+48 791 744 495 kontakt@asap.waw.pl

Najlepsze gry do nauki angielskiego

Najlepsze gry do nauki angielskiego

Najlepsze gry do nauki angielskiego – słowo wstępu

Jest 9 kwietnia 2020 roku i na świecie panuje pandemia wirusa COVID-19. Rządy wszystkich państw zamknęły swoich obywateli w domach, a ulicami przemieszczają się radiowozy z megafonami, przez które nakazuje się przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dlaczego zatem nie wykorzystać tego czasu na coś sensownego? Pokażę Ci, jak w miły i luzacki sposób uczyć się angielskiego za pośrednictwem gier video. Otrzymasz ode mnie rekomendowaną listę tytułów, zdradzę Ci skuteczną metodologię oraz przedstawię przykładowy spis słów, które występują w grze. Pamiętaj, że jest to zabawa przede wszystkim dla osób na poziomie min. B1/B2+. Enjoy!

Jaki tytuł wybrać?

W pierwszej kolejności musisz się zastanowić, jakie kryteria muszą spełniać najlepsze gry do nauki angielskiego. Podpowiem Ci, że mechanika powinna być dosyć statyczna, dlatego zastanów się nad tytułami “turowymi” lub takimi, w których występuje “aktywna pauza“. Druga bardzo istotna sprawa to “gatunek“. Nie nauczysz się zbyt wiele w zręcznościówce lub strzelance, więc moja rekomendacja dla Ciebie to przede wszystkim przygodówki, RPG oraz strategie. Pomyśl również o tematyce. Inne słownictwo i styl zastaniesz w świecie fantasy, a inne w strategii geopolitycznej. Ostatnia rzecz to możliwość przełączenia języka gry na polski. Może okazać się to pomocne szczególnie na początku procesu nauki.

Najlepsze gry do nauki angielskiego

Metodologia

Zainstaluj grę i pamiętaj, aby język ustawić na angielski. Przygotuj sobie tablet lub telefon, na którym będziesz korzystać ze słownika (najlepiej english-english, np. Oxford Learner’s Dictionaries). Do trudniejszych i dłuższych zwrotów polecam popularny Google Translator (Będziesz  zaskoczony, jak w obecnej chwili dobrze radzi sobie z tłumaczeniem nawet idiomów!) Kolejna rzecz to zeszyt, w którym będziesz notował nowe słowa i zwroty. Ostatnia sprawa to fiszki (tradycyjne lub cyfrowe – np. Quizlet). Ołówek. Nie zapomnij o ołówku.

angielski online

Podstawowa zasada mówi, abyś pamiętał, że zabawa jest w tym momencie tylko miłym dodatkiem, a priorytetem jest nauka. Oznacza to, że musisz bardzo wnikliwie czytać każdy dialog, opis lub etykietę. Staraj się zrozumieć każde słowo i każdy zwrot. Jeżeli pojawia się coś nowego, czego nie zrozumiałeś, musisz to zapisać. Ja robię to w formie listy w zeszycie A4 (obrazek – słowo – znaczenie). Kolejny krok to powtarzanie nowych słów. Najlepsza metoda na zapamiętywanie to fiszki (tradycyjne lub cyfrowe). Więcej na ten temat pisze Karolina TUTAJ.

Gry multiplayer z komunikacją głosową i chatem

Co z treningiem mówienia i pisania? Na to też jest sposób. Istnieje wiele gier MMORPG (Massive Multiplayer Online Roleplaying Game), w których komunikacja ze społecznością online to podstawa. Wyobraź sobie wspólne zmagania z 10 osobami, których celem jest znalezienie pilnie strzeżonego skarbu na terenie obleganym przez demony i czarownice. Musicie wspólnie nawigować, rozbrajać pułapki oraz kooperować w walce. Jedyny sposób aby to osiągnąć to oczywiście dobra komunikacja. Zaufaj mi, że nic tak nie motywuje do mówienia po angielsku, jak “walka o życie” swojego wirtualnego towarzysza 🙂 Do dyspozycji dochodzi również chat box, za pośrednictwem którego będziesz trenować komunikację pisaną.

Złote Zasady – Co robić, a czego unikać?

  1. Powoli do przodu. Nie galopuj. Delektuj się każdym dialogiem, każdą etykietą i opisem.
  2. Sprawdzaj zakamarki. Bądź jak śledczy. Czytaj dzienniki, glosariusze oraz wątki poboczne.
  3. Powracaj do wirtualnych towarzyszy, rozmawiaj z nimi i sprawdzaj ile pamiętasz słówek oraz zwrotów.
  4. Nie idź na łatwiznę. Google translator to ostateczność. Staraj się tłumaczyć grę pomału i własnoręcznie, słowo po słowie przy wykorzystaniu słownika.
  5. Dużo notuj. To naprawdę pomaga. Nie bój się kreatywności i twórz użyteczne obrazki, które kojarzą Ci się z danym słowem lub zwrotem.
  6. Codzienny kontakt z językiem to konieczność. Nie rób długich przerw. Im więcej angielskiego w Twoim życiu tym efektywniej będzie przebiegała nauka.

najlepsze gry do nauki angielskiego

Najlepsze gry do nauki angielskiego – LISTA! Gdzie jest LISTA?!

W tym miejscu będę systematycznie dodawać tytuły, które są godne polecenia. Perełki pod wieloma względami. Gry wyjątkowe, które zapadają w pamięć. Wyższa półka dla osób ambitnych i wymagających. Scenariusze napisane przez wybitnych pisarzy. Białe kruki w swojej kategorii. Bądź czujny! Pierwsza rekomendacja z opisem już za kilka dni.

Słowo na koniec

Mam nadzieję, że poczułeś inspirację i zmotywuje Cię to do działania. Możesz teraz bezkarnie siekać w gry i nikt nie powie Ci złego słowa. Przecież… uczysz się angielskiego, nie? 😉

Jestem bardzo ciekaw, czy uczyłeś się już za pośrednictwem gier? Jakie są Twoje doświadczenia? Czy masz jakieś rady dla rozpoczynających tę formę nauki? Daj znać w komentarzu pod artykułem i do zobaczenia za kilka dni 🙂

Stay strong!
/Michał

5 thoughts on “Najlepsze gry do nauki angielskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

angielski online