Angielski biznesowy jest coraz częściej wymagany w ofertach pracy. Co więcej, często otwiera drzwi do lepszych zarobków, ale jego nauka jest wymagająca, słownictwo trudne. Od czego zacząć? Okazuje się, że w internecie można znaleźć wiele darmowych materiałów, dzięki którym poszerzysz swój angielski biznesowy w łatwy sposób. W dzisiejszym artykule pokażę Ci z jakich stron możesz korzystać, jakich podcastów słuchać czy jakich narzędzi wykorzystywać w samodzielnej nauce. Sprawdź moją listę.
Spis Treści:
Co to jest Angielski Biznesowy?
Wyróżniamy trzy rodzaje języka angielskiego:
- ogólny
- biznesowy
- specjalistyczny
Angielski biznesowy zawiera w sobie neutralne słownictwo ogólne oraz bardziej formalne wyrażenia, jest wzbogacony biznesowymi zwrotami z zakresu czynności związanych z pracą z kolegami, klientami oraz zarządem. Innymi słowy jest to forma komunikacji w firmie – zarówno pisemnej jak i mówionej. Bez wątpienia przydatnym okazuje się również szeroka znajomość podstawowych tematów biznesowych takich jak marketing, sprzedaż, HR, czy finanse oraz świadomość zasad międzynarodowej kultury biznesowej.
Od Czego Zacząć Naukę Angielskiego Biznesowego?
Naukę angielskiego do pracy warto zacząć od:
- prostych czytanek jak na tej stronie, z pytaniami na zrozumienie
- prostych filmów na youtube z biznesowymi dialogami jak te filmiki
- uczenia się pełnych zdań i pełnych wyrażeń np. z aplikacją Quizlet, do której będziesz wprowadzać swoje listy zwrotów
Samodzielnie, Indywidualnie czy Grupowo?
Przede wszystkim samodzielnie. Tylko Ty sam możesz nauczyć się angielskiego dzięki swojemu zaangażowaniu, cięzkiej pracy i regularnemu mówieniu po angielsku. Nauczyciel może Cię poprowadzić, wskazać błędy, wyjaśnić problem, przygotować ćwiczenia i rozmawiać z Tobą, ale nie włoży Ci języka do głowy.
Jak Osiągnąć Najlepsze Rezultaty z Samodzielnej Nauki?
- Samodzielnie korzystaj z darmowych źródeł wiedzy w internecie.
- Traktuj angielski jako narzędzie do poznawania nowej wiedzy i świata, rozwijania swoich pasji czy kwalifikacji.
- Ćwicz mówienie z lektorem albo partnerem językowym.
Nie sądzisz, że lekcje z lektorem, który będzie tłumaczył Ci gramatykę, czy uczył słownictwa to strata czasu i pieniędzy? W internecie masz ogromne ilości darmowych źródeł. Biorąc choćby to pod uwagę, lepiej zainwestować pieniądze w konkretne lekcje mówienia z profesjonalnym lektorem, który da Ci feedback, poprawi błędy. Dzięki temu przełamiesz barierę mówienia, zaczniesz płynniej mówić i nabierzesz pewności siebie. A przecież o to właśnie chodzi.
Jak Uczyć się Słownictwa Biznesowego?
4 Proste Zasady
Zasada nr 1:
Ucz się z kontekstu.
Wkuwanie randomowych słówek na pamięć nie ma sensu. Co ma sens? Sprawdzone metody nauki, dzięki którym wykorzystasz potencjał swojego mózgu. Po pierwsze, łatwiej zrozumieć słowo z kontekstu. Po drugie, nauka z kontekstu pomaga łatwiej przywołać frazę lub słówko.
Zasada nr 2:
Wybieraj pełne wyrażenia, a nie pojedyncze słówka.
Jak uczyć się z kontekstu pełnych wyrażeń? Przykład: Zaciekawił mnie artykuł na www.inc.com What High Achievers Like Jeff Bezos, Mark Cuban and Elon Musk Were Doing at Age 25 . Załóżmy, że już w pierwszym paragrafie nie znam kilku słówek. Zaznaczyłam na żółto całe frazy.
Zasada nr 3:
Zapisz całą frazę i używaj jej w kontekście
Cała fraza to na przykład:
- path to success
- encounter bumps along the way
- work her way up the ladder
3 główne korzyści z korzystania z Quizlet:
- przepisując – uczysz się
- uczysz się i powtarzasz efektywną metodą „spaced repetition” która polega na tym, że aplikacja sama wybiera na podstawie Twojej nauki wyrażenia/słowa, której słabiej zapamiętałeś, przez co powtarzasz je częściej, aż je świetnie opanujesz.
