyć się z siedzeniem i nie myśleniem, z gapieniem się w ścianę albo z czymś trudnym. Nic bardziej mylącego. Dopiero jako dorosła kobieta zrozumiałam, że jestem odpowiedzialna za to, jak się czuję, mam na to duży wpływ i mogę w prosty sposób uwolnić z siebie stres – nie muszę z nim żyć!

Zacznijmy od aplikacji z tak zwanymi guided meditations czyli medytacjami przez które prowadzi Cię głos lektora. Guided meditations to jedna z najwspanialszych chwil jakie mogę sobie dać po długim i stresującym dniu.

Calm

To jedna z najpiękniejszych aplikacji EVER. Już po pierwszych sekundach przenosisz się w krainę relaksu. Na screenach widać, że może to być kraina jaką tylko sobie wymarzysz. Drugim plusem są niesamowite opowieści na dobranoc dla dorosłych (i nie tylko), czytane ciepłym, głębokim, męskim głosem, który jest cały czas na granicy mówienia i szeptu. Słuchając przenosimy się jeszcze dalej w krainę swojego umysł, wyobraźni i odpoczynku. Trzecim plusem są wspaniałe guided meditations. To, co mi sie podoba to to, że sami wybieramy sobie dźwięki tła. Może to być strzelanie ogniska, deszcz uderzający o liście, śpiew ptaków, szum strumyka….

+ dużo darmowego contentu

+ techniki relaksu, medytacji, afirmacji

+ różne akcenty lektorów

+ wyraźne i wolno czytane teksty

+ skupiamy się tylko na słuchaniu i wczuwaniu się w atmosferę opowieści, podążamy za instrukcjami podczas relaksacji

+ relaksacje są prowadzone prostszym językiem, opowieści bardziej opisującym, literackim

tło aplikacji Calm
tło aplikacji Calm
rodzaje medytacji
opowieści medytacyjne

Meditation

Podoba mi się jej wyjątkowy dizajn. Pojedyncze medytacje są za darmo i mają trzy długości trwania. Wszystkie są prowadzone przez jeden przyjemny damski głos.

+ wyraźna amerykańska wymowa lektorki

+ przyjemny interfejs

+ 3 poziomy trwania medytacji

+ niska cena abonamentu (od ok 5zł za miesiąc)

+ wszystkie pojedyncze medytacje są za darmo

– mało rozbudowana w porównaniu do Calm

wybór medytacji
główny ekran
3 długości relaksacji

Headspace

Była to pierwsza aplikacja do medytacji z którą miałam kontakt. Podoba mi się szczególnie to, że lektor prowadzący medytacje doskonale wchodzi głosem po ciszy.

+ przyjemny głos i wyraźny brytyjski akcent

+ dużo tematycznych zestawów, które można częściowo sprawdzić za darmo

+ medytacje dla dzieci!

– mało darmowego contentu

– dośc wysoka cena abonamentu

– mało rozbudowana w porównaniu do Calm

główny ekran
przykłady programów medytacyjnych
medytacje dla dzieci

2. Joga po angielsku

yoga with adriene

To jest kolejny przykład na wykorzystywanie angielskiego jako narzędzia do robienia czegoś innego. Jak na pewno wiecie stres kumuluje się w naszym ciele. Podczas ćwiczeń całe napięcie zostaje uwolnione z waszego ciała, a słuchając poleceń po angielsku z automatu się uczycie. I tak na przykład Adriene z yoga with adriene jest z Teksasu i nie ma nic lepszego od śmiania się z jej żartów, czy słuchania kojących i empatycznych słów prowadzących Was przez ćwiczenia. Powtarzając ćwiczenia z pewnością nauczycie się wiele słów, zwrotów oraz poznacie kulturę. Wideo możecie oglądać na Youtube albo pobrać darmową aplikację.

+ wolne, wyraźne mówienie

+ teksański akcent

+ powtarzalne słownictwo z zakresu ciała, ruchu, samopoczucia

+ humor, żarty

+ za darmo

boho beautiful

Ostatnia propozycja to strona, którą poleca moja znajoma.. Boho beautiful to nie tylko joga, to również pilates i inne ćwiczenia wzmacniające ciało. To piękne miejsca i widoki. To weganizm, minimalizm i życie w drodze. T0 historia pary, która podróżowała po świecie mieszkając w vanie. Piszę w czasie przeszłym, bo miesiąc temu nagrali ostatni film przed powrotem do zachodniej cywilizacji.

+ powtarzalne słownictwo z zakresu ciała, ruchu, stylu i filozofii życia, podróży

+ wyraźne, wolne mówienie

+ za darmo

A Wy, w jaki sposób odpoczywacie, uwalniacie stres? Co myślicie o takiej formie odpoczynku?

Do usłyszenia,

Coming Soon