+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Angielski dla początkujących. Od czego zacząć naukę j. angielskiego?

Angielski dla początkujących. Od czego zacząć naukę j. angielskiego?

Angielski dla początkujących. Od czego zacząć naukę języka angielskiego? W dzisiejszym artykule postaram się nakreślić drogę, którą możesz wybrać, aby wejść na wyższy poziom znajomości j. angielskiego. Poniższe pomysły to propozycje zarówno dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z “anglikiem” oraz dla tych, którzy wracają po dłuuuugiej przerwie.

Stań się językowym hedonistą.

Podstawą nauki języka obcego powinna być przyjemność. Powtórzę jeszcze raz – podstawą nauki języka powinna być PRZYJEMNOŚĆ 🙂 Czyż nie jest to wspaniałe? Możesz nie wierzyć, ale dokładnie tym charakteryzuje się najefektywniejszy mechanizm przyswajania świeżej wiedzy / nowej umiejętności. Nauka nie może być nudna, czy irytująca. “Find what feels good” – mówi jedna z moich internetowych instruktorek jogi. I to samo polecam Tobie. Porzuć negatywne myśli i złe nastawienie. Pamiętaj, że tzw. “wrodzony talent” do przyswajania języka to tylko kropla w morzu. Liczą się przede wszystkim odpowiednie metody, dobre nastawienie i praca. Dlaczego dobre nastawienie jest tak istotne, dowiesz się z mojego wpisu o 3 kluczowych elementach efektywnej nauki języka angielskiego.

Problemy i pułapki

Kilka słów o tym, na co należy uważać podczas nauki języka angielskiego.

 1. Nieefektywne metody, czyli…

 • Uczenie się jedynie gramatyki.
 • Uczenie się jedynie z podręczników.
 • Brak kontaktu z “żywym” językiem (rozrywka, książki i rozmowa face to face).
 • Uczenie się listy słówek, których nigdy nie użyjesz, lub nie wykorzystujesz w mówieniu na bieżąco.
 • Pasywna nauka, czyli rozwijanie umiejętności czytania i słuchania.
 • Wkuwanie słówek bez aktywnego wykorzystywania języka poprzez pisanie i mówienie.
 • Brak osoby, która jest odpowiedzialna za poprawianie naszych błędów językowych.
 • Podejście do poznawania języka, jak do „szkolnej nauki”. Zastanów się, co sprawia, że efektywnie zapamiętujesz? Co daje Ci satysfakcję, przyjemność? Nauka w szkole nigdy nie kojarzyła mi się z przyjemnością, bo była sztuczna, oderwana od rzeczywistości. Przecież nie musimy powtarzać tego, co nie działa. Jeśli uczysz się samodzielnie, podejdź do nauki niekonwencjonalnie. Przede wszystkim skup się na sobie, a nie na tym co mówią inni i nie sugeruj się doświadczeniem, które wyniosłeś ze szkoły.

2. Uwaga na na fazę „plateau”.

To moment w procesie nauki, kiedy po dużym początkowym przyspieszeniu odczuwasz stagnację, brak postępów. Co robić w takiej sytuacji?

 • zwiększyć intensywność nauki, więcej kontaktu z językiem
 • nie poddawaj się, chyba każdy uczący się języka przez to przechodził.
 • pracuj nad językiem, a zostanie Ci to wynagrodzone.

3. Brak motywacji i systematyczności.

O motywacji, mitach z nią związanych oraz o sposobach na utrzymanie samodyscypliny przeczytasz w tym artykule. Dla mnie ten problem znika w momencie, gdy zaczynam robić rzeczy, które mnie pasjonują, dają frajdę i przyjemność. Nikt nie musi namawiać mnie do obejrzenia dobrego serialu czy przeczytania ciekawej książki. Jeśli coś jest nudne, to po co w ogóle to robić? Naukowcy powtarzają to od lat – nuda zabija efektywną naukę. Dlatego znowu nawiążę do zasady “find what feels good”. Zastanów się, co dla Ciebie będzie motorem napędowym? Dla mnie są to anglojęzyczne filmy, seriale, podkasty, ciekawe książki, gry językowe. Rozwijam ten temat w innym wątku, dlatego zachęcam Cię, abyś w wolnej chwili przeczytał mój wpis o początkach nauki hiszpańskiego.