- masz swoje słówka zawsze przy sobie, więc nawet jadąc autobusem możesz przejrzeć słówka w 5 minut.
Zasada nr 4:
Czytaj zdania z użyciem słowa lub frazy
OK, masz już zestaw wyrażeń z artykułu. Co dalej? Najpierw sprawdzam słownictwo w słowniku EN-EN www.oxfordlearnersdictionaries.com. Następnie, sprawdzam inne zdania na www.sentencedict.com Jest to słownik ze zdaniami, wystarczy wpisać słowo, które nas interesuje w wyszukiwarkę na stronie. Wpisuj różne formy słowa, żeby znaleźć inne zdania. Na przykład:
- encounter
- encountering
- encoutered
Zaletą korzystania z tego rodzaju słownika jest to, że widzisz różnego rodzaju zdania z tym samym słowem, dzięki temu uczysz się innych znaczeń oraz poprawnego stosowania tego słowa.
MATERIAŁY DO SAMODZIELNEJ NAUKI ANGIELSKIEGO BIZNESOWEGO
1. Oglądaj Seriale
- The Office – tzw. mockumentary czyli dokument który ma na celu wyśmiewanie – mock – codziennego życia pracowników biurowych w dużej firmie. Gatunek: komedia.
- The IT crowd – aka „Technicy magicy”. Perypetie dwóch gości z działu IT w dużej korporacji. Gatunek: sitcom, komedia.
- Mad Man – lata 60., historia tajemniczego i niezwykle utalentowanego dyrektora kreatywnego jednej z najbardziej prestiżowych agencji marketingowych w Nowym Jorku. Gatunek: dramat.
- Silicon Valley – czy inaczej „Dolina Krzemowa”. Kilku kumpli nieźle znających się na nowoczesnych technlogiach pragnie odnieść sukces w świecie wielkiego biznesu w Dolinie Krzemowej. Gatunek: komedia.
Jak uczyć się angielskiego oglądając filmy? Zastosuj moją Metodę 3 Kroków, aby wycisnąć z seriali to, co najlepsze.
2. Kanały YouTube o Tematyce Biznesowej
- TED.com – interesujące prezentacje na praktycznie każdy temat
- Entreleadership – filmy, blog, podcasty pomagające przedsiębiorcom budować biznes
- Book Video Summary – Nie masz czasu na czytanie książek o rozwoju i biznesie? Obejrzyj wizualizowane streszczenia, które średnio trwają ok 2-4 minut.
- Business Insider – kanał na youtube na którym znajdziesz całą masę ciekawych wideo, wywiadów o tematyce ogólno-biznesowej
- Marie Forleo – kanał dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności miękkie oraz biznes
3. Artykuły Biznesowe
Według mnie, strony typu the Economist, Financial Times czy BBC są za trudne na początek. Lepiej zacząć czytać strony z bardziej przystępnym, ale wciąż biznesowym językiem. Przede wszystkim, polecam Ci różnego rodzaju strony z poradami biznesowymi na temat marketingu, technologii, rozwoju, biznesu, e-commerce, PR, pieniędzy, czy przywództwa. Czytając zagraniczne blogi i portale wyprzedzasz polską konkurencję, która nie jest w temacie zmian za oceanem, masz szersze spojrzenie, wyprzedzasz polskie trendy, możesz stać się „thought leaderem” w swojej branży. Na przykład: Paweł Tkaczyk i grywalizacja. Paweł rozwinął temat grywalizacji w biznesie na naszym polskim rynku, świetnie wyczuł zbliżający się trend i stworzył z siebie eksperta w tej dziedzinie przed kimkolwiek innym w Polsce.
Strony, które polecam:
- Inc.com – nazwa to popularny typ biznesu jak nasza sp. z o.o.
- Entrepreneur – czyli przedsiębiorca.
- Business Insider – ’Insider’ to ktoś z wewnątrz firmy, kto dużo o niej wie. Więc ’business insider’ to ktoś kto zna się na biznesie, bo jest jego częścią.
- Forbes – amerykański magazyn biznesowy, nazwa pochodzi od nazwiska założyciela (founder)
- Hubspot – ’Hubspot’ to narzędzie dla marketingu i sprzedaży, a ich blog to istna kopalnia wiedzy o wyżej wymienionych tematach i wiele więcej. ’Hubspot’ to centralny punkt np. biznesowy.
4. Podcasty o Tematyce Biznesowej
- TALKSHOP Angielski w Biznesie – zacznij od podstaw, naucz się zadawać pytania, poznaj biznesowe idiomy, popularne frazy przydatne w biznesie, zeby następnie przejść do bardziej zaawansowanych treści
- Entreleadership – bardzo profesjonalne podkasty „of leaders by leaders for leaders„, miły głos hosta Kena Colemana. Wiele wywiadów z ludźmi z różnych branż, którzy za każdym razem wnoszą coś bardzo wartościowego do naszego życia prywatnego albo zawodowego.
