Breaking News English – ćwiczenie czytania po angielsku

W dobie internetu, nauka czytania po angielsku nie jest już czymś trudnym. Mamy do dyspozycji całą gamę stron, aplikacji, darmowych i płatnych e-booków (jakie książki na poziom średniozaawansowany). Czasem jednak zbyt duży wybór może stać się przeszkodą w nauce, dlatego postanowiłam omówić jedną ze stron, która pomaga rozwijać językowe kompetencje regularnie dostarczając wartościowych materiałów i ćwiczeń. Przejdę z Tobą krok po kroku i omówię jak korzystać z tej strony.

Czym jest Breaking News English?

Breaking News English to strona z gotowymi materiałami na lekcje i do nauki samodzielnej. Co 2 dni pojawiają się tam nowe artykuły, na przemian poziom wyższy i niższy.

Zalety:

• różnorodność tematów

• wielość aktywności

• nagrania audio

• linki do oryginalnych artykułów

• regularność wrzucania artykułów

• możliwość pobierania audio i wydruku materiałów

Wady:

• old-schoolowy interfejs

Co znajdziesz na tej stronie?

1. Podział na poziomy

Zwróć uwagę na nazwy poziomów oznaczone czerwoną strzałką. Wystarczy wybrać poziom i pokażą Ci się newsy na Twoim poziomie.

Poziomy 0-3 to odpowiedniki A1-A2

Poziomy 4-6 to B1 i wzwyż

czytania po angielsku

2. Wiele różnorodnych aktywności.

Weźmy za przykład artykuł „Canada doctors using art to treat patients” zaznaczony strzałką na poprzednim zdjęciu. Kiedy klikniemy na poziom „Level 0” w tym artykule, to zobaczymy na górze pasek z mnóstwem aktywności związanych z tym właśnie artykułem. Możemy posłuchać tekstu i uzupełnić luki, łączyć wyrażenia z tekstu, ćwiczyć literowanie i słownictwo.

nauka czytania po angielsku

3. Jeszcze więcej aktywności.

Wchodząc w jakikolwiek link do aktywności, na samym dole strony widzimy obszerną listę pozostałych ćwiczeń. Cóż, nie można się nudzić.

Fill in the blank czyli uzupełnij luki.

Matching – łączenie słów

Missing words – brakujące słowa

crossword – krzyżówka

multiple choice – wielokrotny wybór

hangman – tzw. wisielec, czyli odgadywanie słów poprze podawanie liter z alfabetu

word-order – układanie wyrazów, żeby stworzyć pytanie lub zdanie

word-pairs – łączenie wyrażeń

i wiele więcej….

nauka czytania po angielsku

Jak pracować z tą stroną?

Liczmy siły na zamiary. Wybierz jeden artykuł tygodniowo. Na początku tygodnia przeczytaj go, opracuj słówka, żeby wszystko rozumieć. Potem w kolejne dni wykonuj ćwiczenia na stronie, graj w gry, żeby utrwalać słownictwo oraz struktury gramatyczne, ćwicz rozumienie ze słuchu i czytanie na głos.

Jeśli poczujesz się komfortowo z tym tekstem, to zawsze możesz sprawdzić pozostałe poziomy. Znajdziesz je pod artykułem wraz z linkami do oryginalnych artykułów.

nauka czytania po angielsku

Połącz naukę czytania po angielsku z mówieniem.

Na najwyższym poziomie w każdym artykule zawsze widnieją dodatkowe aktywności związane z mówieniem. Jeśli masz możliwość, to przedyskutuj ten temat z językowym partnerem lub nauczycielem. Nie musisz nic planować, wszystko jest na stronie. Nie przejmuj się tym, że nie znasz jakichś słów, czy jest Ci ciężko tworzyć piękne zdania. Chodzi o to, aby zacząć mówić i wykorzystywać to, czego się uczysz. Poprawność i płynność z czasem przyjdą. Trust me.

Jeśli chciałbyś znaleźć językowego partnera z którym będziecie razem ćwiczyć mówienie to zapraszam Cię do nowo utworzonej grupy na Facebooku „Speak English in Warsaw”. Celem tej grupy jest umożliwienie uczącym się j. angielskiego samodzielne znalezienie chętnych do ćwiczenia mówienia w realu w Warszawie, online lub w grupie oraz dyskusja po angielsku na grupie pod postami.

Do usłyszenia!