Korzystać z podręcznika? Oczywiście, czemu nie? Ważne, abyś wybrał taki, który do Ciebie przemawia graficznie i merytorycznie. Taki podręcznik powinien zawierać ciekawe, naturalne dialogi i gramatykę angielską w języku polskim.

„Systematyczność” źle mi się kojarzy. Kiedy słyszę to słowo na myśl przychodzą mi obrazy męki, tortur, zmuszania się, nudy i rutyny. Sama uczyłam się języka, więc musiałam to wszystko przerobić na własnej skórze. Lekarstwem na negatywne konotacje była po raz kolejny przyjemność. Ucząc się języka staję się językowym hedonistą. Dzięki temu nie wiem co to jest brak motywacji, nuda czy brak systematyczności.

4. Przerwy w nauce.

Przerwy w nauce to Twój wróg! Wyobraź sobie, że układasz wieżę z kart. Bardzo się starasz, jesteś delikatny i nie kończąc jej odchodzisz na miesiąc lub dwa robiąc przerwę w tworzeniu karcianej megastruktury. Myślisz, że ona przetrwa, jeśli w domu masz psa, kota, dzieci i innych domowników? Nie sądzę. To samo będzie z tymi wszystkimi wyrażeniami i słowami, których się tak entuzjastycznie uczysz. Jeśli je porzucisz, Twój mózg “uzna”, że jednak nie są Ci potrzebne.

5. Tłumaczenie z języka polskiego na angielski.

Nie jest łatwo zacząć myśleć w danym języku. Sprawdzone metody, które polecam to:

 • Zacznij myśleć posługując się w swojej głowie językiem angielskim, nawet od czasu do czasu.
 • Ucz się pełnych wyrażeń, żeby nie zastanawiać się jak złożyć zdanie.
 • Zacznij rozmawiać po angielsku np. na warsztatach English Workshops

Angielski dla początkujących - z jakich materiałów korzystać i jak mam się uczyć, żeby się nauczyć?

Czytanie

Zacznijmy od czytania. Czytanie po angielsku to podstawa praktyki. Czytanie ma wiele zalet:

 • Poznajesz nowe słownictwo i struktury.
 • Ćwiczysz poznane słownictwo i struktury.
 • Czujesz radość, bo rozumiesz coraz więcej, rozpoznajesz słowa i struktury, których się nauczyłeś.
 • Uczysz się rozumienia z kontekstu (bardzo przydatna umiejętność!).
 • Masz dostęp do literatury, która nie jest przetłumaczona na j. polski.
 • Masz przyjemność czytania w oryginale (tego nigdy sobie nie odmówię. Nawet nie wiesz, jak często styl autora różni się od tłumaczenia!).

Książki ze słownikiem

Jeśli jesteś początkującym to z pewnością przeraża Cię perspektywa czytania książki po angielsku. Przecież jeszcze nie znasz dobrze języka angielskiego! Mam na to rozwiązanie. Możesz czytać książki ze słownikiem dopasowane do Twojego poziomu. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę “książki po angielsku ze słownikiem”. Są one zawsze dzielone na poziomy, czasem mają nawet płytę, lub mp3 do ściągnięcia z internetu, czasem zawierają ćwiczenia. Dzięki temu czytanie książki staje się procesem nabywania i ćwiczenia nowego słownictwa oraz poznawania nowych struktur wraz z ich wytłumaczeniem. Nie zapominaj, że nie musisz się katować nudnymi tekstami z podręczników. Wybierasz to, co lubisz.

Strony www:

News in levels

Internet jest kopalnią darmowej wiedzy. Dla niektórych może to być problem z uwagi na nadmiar informacji. Polecam rozpocząć naukę od krótkich newsów o różnych stopniach trudności na News in levels. Po przeczytaniu aktualności możesz wpisać nowe wyrażenia do aplikacji do powtarzania słownictwa. Świetnie sprawdza się do tego Quizlet.

Breakingnewsenglish

Newsy na różnych poziomach trudności z szerokim wyborem ćwiczeń i gier. (Jak korzystać z tej strony?)

Newsela 

Kolejna strona z artykułami, trochę dłuższymi niż te dwie poprzednie pozycje. Na tej stronie możesz ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem odpowiadając na pytania do tekstu.

