+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Jak poprawić swój angielski biznesowy?

Jak poprawić swój angielski biznesowy?

Hello there!

Angielski biznesowy to popularny temat w szkołach językowych i w firmach. I pewnie Wy tak samo czujecie ciśnienie, że musicie opanować ten Business English, żeby nie wstydzić się już więcej zabrać głos na spotkaniu, zagadać do kolegi po fachu z innego kraju albo zrobić prezentację.

First things first. Początkujący powinni wziąć pod uwagę fakt, że angielski biznesowy to nie jest oddzielny rodzaj angielskiego. Nie można uczyć się się tylko biznesowego i pominąć ogólny. Nie da się, bo jedno uzupełnia drugie. Let’s make this clear. Idąc na kolacje z klientami czy nawet jadąc razem taksówką będziecie potrzebowali codziennego słownictwa, żeby z nimi zagadać.

Powiązany artykuł: Small talk – kilka wskazówek na start

Angielski biznesowy to też nie jest angielski specjalistyczny. Różnica jest taka, że ten pierwszy jest bardziej ogólny. Natomiast drugi, skierowany jest do konkretnej niszy jak marketing, finanse czy e-commerce.

1. Od czego zacząć naukę angielskiego biznesowego?

First, należy określić jakie umiejętności są Wam najbardziej potrzebne. Pisanie? Mówienie? Czytanie? Rozumienie ze słuchu? Co? Wszystko? Don’t ya worry. W tym artykule podejdę do sprawy kompleksowo i poniżej podam Wam materiały na ćwiczenie wszystkiego!

Second, jeśli mówienie jest super istotne to pamiętajcie, że należy ćwiczyć taką umiejętność regularnie, żeby z łatwością zagadać do klienta na spotkaniu. Krótka wymiana zdań raz na jakiś czas za dużo Wam nie da.

TIP: Nie masz z kim ćwiczyć mówienia? Mów do siebie, do lustra, nagrywaj się, myśl po angielsku – ja tak robię już od dawna tzn. formuuję dane myśli po angielsku. Mogę też wtedy sprawdzić jakich słów nie znam albo nie pamiętam.

2. Umiejętności miękkie a nauka w szkole

Z tym będzie trochę trudniej. W standardowej szkole językowej nie uczą umiejętności miękkich takich jak prezentacje, radzenie sobie z trudnym klientem czy aktywne słuchanie. Dlatego szukając najlepszej oferty warto spojrzeć na opis zajęć, iść na próbne spotkanie w działającej już grupie. Jeśli szkoła prowadzi standardowe zajęcia z podręcznikiem to mamy małe szanse na nauczenie się mówienia i rozwinięcie umiejętności miękkich.

Umiejętności miękkie trudno ćwiczyć samemu, nie mam na to patentów. Tu musi być nauczyciel, człowiek która zna się na tym lepiej niż Wy i podpowie co ulepszyć.

3. Samodzielnie, indywidualnie czy grupowo?

Przede wszystkim samodzielnie. Tylko Ty sam możesz nauczyć się angielskiego swoim zaangażowaniem i kontaktem z językiem. Nauczyciel może Cię poprowadzić, wskazać błędy, wyjaśnić problem, przygotować ćwiczenia i rozmawiać z Tobą, ale nie włoży Ci języka do głowy. However it might sound 😀

Wybierając zajęcia indywidualne według mnie i mojej metody uczenia się języków, żeby osiągnąć najlepsze rezultaty najlepiej kierować się poniższym schematem:

 • to , co możesz robić sam np. czytanie artykułów, oglądanie wideo, pisanie, rób samodzielnie, nie trać czasu na zajęciach. Powiedz to swojemu nauczycielowi, jeśli o tym nie wiem (?!).
 • traktuj język angielski jak narzędzie do poznawania świata, swoich ulubionych tematów -> czytaj tylko po angielsku, googluj po angielsku, zobaczysz, że to daje o wiele więcej niż kontakt z angielskim raz w tygodniu przez 60 minut
 • wykorzystuj spotkania głównie do ćwiczenia mówienia, słownictwa i umiejętności miękkich, podczas tego czasu nauczyciel może dać Ci feedback, którego potrzebujesz żeby się rozwijać.