- The Laptop Lifestyle with Alexis Teichmiller – Laptop Lifestyle podcast jest przeznaczony dla wirtualnych przedsiębiorców, milenialsów w podróży i poszukiwaczy przygód z wielkimi marzeniami. Został stworzony przez blogerkę lifestyle’ową Alexis Teichmiller z zamiarem edukowania, inspirowania i zachęcania do życia, o jakim zawsze marzyłeś.
- Freakonomics – to seria bardzo popularnych podkastów przytaczających ciekawe zjawiska społeczne i ekonomiczne.
- The Boagworld UX Show – podcast dla osób pracujących ze strategią digital, user experience i service design.
- The Tim Ferriss Show – autor „The four hour workweek„, w swoim podcaście rozkłada na elementy pierwsze światowej klasy ekspertów oraz ich narzędzia i strategie.
- Business Wars – Business Wars przedstawia nieautoryzowaną, prawdziwą historię tego, co prowadzi te firmy i ich liderów, wynalazców, inwestorów i kierownictwo na nowe wyżyny – lub do ruiny.
5. Książki Biznesowe
Książek o biznesie jest nieskończona ilość. Jaką wybrać? Kieruj się swoją branżą. Ciężko określić książki pisane przez rodowitych amerykanów czy brytyjczyków mianem „B1” czy „B2”. To, co mogę Ci polecić to sprawdzenie dwóch trzech tytułów na Amazon i przeczytanie „sample pages” czyli fragmentu.
Genialne książki o biznesie i pracy to:
- Książki Briana Tracy o samorozwoju, perswazji, poczuciu pewności siebie
- Little Red Book of Selling by Jeffrey Gitomer – opisuje szczegóły procesu sprzedażowego i metod perswazji, jest bardzo cienka 😉
- Outliers: The Story of Success by Malcolm Gladwell – opisuje prawdziwe czynniki mające wpływ na sukces firmy i człowieka
- Good to Great: Why Some Companies Make the Leap and Some Don’t by Jim Collins – głęboka analiza efektywnych struktur organizacyjnych firmy podana w formie opowieści i porad
- The Five Dysfunctions of a Team: A Leadership Fable by Patrick Lencioni – Ta książka pokazuje, jak wnikliwy przywódca może przegrupować dysfunkcyjny zespół i zjednoczyć poszczególne osoby w zespół, który jest wspaniały i silny.
- Shoe Dog by Phil Knight – pamiętnik twórcy Nike
- Grit by Angela Duckworth – o mocy pasji i determinacj w osiągnięciu sukcesu
7. Egzamin z Języka Biznesowego LCCI
Londyńska Izba Przemysłowo-Handlowa (LCCI) organizuje egzamin z języka angielskiego biznesowego, które jest powszechnie uznawany i ceniony w świecie biznesu i nie tylko. Przygotowując się do takiego egzaminu warto skorzystać z podręcznika do samodzielnej nauki ’Success in Business Success in Life’, który w profesjonalny sposób przygotuje Cię do pracy w języku angielskim.
Słowo na Zakończenie
Nie ma sensu czytać czy słuchać rzeczy, które Cię nudzą, bo wiedza wtedy nie zostanie na długo w Twojej głowie i stracisz tylko czas. Najważniejsze, żebyś miał codzienny kontakt z językiem i robił to, co daje Ci przyjemność i satysfakcję. Podziel się swoimi pomysłami. Jakie są Twoje ulubione strony lub książki do nauki angielskiego biznesowego?
Może Cię również zainteresować:
Zapisz sie na mój newsletter .
[learn_press_profile]
Rewelacja ? sama bym tego lepiej nie ujęła. Ludzie często mówią ‚potrzebuję business English’, a to taki szeroki zakres! Najpierw trzeba sprecyzować co potrzebujemy, zadać sobie pytanie w jakim środowisku się obracamy, w jakich sytuacjach się znajdujemy, itd. Pamietajmy też, ze nauczyciel to nauczyciel języka angielskiego, a nie businessman, psycholog, marketing specialist,… 🙂
No tak, masz rację. Doświadczenie biznesowe w tej branży to rzadkość, bo wyobrażam sobie, że ludzie nie szkolą się w biznesie i pracują jako specjlaista, żeby potem uczyć angielskiego. A z drugiej strony my jako lektorzy musimy znać się na wszystkim 🙂
We have to try hard 🙂 Ale uważam, ze dzięki uczeniu angielskiego sami- jako lektorzy- dużo się uczymy- ekonomia, marketing, psychologia,itd. I to jest super 🙂