9gag

Jeśli lubisz śmieszne memy, zaglądaj na 9gag. To kolejna dawka kolokwialnego języka i bieżących tematów.

Gramatyka

Ci, którzy mówią, że gramatyka jest nieistotna i zbędna, są w błędzie. Gramatyka to element, który tworzy język. Nie jesteś jednak skazany tylko na nudne ćwiczenia z lukami. Według mnie najlepszą metodą nauki poprawności językowej jest mówienie i bycie poprawianym oraz przyswajanie struktur, które aktualnie są Ci potrzebne do wyrażenia swoich myśli. Nauka według planu wyznaczonego przez podręczniki do nauki gramatyki ma znacznie mniejszy sens. W takim procesie najbardziej pomocny będzie doświadczony nauczyciel, który słyszy co chcesz powiedzieć i poda Ci odpowiednią strukturę.

Podczas nauki czasowników od razu ucz się bezokolicznika z jego odmianą w czasie przeszłym.

Dzięki temu będziesz mógł od razu w prosty sposób mówić o tym, co się wydarzyło, a nie tylko o swoich zwyczajach i tym co się teraz dzieje. Przykład:

I am – I was – I have been

I go – I went – I have gone

Jeśli uczysz się czasów to skup się na trzech głównych – past simple, past continuous i present perfect.

 1. Past Simple: I met my friend yesterday. We went to a pub. We drank some beer. We got drunk. We went home. (Wprowadzam sytuację w pierwszym zdaniu. Mój rozmówca wie kiedy i co się stało. Używasz tej formy czasownika jeśli opisujesz to, co się wydarzyło, dokonało i kiedy mówisz „kiedy” to się stało np. yesterday, last weekend, last month etc.)

 2. Past Continuous: I was walking my dog yesterday. / We were talking all night. / You were sleeping, I didn’t want to wake you up. (Wszystkie wersje „continuous” w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym bazują na tych samych przesłankach. Mówią nam, że czasownik jest niedokonany, że coś trwało jakiś czas w przeszłości, nie było jednorazowym wydarzeniem jak w pkt 1. Mówimy wtedy, że coś „robiliśmy, oglądaliśmy, rozmawialiśmy”. Struktura to „to be” + czasownik z „ing”. Zasada jest prosta, odmieniamy tylko „to be” w danym czasie. Jeśli mówię o teraźniejszości to mówię „I am walking”, jeśli wczoraj to „I was walking”, jeśli jutro to „I will be walking”)

 3. Present Perfect: I have watched that film. / I’ve seen you before. / Where have you been? / I have finished.(W sytuacji kiedy coś się stało i kiedy nie mówisz „kiedy”, zobacz pkt. 1. Ta struktura ma też swoją wersję „continuous” jak w pkt 2. którą stosujemy mówiąc o czymś co wciąż trwa. Wtedy używasz „I have been” i czasownika z -ing np. I have been living in Warsaw for 10 years now. Czyli mieszkam w Warszawie od 10 lat.)

To tak w skrócie. Jest oczywiście jeszcze kilka innych informacji dotyczących wykorzystania np. struktury „present perfect” z pkt 3., ale przecież na początku nauki nie potrzebujesz wszystkiego wiedzieć. Co więcej, jestem ogromnym przeciwnikiem uczenia się wszystkich nazw gramatycznych. Przecież w rozmowie z drugim człowiekiem nie będziesz ich używał. Musisz wiedzieć jak i kiedy użyć danej struktury, żeby precyzyjnie się wyrazić.

Strony www

Dobra Gramatyka 

Teoria i ćwiczenia gramatyczne nie tylko dla początkujących.

Engvid

Czyli nauczyciele tłumaczą Ci zagadnienia i słownictwo w formie wideo. 

Esl gamesworld

Gry online do ćwiczenia zagadnień gramatycznych.

Grammar girl

Czyli wyjaśnianie problemów gramatycznych po angielsku.

Noredink

Świetne miejsce do nauki gramatyki i pisania. Więcej w tym artykule (Jak korzystać z tej strony?)

Mówienie

Mówienie to podstawa komunikacji. Jeśli z większą łatwością zaczniesz się komunikować werbalnie, pisanie również nie będzie takim problemem. To dlatego, ponieważ będziesz już wiedział jak tworzyć zdania.

Podstawa nauki języka to gotowe wyrażenia.

Jeśli zaczynasz naukę angielskiego to zachęcam Cię do skorzystania z krótkiego kursu „Blondynka na językach” Beaty Pawlikowskiej. To podstawa na której będziesz mógł budować dalszą naukę. Nie ma sensu uczyć się samej odmiany “to be” czy słów wyrwanych z kontekstu. Jeśli uczysz się od podstaw, to od razu ucz się pełnych wyrażeń, pytań i popularnych zwrotów. Dzięki temu będzie Ci znacznie łatwiej komunikować się w prosty sposób.

Jeśli chciałbyś znaleźć językowego partnera z którym będziecie razem ćwiczyć mówienie to zapraszam Cię do nowo utworzonej grupy na Facebooku „Speak English in Warsaw”. Celem tej grupy jest umożliwienie uczącym się j. angielskiego samodzielne znalezienie chętnych do ćwiczenia mówienia w realu w Warszawie, online lub w grupie oraz zdobycie praktyki pisania po angielsku.

Pisanie

Jak ćwiczyć pisanie samodzielnie? Jest to nie lada wyzwanie, bo nikt nie sprawdzi naszych błędów. Ale mam na to ciekawe rozwiązanie – aplikacje.

Grammarly

Wtyczkę należy zainstalować w przeglądarce Chrome, dzięki temu aplikacja widzi nasz tekst gdziekolwiek go piszemy w przeglądarce oraz podkreśla błędy gramatyczne i ortograficzne. Możemy również pisać na stronie grammarly.com, jeśli mamy dłuższy tekst, który wymaga poprawy. Masz również dostęp do płatnej wersji która posiada szerszy zakres sprawdzania tekstu.

Słuchanie

Umiejętność należy ćwiczyć słuchając prostszych i trudniejszych nagrań. W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie:

 1. Co lubisz oglądać na youtube?
 2. Jakie filmy/seriale oglądasz?
 3. Czy możesz włączyć w nich napisy zamiast lektora?

Wiedząc to, masz już dobre podstawy do szukania ciekawostek po angielsku. W razie problemów spróbuj skorzystać z pomocy google translate. Nie polecam uczenia się z tego narzędzia, ale na początku lepsze to niż nic.

Strony www

Ted talk 

Strona poświęcona wszystkim możliwym tematom. Znajdziesz tam wiele wystąpień i prezentacji ludzi z całego świata. Możesz ustawić polskie napisy w razie potrzeby.

BBC

Lista różnych kursów do nauki angielskiego dla początkujących i bardziej zaawansowanych. Zalinkowany kurs zawiera proste filmiki na różne tematy.

Dramas for BBC

Krótkie filmiki bazujące na schemacie mini serialu.

Oglądanie filmów

Oglądanie filmów po angielsku to chyba najprzyjemniejsza czynność jakiej może się oddać początkujący uczeń angielskiego. Słuchając naturalnego języka możesz wyłapywać powtarzające się krótkie wyrażenia lub np. słówka które wstawiamy, gdy chcemy zrobić przerwę w mówieniu („anyway”, „so”, „well”). Powtarzaj nowe słowa i zwroty. Zapisuj na kartce. Wykorzystuj je często w rozmowie.

O filmach pisałam już na naszym blogu kilka razy. Jeśli szukasz ciekawych seriali, zapraszam Cię do działu Co oglądać po angielsku?”

Do dzieła!

Młody adepcie, ambitny padawanie! Poznałeś już moje wskazówki, wiesz od czego zacząć, dlatego nie pozostaje nic innego, jak zrobić ten pierwszy krok. Momentami nie będzie lekko, prawdopodobnie stracisz w międzyczasie motywację i nie raz powiesz sobie, że masz dość. Jeśli dopadną Cię demony i uznasz, że nie wiesz jak wybrnąć z impasu, napisz do mnie. Postaram się pomóc i wspólnie wypracujemy odpowiedni plan działania dla Ciebie. Pamiętaj! Find what feels good. Angielski dla początkujących wcale nie musi być udręką 🙂

Podobał Ci się mój wpis? Masz własne spostrzeżenia? Zapraszam Cię do dyskusji w komentarzach pod artykułem.

Cheers!
Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *