Legal English to nic innego jak angielski prawniczy, choć słowo „legal” /ˈliːɡl/ znaczy również „legalny”. Jeśli uczysz się języka angielskiego prawniczego to bardzo przydatne okażą się dla Ciebie wszelkiego rodzaju blogi, podkasty lub wideo o tej tematyce. Słownictwo prawnicze różni się w zależności od kraju, dlatego zachęcam Cię do przeglądania różnych źródeł.
Chciałabym w tym miejscu przypomnieć, że najefektywniejsza nauka języka angielskiego to taka, która nie jest oderwana od rzeczywistości. To znaczy, że najlepiej otaczać się prawdziwymi źródłami języka i zagadnieniami, które Cię interesują w różnych formach. Nie ograniczaj swojej nauki do podręcznika.
Zapoznaj się z moim zbiorem pomysłów i inspiracji. Oczywiście zachęcam do komentowania i dodawania swoich sugestii. Mogą się one okazać cennym źródłem wiedzy dla innych.
Jaki rodzaj Legal English Cię interesuje?
Z reguły w Polce w szkołach językowych prawnicy i sędziowie uczą się dwóch rodzajów Legal English:
- International Legal English (np. pod egzamin TOLES)
- Legal English dla Polaków
Czym się różnią?
International Legal Englih to ustandaryzowana wersja języka prawniczego, z wyjaśnieniami różnic pomiędzy amerykańskim i brytyjskim Code of Law.
Jak zapewne wiesz, jeśli masz do czynienia z prawem, że jest wiele terminów prawniczych w anglosaskim i polskim systemie prawnym, które się nie pokrywają językowo. To sprawia, że nauka Legal English jest wymagająca.
Seriale do nauki Legal English
Trzy wysoko oceniane propozycje filmowe dotyczące języka prawniczego amerykańśkiego dostępne na platformie Netflix. Jak najlepiej się uczyć z serialami?
Suits
Historia młodego geniusza uciekającego przed policją, który przypadkiem trafia na rozmowę o pracę w kancelarii prawnej. Jego potencjał zostaje wyłowiony przez szefa, który bierze go pod swoje skrzydła.
The good wife
Dobra żona uczciwie spełniała swoje obowiązki małżeńskie, w przeciwieństwie do męża, adwokata (attorney). Serial opowiada historię zdradzonej żony, która musi wrócić do zawodu procesualistki (litigator).
How to get away with murder
Jak uniknąć więzienia po dokonaniu morderstwa? Odpowiedź na to otrzymacie podczas wykładów pani profesor Annalise Keating z serii „Criminal Law 100” lub o alternatywnym tytule „How to get away with murder”.
Umowy, rozporządzenia i inne dokumenty
Kolejnym rozwiązaniem w nauce języka angielskiego prawniczego jest praca na dokumentach w języku angielskim. To, co możesz zrobić to:
- Znajdź umowę lub inny dokument z którym masz doczynienia w pracy, tylko w języku angielskim
- Zaplanuj ćwiczenia np.
- przeczytaj paragraf
- zrób notatkę z tego
- zapisz nowe słownictwo z przykładami (zwróć uwagę, że masz dwa rodzaje słownictwa – popularne wyrażenia i specjalistyczne słownictwo)
- opowiedz po angielsku w skrócie o czym jest ten paragraf
Pamiętaj, że najlepsze efekty daje aktywna nauka, czyli wykorzystywanie tego, czego się uczysz w mowie lub piśmie, manipulowanie informacją, streszczanie, grupowanie, tworzenie własnych zdań.
Kursy do nauki Legal English
Udemy
Udemy rto platforma z kursami online na której znajdziesz szeroki wybór kursów w różnych językach. Jeśli chcesz się nauczyć Legal English, to jednym rozwiązaniem jest nauka korzystanie z takich kursów jak ten w języku angielskim.
Aleksandra Łuczak Per Se
Na stronie pani Aleksandry znajdziesz 14 darmowych lekcji w formie pdfu do druku z zakresu:
Gazeta do nauki Legal English
„Legal English” to odcinek specjalny English Matters, w którym znajdziesz mnóstwo artykułów na tematy związane z prawem. Magazyn to ponad 100 stron i mp3 do słuchania. Każdy artykuł zawiera słowniczek angielsko-polski.
Podkasty do nauki Legal English
The Study Legal English Podcast
Louise na bieżąco wrzuca nowe odcinki podcastu do nauki języka prawniczego między innymi na platformie Google Podcast.
BBC 4 – Law in Action
Seria podkastów omawiająca zagadnienia prawne związane z aktualnymi tematami społecznymi jak dyskryminacja na tle seksualnym czy technologicznymi jak samojeżdżące samochody.
Civics 101 Podcast
Civics 101 został nagrodzony w 2022 przez American Bar Association nagrodą Silver Gavel (Srebrnym Młotkiem) za serię na temat Sądu Najwyższego.
Sami o sobie piszą na stronie:
Jaka jest różnica między Izbą a Senatem? Jak przełomowe decyzje Sądu Najwyższego wpływają na nasze życie? Co tak naprawdę mówią Federalistyczne Papiery? Civics 101 to podast – kurs odświeżający podstawy działania naszej demokracji.
„Naszej” oczywiście mają na myśli amerykańską demokrację.
Przykładowy temat, który wpadł mi w oko…
YouTube - Legal English dla Polaków
Legal English Centre
Pan Szymon Krzyszczuk to prawnik – aktualnie notariusz w Warszawie, tłumacz przysięgły języka angielskiego i lektor legal English. Jego kanał wygląda bardzo profesjonalnie i nie ma sobie równych na naszym rynku. Niestety na kanale jest tylko 35 odcinków, ale to aż 35 lekcji Legal English, które można za darmo obejrzeć.
A teraz głos oddaję Tobie.
Mam nadzieję, że znalazłeś dla siebie inspirację do nauki. Co sprawdzisz w pierwszej kolejności?
Podcast Civics 101? Magazyn Legal English? A może serial?
Daj mi znać w komentarzu.
[learn_press_profile]
Super artykuł, a przy okazji warto wspomnieć o polskim start-upie, do nauki prawniczego języka angielskiego Legalang (dla zainteresowanych – http://www.legalang.com).