Legal English – podkasty, seriale i blogi dla prawników

Cześć!

Legal English to nic innego jak angielski prawniczy, choć słowo “legal” /ˈliːɡl/ znaczy również “legalny”. Jeśli uczycie się języka angielskiego prawniczego to bardzo przydatne okażą się dla Was wszelkiego rodzaju blogi, podkasty lub wideo o tej tematyce. Słownictwo prawnicze różni się w zależności od kraju, dlatego zachęcam Was do przeglądania różnych źródeł.

Chciałabym w tym miejscu przypomnieć, że najefektywniejsza nauka języka angielskiego to taka, która nie jest oderwana od rzeczywistości. To znaczy, że najlepiej otaczać się prawdziwymi źródłami języka i zagadnieniami, które Was interesują w różnych formach, jak np. blogi, podkasty czy wideo i seriale. Nie ograniczajcie swojej nauki do podręcznika. Zapraszam do zapoznania się z moim zbiorem pomysłów i inspiracji. Oczywiście zachęcam do komentowania i dodawania swoich sugestii. Mogą się one okazać cennym źródłem wiedzy dla innych.

Legal English – Seriale do nauki języka prawniczego

Trzy wysoko oceniane propozycje filmowe dotyczące języka prawniczego dostępne na platformie Netflix. Jak najlepiej się uczyć z serialami? (klik)

Suits

Historia młodego geniusza uciekającego przed policją, który przypadkiem trafia na rozmowę o pracę w kancelarii prawnej. Jego potencjał zostaje wyłowiony przez szefa, który bierze go pod swoje skrzydła.

The good wife

Dobra żona uczciwie spełniała swoje obowiązki małżeńskie, w przeciwieństwie do męża, adwokata (attorney). Serial opowiada historię zdradzonej żony, która musi wrócić do zawodu procesualistki (litigator).

legal English

How to get away with murder

Jak uniknąć więzienia po dokonaniu morderstwa? Odpowiedź na to otrzymacie podczas wykładów pani profesor Annalise Keating z serii “Criminal Law 100” lub o alternatywnym tytule “How to get away with murder”.

Legal English – Blogi do nauki języka prawniczego

Jak się uczyć z artykułami?

Blogów z artykułami z zakresu “legal English” jest dosyć dużo. Nadmiar wyboru negatywnie wpływa na motywację, dlatego wybrałam tylko kilka z nich. Najlepiej wybrać sobie jeden, góra dwa  i regularnie na nie zaglądać. Warto tworzyć sobie fiszki np. w aplikacji Quizlet, dzięki czemu aktywnie będziecie się uczyć słownictwa, a nie tylko biernie czytać. W późniejszym czasie takie czytanie staje się świetną formą aktywnego ćwiczenia słownictwa. Sprawdźcie, co jeszcze ma wpływ na efektywną naukę języka według badań naukowych (klik), jak używać fiszek do nauki (klik) oraz jak aktywować bierne słownictwo (klik).

Legal English
Legal English

Legal English – podkasty czyli programy radiowe o zagadnieniach prawnych i nie tylko

🇦🇺 The rule book

W podkastach możemy posłuchać różnych historii ludzi w świetle prawa. Znajdziecie tam np. odcinek pt. “The making a murder effect” z językiem dotyczącym przestępstwa, blisko związanym z tematem serialów typu “Making a murderer” (Nie znasz tego serialu? Sprawdź mój artykuł o nim klik).

🇬🇧 BBC 4 – Law in Action

Seria podkastów omawiająca zagadnienia prawne związane z aktualnymi tematami społecznymi jak dyskryminacja na tle seksualnym czy technologicznymi jak samojeżdżące samochody.

🇺🇸 Legal toolkit

To źródło wiedzy o nowoczesnym podejściu do prawa, o historiach ludzi i poradach dla osób prowadzących kancelarię. Dzięki wywiadom z klientami kancelarii słuchacze mają dostęp do potocznego języka związanego z rozprawami sądowymi.

🇬🇧🇺🇸 English for law

Skróty aktualnych tematów i informacji z zakresu prawa ze Stanów Zjednoczonych i UK. W każdym skrócie link do strony z podkastami i artykułami.

Jeśli nic dla siebie nie znaleźliście na tej liście to zachęcam Was do przejrzenia zbioru podkastów w aplikacji Player.

Jak zawsze zachęcam do wspólnej rozmowy w komentarzach i do udostępniania artykułu wśród znajomych prawników.

Do usłyszenia!