Seriale #9 – 5 szokujących dokumentów, które warto obejrzeć po angielsku.

Hi there!

Seriale dokumentalne to uczta dla mojej ciekawości. Dziś polecam Wam 5 dokumentów, których oceny mówią same za siebie. Wszystkie 5 zrobiło na mnie ogromne wrażenie i dało do myślenia, ponieważ poruszają wiele tematów istotnych dla człowieka takich jak nasza egzystencja we wszechświecie, dobro i zło, sprawiedliwość, natura od której tak się odsuwamy. Czas spędzony na oglądaniu takich produkcji na pewno nie będzie czasem straconym.

1. Cosmos

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: kosmos, świat, natura, historia, astronomia, filozofia, fizyka, chemia
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 9,3/10 ?
Gatunek: dokument
Rok produkcji: 2014
Oglądaj: Netflix, Youtube, online

Opis: Serial popularnonaukowy “Cosmos” jest kontynuacją serialu telewizyjnego pt. Cosmos: A Personal Voyage prowadzonego przez wybitnego astronoma Carla Sagana. Teraz w rolę narratora wciela się jego fan i astrofizyk – Neil deGrasse. Staje się dobrym wujaszkiem-nauczycielem, który zabiera nas statkiem wyboraźni w niesamowitą podróż w zakamarki wszechświata.

Jeśli chodzi o angielski, narrator mówi raczej wolno i wyraźnie. Nie bójcie się tego, że możecie nie znać słów związanych z astronomią. Serial ten jest pięknie animowany, wykorzystuje storytelling, czyli opowieści, dzięki czemu z pewnością zrozumiecie o co chodzi.

Ten serial jest arcydziełem, jest wciągający i zaciekawiający. Zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jeśli Wasze dzieci uczą się angielskiego, zabierzcie je w podróż. Niech zobaczą, że angielski nie jest sztucznym szkolnym tworem, ale może być czymś pasjonującym.

2. Planet Earth II

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: natura, zwierzęta, planeta, ludzie
Odmiana angielskiego: brytyjska
Ocena na IMDB: 9,6/10
Gatunek: przyrodniczy
Rok produkcji:  2016
Oglądaj: Netflix, online

Opis: Oto jeden z najpiękniejszych seriali przyrodniczych jaki oglądałam. Nie tylko zapiera dech w piersiach zdjęciami, ale również zaskakuje nieznanymi mi dotąd ciekawostkami. Poziom trudności jest dość niski, czasem zdarzają się trudniejsze słówka, ale dzięki temu, że widzimy co się dzieje, jest łatwiej zrozumieć sens. Naprawdę warto oglądać z angielskimi napisami. Pamiętajcie, żeby nie skupiać całęj uwagi na napisach (co mi samej się ostatnio zdarza), ale patrzeć na film, na obraz, i tylko jak kompletnie nie rozumiecie, zerknąć na tekst.

BBC wyprodukowało kilka ciekawych produkcji jak: “Planet Earth” z 2006, “Human Planet” oraz “Blue Planet”. Na imdb.com czytamy…

David Attenborough [the voice in the series] returns in this breathtaking documentary showcasing life on Planet Earth.

3. Making a murder

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: sąd, więzienie, przestępstwo
Odmiana angielskiego: dwie wersje amerykańskiego – “Redneck English” i “Intelligence English”
Ocena na IMDB: 8,7/10
Rok produkcji: 2015
Oglądaj: Netflix, online

Opis: Making a murderer to mini serial dokumentalny opowiadający historię człowieka, Stevena Avery’ego, sądzonego o dwa morderstwa. Kręcony na przestrzeni 10 lat (?!) dokument przedstawia szokującą prawdę o korupcji w kręgach policyjnych, o bezsilności wobec sądów i walki o sprawiedliwość.

Ten serial dokumentalny nie należy do bardzo trudnych w zrozumieniu, zawsze zachęcam do wspierania się napisami i wszystko będzie dobrze 🙂

Interesting: Before meeting with Netflix, Demos and Ricciardi (the creators of the series) met with executives at PBS and HBO, but neither network was interested in the project.

4. The Jinx

Tematyka słownictwa: morderstwo
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 8,7/10
Rok produkcji: 2015
Oglądaj: Netflix, online

Robert Durst: “All my life I’ve had more money than I could spend and it didn’t make me happy”

Opis: Zaskakujący i przerażający 6-częściowy dokument o dziwnej historii Roberta Dursta, dziedzica fortuny, podejrzanego o morderstwo trzech osób – swojej żony, przyjaciółki i sąsiada. Sprawa ta wciąż jest nierozwiązana od 1982 roku. Film przedstawia wywiad z Robertem Durstem prowadzony przez twórcę serialu, Andrew Jarecki. Serial ujawnia ukrywane dotąd informacje, dokumenty i rozmowy, które rzucają nowe światło na sprawę.

Interesting: Jarecki has also made a film based on Durst’s life and the killing of his wife – “All good things” starring Ryan Gosling and Kirsten Dunst.

5. The keepers

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: szkoła, edukacja, religia, morderstwo
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 8,3/10
Rok produkcji: 2017
Oglądaj: Netflix, online

Opis: Ten mini serial dokumentalny stara się rozwiązać zagadkową śmierć młodej zakonnicy. Śmierć, której konsekwencje wciąż odznaczają piętno na ludziach po ponad 50 latach.

Tytuł “The keepers” odnosi się do kogoś kto coś trzyma, przechowuje, np. sekret, do kogoś kto ochrania (a guardian, a protector, a defender). W tym wypadku odnosi się do ludzi, którym osoba siostry Cathy była niezwykle bliska, albo do tych, którzy wiedzą więcej niżby chcieli na temat jej tajemniczej śmierci.

Ten serial wywarł na mnie mocne wrażenie, nie wiem czemu było mi ciężko go oglądać. Jeśli ktoś z Was go oglądał, napiszcie w komentarzu jakie był Wasze odczucia.

Who killed sister Cathy?

Nauka angielskiego nie musi być nudna. Zachęcam Was do oglądania seriali i dokumentów po angielsku, bez lektora, ale z angielskimi napisami. Świat anglojęzyczny jest taki ciekawy… A może Wy możecie mi polecić jakiś arcyciekawy dokument, który zapadł Wam w pamięć?

Thanks for reading,

Coming Soon
Which documentaries do you like most?