Wybierając zajęcia grupowe wszystko powinno odbywać sie według takiego samego schematu jak indywidualne. Jeśli na zajęciach głównym celem jest czytanie artykułów albo realizowanie książki, to nie chodź na te zajęcia. Szkoda kasy i czasu. Chyba, że masz ich za dużo. 😀

4. Jak podejść do nauki słownictwa biznesowego?

Nie ma sensu wkuwanie randomowych słówek na pamięć, jeśli nigdy ich nie użyjesz ani nie miałeś z nimi kontaktu w żadnym tekście. Wybieraj tylko wyrażenia, pojedyncze słówka. Przykład:

Czytam artykuł na inc.com What High Achievers Like Jeff Bezos, Mark Cuban and Elon Musk Were Doing at Age 25 . Załóżmy że już w pierwszym paragrafie nie znam kilku słówek. Zaznaczyłam na żółto całe frazy na tyle na ile było to możliwe.

inc - angielski biznesowy Warszawa

W takiej sytuacji zapisuję całe te frazy. Co w przypadku encounter? Wiem już, że znaczy “napotkać, spotkać”. Zapisuję wtedy np. encounter a problem. Bo właśnie o to chodzi w tym zdaniu.

Zapisuj wyrażenia w aplikacji np. Ankidroid. Dlaczego akurat ta? Patrz punkt drugi poniżej. Spójrzmy na 3 główne korzyści:

 • przepisując – uczysz się
 • uczysz się i powtarzasz efektywną metodą “spaced repetition” która polega na tym, że aplikacja sama wybiera na podstawie Twojej nauki wyrażenia/słowa której słabiej zapamiętałeś, przez co powtarzasz je częściej aż je świetnie opanujesz
 • masz swoje słówka zawsze przy sobie, więc nawet jak jedziesz autobusem mozesz przejrzeć słówka przez 5 minut

Powiązany artykuł: Jak zacząć używać więcej słów? Sposoby na aktywowanie pamięci.

Angielski w biznesie - Materiały do samodzielnej nauki

Darowałabym sobie wszystkie formalno-biznesowe strony typu the economist, financial times. Poszłabym raczej w kierunku artykułów pisanych dla ludzi rozwijających się, pracująch, prowadzących biznesy. Język jest bardziej naturalny.

TIP: Wybierz 1 stronę / blog, 1 podkast / kanał youtube. It’s more than enough. Jeśli wybierzesz za dużo, to ilość Cię przytłoczy i zniechęci do nauki.

1. Oglądaj seriale

The Office tzw. mockumentary czyli dokument który ma na celu wyśmiewanie – mock – codziennego życia pracowników biurowych w dużej firmie. Gatunek: komedia. Obejrzycie online.

The IT crowd – aka “Technicy magicy”. Perypetie dwóch gości z działu IT w dużej korporacji. Gatunek: sitcom, komedia. Obejrzycie na Netflix.

Mad man – lata 60., historia tajemniczego i niezwykle utalentowanego dyrektora artystycznego jednej z najbardziej prestiżowych agencji marketingowych w Nowym Jorku. Gatunek: dramat. Do obejrzenia na Netflix.

Silicon Valley – czy inaczej “Dolina Krzemowa”. Kilku kumpli nieźle znających się na nowowczesnych technlogiach pragnie odnieśc sukces w świecie wielkiego biznesu w Dolinie Krzemowej. Gatunek: komedia. Obejrzycie na HBO i HBOgo

Powiązany artykułJak uczyć się angielskiego oglądając filmy?

2. Oglądaj YouTube

TED.com – wystarczy wpisać jaki temat nas interesuje i możemy obejrzeć całą masę ciekawych prezentacji trwających od 3 minut wzwyż.

Entreleadership(zobacz ich główny produkt – podkasty – patrz niżej). To, co przede wszystkim mi się spodobało to ćwiczenia na żywo z gośćmi. Bardzo użyteczne, sama skorzystałam ze wskazówek Donalda Millera przebudowując naszą główną stronę.

Book Video Summary – nie masz czasu na czytanie książek o rozwoju i biznesie? Obejrzyj streszczenia wizualizowane, które średnio trwają ok 2-4 minut.

Big Think – to różne klipy dzięki którym dowiesz się całkiem sporo o świecie. Każdy temat jest wyjaśniony przez eksperta w bardzo przystępny sposób. Filmiki zwykle trwają mniej niż 10 minut. Tyle to chyba każdy z nas może znaleźć 🙂

Business Insider – kanał na youtube na którym znajdziecie całą masę ciekawych wideo, wywiadów itd. w tematyce ogólno-biznesowej

3. Czytaj artykuły

Strony poświęcone różnego rodzaju poradom hack and tips i artykułom typu how to na temat marketingu, technologii, rozwoju, biznesu, e-commerce, pr, pieniędzy, przywództwa…

Czytając zagraniczne blogi natomiast wyprzedzacie polską konkurencję, która nie jest w temacie zmian za oceanem, macie szersze spojrzenie, wyprzedzacie polskie trendy, możecie stać się “thought leaders” w tematach, które nie są tu jeszcze popularne. Przykład – Paweł Tkaczyk i grywalizacja. Paweł rozwinął temat grywalizacji w biznesie na naszym polskim rynku, świetnie wyczuł zbliżający się trend i zaczął tworzyć z siebie eksperta w tej dziedzinie przed kimkolwiek innym w Polsce.

Inc.com https://www.inc.com/ – nazwa to popularny typ biznesu jak nasza sp. z o.o.

Entrepreneur https://www.entrepreneur.com/ czyli przedsiębiorca.

Business Insider http://uk.businessinsider.com/?IR=C. Insider to ktoś z wewnątrz firmy, kto dużo o niej wie. Więc business insider to ktoś tko zna się na biznesie, bo jest jego częścią.

Forbes https://www.forbes.com – amerykański magazyn biznesowy, nazwa pochodzi od nazwiska założyciela (founder)

Hubspot https://blog.hubspot.com/ – Hubspot to narzędzie dla marketingu i sprzedaży, a ich blog to istna kopalnia wiedzy o wyżej wymienionych tematach i wiele więcej. Hubspot to centralny punkt. Cokolwiek dla nich to znaczy.

Książki o biznesie np.Brian Tracy – krótko i na temat – zakochasz się w tych książkach.

4. Słuchaj podkastów

Chris Ducker – dużo podkastów na wiele tematów związanych z przedsiębiorczością, byciem samozatrudnionym i nie tylko

Entreleadership – bardzo profesjonalne podkasty “of leaders by leaders for leaders”, miły głos hosta Kena Colemana. Wiele wywiadów z ludźmi z różnych branż, którzy za każdym razem wnoszą coś bardzo wartościowego do naszego życia prywatnego albo zawodowego.

Freakonomics – to seria bardzo popularnych podkastów przytaczających ciekawe zjawiska społeczne, ekonomiczne np.

Powiązany artykuł: Dwie metody nauki angielskiego, które pomogą Ci rozumieć to, co słyszysz

5. Korzystaj z darmowych kursów online

Coursera to świetna, profesjonalna i rzetelna platforma z darmowymi kursami online. Znajdziecie tu kursy renomowanych uczelni wyższych takich jak Stanford czy Harvard. Poza tym cały kontent jest bardzo interaktywny, w trakcie trwania kursu możecie również wchodzić w dyskusje na forum swojego kursu i ćwiczyć pisanie!

Traktujcie angielski biznesowy jako narzędzie do zdobywania wiedzy o tematach, które Was interesują. Nie ma sensu czytać czy słuchać rzeczy, które Was nudzą, bo wiedza wtedy nie zostaje na długo w głowie i stracicie tylko czas. Najważniejsze, żebyście mieli codzienny kontakt z językiem i robili to, co daje Wam przyjemność. Bo tym przecież powinna być nauka, right?

Jeśli macie wątpliwości albo problemy z apektami angielskiego biznesowego, których nie omówiłam, również dajcie mi znać na dole, w komentarzach. Z pewnością się do tego odniosę.

Thanks for reading me,

Karolina

3 thoughts on “Jak poprawić swój angielski biznesowy?

 1. Rewelacja ? sama bym tego lepiej nie ujęła. Ludzie często mówią ‚potrzebuję business English’, a to taki szeroki zakres! Najpierw trzeba sprecyzować co potrzebujemy, zadać sobie pytanie w jakim środowisku się obracamy, w jakich sytuacjach się znajdujemy, itd. Pamietajmy też, ze nauczyciel to nauczyciel języka angielskiego, a nie businessman, psycholog, marketing specialist,… 🙂

  1. No tak, masz rację. Doświadczenie biznesowe w tej branży to rzadkość, bo wyobrażam sobie, że ludzie nie szkolą się w biznesie i pracują jako specjlaista, żeby potem uczyć angielskiego. A z drugiej strony my jako lektorzy musimy znać się na wszystkim 🙂

   1. We have to try hard 🙂 Ale uważam, ze dzięki uczeniu angielskiego sami- jako lektorzy- dużo się uczymy- ekonomia, marketing, psychologia,itd. I to jest super 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *