+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

“Nie mogę nauczyć się angielskiego”. Jak zrobić krok do przodu?

“Nie mogę nauczyć się angielskiego”. Jak zrobić krok do przodu?

How’s it going!

“Nie mogę nauczyć się angielskiego”, “wciąż jestem na tym samym poziomie”… Znacie tę bolączkę? Niestety, problem “utknięcia” na jednym poziomie od lat dotyka wielu uczących się angielskiego. Jest jednak wiele osób, które mają już ten kłopot za sobą. W tym miejscu postanowiłam, że podzielę się z Wami historią Ani – jednej z naszych klientek. Poznałam ją na początku tego roku, kiedy odezwała się do nas z prośbą o poprowadzenie zajęć w jej firmie dla niej i jej 3 koleżanek. Ania jest menadżerką w dużej korporacji, zarządza zespołem ludzi z którymi opracowują optymalizację procesów zakupowych klientów ich firmy.

“Nie mogę nauczyć się angielskiego”

Ania uczyła się angielskiego odkąd pamięta, ale mimo to, wciąż nie była w nim biegła. Co gorsza, czuła że cały czas stoi w miejscu, na średniozaawansowanym poziomie. Podczas pracy musiała przygotowywać prezentacje, zdawać raporty z pracy nad projektami, brać udział w spotkaniach. Gdy współpracownicy mówili po angielsku, praktycznie wszystko rozumiała, ale kiedy ona miała coś powiedzieć często miała w głowie wielką czarną dziurę. Próbowała tłumaczyć z polskiego na angielski, ale wychodziły z tego bardziej przerywane zdania, niż płynne mówienie. Wiadomo, gramatykę znała, ale tylko w teorii, bo w praktyce nie była pewna co z czym łączyć, więc wolała za dużo nie mówić, żeby się nie ośmieszyć. I właśnie wstyd był najgorszy. Po polsku była profesjonalistką, po angielsku dukała jak dziecko.

Magiczny plan działania

Plan dla Ani nie był skomplikowany, ale za to skuteczny. Po sprawdzeniu jej poziomu, ustaliliśmy, że raz w tygodniu będzie ćwiczyć angielski na zajęciach grupowych i raz w tygodniu indywidualnie z lektorem. Poza tym przełączyła wszystkie urządzenia multimedialne, systemy operacyjne oraz aplikacje na język angielski. Mało tego, zaczęła czytać książkę biznesową o tematyce związanej z jej branżą, postanowiła oglądać seriale na Netflixie z angielskimi napisami i co najmniej dwa razy raz w tygodniu, w drodze do pracy słuchała ulubionego podkastu (entreleadership.com) lub czytała artykuły np. z inc.com. A co z utrwalaniem słownictwa? Słówka z zajęć (warsztaty grupowe + zajęcia indywidualne) wprowadzała do aplikacji memrise. Ania postanowiła trzymać się jednej ważnej zasady:

“Whatever I want to find on the Internet, I search it in English”.

Pierwsze zaskakujące efekty

Prosta, ale skuteczna zasada przewróciła jej dotychczasowy świat językowy do góry nogami. Już mniej więcej po 3 miesiącach zauważyła, że znacznie częściej myśli i mówi do siebie po angielsku. Kiedyś angielski był dla niej męczącym obowiązkiem, dodatkową pracą, którą “musi” wykonać. Teraz stał się częścią jej życia, przyjemnością, samorozwojem, narzędziem do osiągania celów. Intensywnie ćwicząc mówienie zaczęła czuć się bardziej komfortowo na spotkaniach, co przełożyło się na same pozytywne rzeczy. Powstał swego rodzaju łańcuch przyczynowo skutkowy: Mówiła więcej >> coraz lepiej posługiwała się angielskim >> na spotkaniach firmowych wzbudzała większe zainteresowanie.

Powrót do początku

Niedawno wróciłyśmy do e-maili i nagrań prezentacji, które robiłyśmy w trakcie zajęć indywidualnych i zobaczyłyśmy ogromną różnicę i postęp. To jeszcze bardziej zmotywowało Anię do dalszego działania. Jedyną rzeczą, na którą musiała teraz uważać to niedopuszczenie do sytuacji, w której przestanie używać angielskiego na dłuższy czas. To jedna z najczęstszych przyczyn, która prowadzi do lingwistycznej stagnacji lub nawet regresu lingwistycznego.

To, co robiła Ania, co może pomóc i Wam.

1. Gdzie jestem i gdzie chcę być?

Zmierz poziom wykonując test online np. Cambridge online test

Znajdź braki odpowiadając na poniższe pytania:

  • czego nie pamiętam?
  • czego nie umiem?
  • o czym chcę rozmawiać?
  • po co mi angielski?
  • o czym chcę czytać?
  • co chcę oglądać?

2. Zwiększ ilość kontaktu

Zrób to poprzez oglądanie filmów, czytanie książek i poradników z Twojej branży (w internecie masz bezpośredni dostęp do ebooków i artykułów po angielsku). Chcesz mówić? Ćwicz mówienie na tandemach, wymianach językowych, lekcjach indywidualnych czy warsztatach.

Powiązany artykuł: 5 szokujących dokumentów, które warto obejrzeć po angielsku.

3. Korzystaj z aplikacji do nauki słówek

Aplikacje są naprawdę pomocne w efektywnej nauce. Mając telefon zawsze przy sobie, jest większe prawdopodobieństwo, że zajrzysz do aplikacji niż do notatek. Ale pamiętajcie, że nauka to nie wkuwanie jakichkolwiek słówek na oślep. Język to narzędzie do poznawania innego świata, a nie sztuczny twór. Ucz się takich słów, jakich normalnie używasz w języku polskim.

4. Zapobiegaj monotonii i nudzie

Rób ciekawe rzeczy, ucz się tego co Cię pasjonuje poprzez angielski.

5. Powróć do materiałów których sie już uczyłeś, żeby zobaczyć jakie poczyniłeś postępy

Nauka angielskiego to nieustający proces. Tylko od Ciebie zależy jaki stosunek będziesz mieć do niego, czy będzie on przykrym obowiązkiem czy przyjemnością. Jeśli jeszcze raz pomyślisz: “Nie mogę nauczyć się angielskiego”, pamiętaj, że tylko kontakt z językiem gwarantuje sukces.

Masz pytania? Pisz w komentarzach albo na czacie. I’m here for you.

Thanks for reading,

Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

angielski online