+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Seriale #10 – 3 amerykańskie seriale kryminalne, dzięki którym poznasz umysł mordercy.

Seriale #10 – 3 amerykańskie seriale kryminalne, dzięki którym poznasz umysł mordercy.

Hi there!

 

Amerykańskie seriale kryminalne prawdopodobnie nie dorównują klimatem skandynawskim, ale niektóre są naprawdę godne uwagi. Dzisiejsza krótka lista seriali to uczta dla fanów muzyki z lat 60′ czy 70′ oraz złożonej psychopatologii. Charlie Manson, Ted Kaczyński i cała armia innych mniej znanych, ale równie przerażających morderców staje się coraz częściej przedmiotem (psycho)analizy reżyserów seriali, które bardzo często są oparte na faktach.

Tytuły są ułożone chronologicznie. Zaczynamy od lat 60′ i kończymy na końcówce 90′. Muszę przyznać, że (choć nie jestem żadnym ekspertem) na moje oko klimat, zdjęcia i charakteryzacje naprawdę świetnie oddają klimat ówczesnych lat. Pierwsze dwa dodatkowo wykorzystują kultowe utwory z tamtego okresu, co daje im dodatkowego kopa.

Nie ukrywam, że seriale kryminalne wymagają od nas większego zakresu słownictwa, szczególnie te na mojej liście. Psychopaci, którzy zajmują tu czołowe miejsce są bardzo inteligentni i elokwentni, a co za tym idzie, ich słownictwo jest bardziej sophisticated (wyrafinowane) niż słownictwo przeciętnego zjadacza chleba. Na pocieszenie napiszę, że wiele słów powtarza się, więc prędzej czy później zwroty same wejdą Wam do głowy. Zawsze możecie rzucić okiem na dokumenty kryminalne o których pisałam ostatnio. Są nieco łatwiejsze i przygotują Wasz językowy grunt pod te seriale.

1. Aquarius (Era wodnika)

Poziom trudności: wyzwanie dla ogarniętych
Tematyka słownictwa: sekta, dochodzenie, narkotyki, love generation, związki, relacje, gangi
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 7,1/10
Gatunek: kryminał, thriller, dramat
Rok produkcji: 2015-2016
Oglądaj: Netflix, online

Manson: “That’s when I knew. You’ve got a choice. You can be afraid. Or you can be the thing that makes people afraid.”

Opis: Końcówka lat 60′ – lato miłości. Sam Hodiak (David Duchovny), sarkastyczny i doświadczony detektyw nowojorskiej policji (homicide detective of LAPD), bierze pod swoje skrzydła młodego detektywa – tajniaka (undercover cop) z którym prowadzi dochodzenia. Gdzieś w tle coraz większe zamieszanie robi lokalny, charyzmatyczny bandziorek – Charles Manson, który powolutku buduje swoją sektę. Poznajemy Mansona na kilka lat przed tym, nim wymyślił swój “genialny” the Tate-LaBianca plan, który polegał na masowych morderstwa dokonywane przez jego zwolenników.

Jeśli zastanawiacie się, skąd wziął się tytuł Aquarius, odsyłam Was do ciekawego artykułu po angielsku na bustle.com , który wszystko tłumaczy.

Interesting:  Debra Tate (sister of Sharon Tate – wife of Roman Polański, killed by Manson’s followers) urged a boycott of this show, stating the graphic depictions of the murders were “extremely insensitive” and that movies and television need to change the way they portray real life murders. She attempted to schedule a meeting with NBC [the channel airing the show] to discuss the matter but was “completely ignored.”

2. Mindhunter (Łowca umysłów)

Poziom trudności: rzeźnia dla maniaków
Tematyka słownictwa: psychopatologia, psychologia, morderstwa, dochodzenie (investigation), socjologia
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 8,9/10
Gatunek: kryminał, dramat, thriller
Rok produkcji: 2017-..
Oglądaj: Netflix, online

Opis: Serial reżysera Se7en i ten fakt bardzo wiele już mówi. Od pierwszych sekund czołówki możemy wyczuć ten milczący klimat grozy, który przywołują psychopatyczni mordercy. Fabuła przede wszystkim skupia się na przedstawieniu rozwoju nowej dziedziny kryminologii, która wykorzystuje dogłębną analizę umysłu psychopaty. Główne postaci z filmu są wzorowane na dwóch prawdziwych agentach FBI tzw. profilerach (profilers), którzy (jak sama nazwa wskazuje) konstruują profil mordercy poszukiwanego przez policję. (Jeśli jesteście ciekawi, na czym polega praca takiej osoby, odsyłam Was do serialu – Manhunt.)

Akcja dzieje się u schyłku lat 70. Młody agent FBI, negocjator i wykładowca zaczyna interesować się seryjnymi mordercami, których morderstwa nie mają często logicznego wytłumaczenia. Dostrzega lukę w systemie dochodzeniowym i postanawia ją wypełnić. Robi to w kontrowersyjny, jak na tamte czasy sposób przeprowadzając m.in. wywiady z mordercami skazanymi na dożywocie – w tym z Charliem Mansonem.

Interesting: David Fincher is a producer of this TV series but he also produced House of cards. Read an interview with the two main characters of this tv series on the work with David Fincher.

3. Manhunt: Unabomber [czyt. ?? ‘junabome, ??  ‘junabomer]

Poziom trudności: rzeźnia dla maniaków
Tematyka słownictwa: językoznawstwo, zamachy, życie i dojrzewanie chłopca, doświadczenia na ludziach, profilowanie kryminalne
Odmiana angielskiego: amerykańska
Ocena na IMDB: 8,2/10
Gatunek: kryminał, dramat
Rok produkcji: 2017
Oglądaj: Netflix, online

Opis: Manhunt – Unabomber dzieje się na przełomie lat 80′ i 90′. Theodore Kaczynski (były wykładowca matematyki na Uniwersytecie Kalifornia w Berkley) nazywany przez media i policję the unabomber, przez 17 lat wysyłał pocztą paczki z bombami. Adresatami były uniwersytety i linie lotnicze, które według niego wspierały m.in. rozwój industrialny i technologiczny, czyli “bezpośrednie źródła zagrożenia dla ludzkości i cywilizacji” – jak twierdził unabomber. Zanim pomyślicie “co?! jaki wariat?!” koniecznie obejrzyjcie ten serial. Spojrzycie na ten temat z dwóch różnych perspektyw, co na pewno da Wam sporo do myślenia. Oczywiście nie mam zamiaru usprawiedliwiać kryminalisty, ale temat jest sam w sobie porywający i zmuszający do zastanowienia się na współczesnymi bolączkami cywilizacyjnymi związanymi z rozwojem technologicznym, odejściem od natury oraz konsekwencjami z tym związanymi. I pewnie o to chodziło reżyserowi.

Serial Manhunt to nie tylko historia Teda Kaczyńskiego, ale również agenta FBI tzw. profiler, który stara się stworzyć jego profil i wytropić, poprzez wykorzystanie analizy lingwistycznej, którą sam wymyślił. Psychologia obu postaci, ich przeżycia i myśli mają duże znaczenie dla tego filmu.

Manhunt to mini serial, więc jeśli nie lubicie się bardzo angażować, to jest to propozycja idealna dla Was.

Quote from the Manifesto of the Unabomber: “The concept of “mental health” in our society is defined largely by the extent to which an individual behaves in accord with the needs of the system and does so without showing signs of stress.”

Historie psychopatów są dla niektórych z nas bardzo fascynujące, bo zaskakują nas swoją inteligencją, sposobem myślenia, szaleństwem, a może jeszcze czymś innym. Dajcie znać w komentarzach inne tytuły angielskich seriali kryminalnych, które Was zainteresowały. Jakie słownictwo sprawia Wam największą trudność?

PS: Zachęcam Was do udziału w ankiecie poniżej 🙂

Cheers,

Karolina

Coming Soon
Which TV series genre (rodzaj) do you like most?
Which TV series genre (rodzaj) do you like most?
Which TV series genre (rodzaj) do you like most?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *