2 proste metody na słuchanie po angielsku

słuchanie po angielsku

Słuchanie po angielsku to podstawa nauki. Ale czy na pewno dobrze to robisz? Czy widzisz efekty? Jeśli nie, to niekoniecznie oznacza to, że masz słaby słuch, ale może popełniasz błąd w metodzie.

W dzisiejszym artykule wyjaśnię Ci dwie metody efektywnej nauki słuchania oraz odpowiem na pytanie czy oglądać seriale z napisami.

Do dzieła!

Słuchanie po angielsku - błędy nowicjusza

trzy popularne błędy, które popełnia wielu początkujących i średniozaawansowanych uczniów ćwicząc słuchanie po angielsku:

• za rzadkie słuchanie
  • słuchanie za trudnych rzeczy
  • słuchanie nudnych treści

Po pierwsze, osłuchanie się z językiem czyli intensywne wystawianie się na język OD SAMEGO POCZĄTKU nauki to warunek nienegocjowalny efektywnej nauki.

Po drugie, jeśli chcesz widzieć efekty z nauki słuchania, powinieneś zastanowić się czy to, czego słuchasz/oglądasz aktualnie spełnia poniższe dwa warunki:

1. rozumiesz 70-90% treści
  2. jesteś zaangażowany na tyle, że zapominasz, że treść jest w j.angielskim

Otóż okazuje się, że aby słuchanie po angielsku było skuteczne muszą zaistnieć te powyższe dwa warunki. Wśród lingwistów nazywają się:

1. Comprehensible input czyli treść, którą jesteś w stanie zrozumieć
  2. Compelling input czyli treść, która Cię angażuje.

Comprehensible input czyli treść, którą rozumiesz

Tak jak napisałam wcześniej, powinieneś rozumieć min. 70-90% tego co słuchasz, jeśli chcesz widzieć postęp. Dzięki słuchaniu tego, co rozumiesz w znacznym stopniu odświeżasz i przyswajasz nowe i nauczone struktury gramatyczne. Na dłuższą metę jest to bardziej efektywne słuchanie po angielsku, niż uczenie się teorii gramatycznych, bądź słów wyrwanych z kontekstu.

Podsumowując błędem w nauce języka jest słuchanie BBC News, kiedy nie rozumiesz co tam mówią. Nie ma takiej mocy, która sprawi, że człowiek nie znający języka nauczy się go słuchając zaawansowanych treści.

Compelling input czyli treść, która Cię angażuje.

Wyobraź sobie sytuację:

Oglądasz serial, który rozumiesz w większości i dodatkowo tak cię wciągnął, że zapomniałeś o zewnętrznym świecie oraz o tym, że serial jest po angielsku.

To jest idealny stan do którego powinieneś dążyć podczas nauki angielskiego w ogóle. Krótko mówiąc, słuchaj tego, co naprawdę Cię interesuje, abyś słuchał aktywnie, czyli z zaangażowaniem.

Dzięki temu aktywujesz odpowiednie procesy nauki w mózgu i czerpiesz więcej przyjemności z nauki co skutkuje produkcją hormonów, które wspomagają naukę.

Patrzenie na tekst i jednoczesne słuchanie pomaga w nauce wymowy i słów.

Dlatego warto korzystać z takich aplikacji do czytania książek jak Google Books, gdzie masz możliwość włączenia czytania książki i równocześnie możesz śledzić tekst na tablecie czy telefonie.

efektywna nauka

Jeśli chciałbyś zobaczyć pomysł na książki po angielsku na poziom min. B1 to sprawdź ten post: Książki po angielsku na poziom średniozaawansowany.

Efektywna nauka angielskiego z serialami: oglądać z napisami?

efektywna nauka

Odpowiadam TAK i NIE!

TAK, ale z angielskimi napisami bo:

• łatwiej zrozumieć co mówią w filmie
  • uczysz się wymowy słów, które znasz
  • widzisz pisownię

NIE, bo podczas oglądania:

• masz już istotny element wspierający zrozumienie czyli obraz
  • możesz domyśleć się znaczenia z kontekstu
  • bardziej wytężasz słuch i ćwiczysz rozumienie ze słuchu

Warto po prostu stosować obie metody.

Sam powinieneś sprawdzać co dla Ciebie działa, a co nie, i dostosowywać aktywności.

Sprawdź moją Metodę Trzech Króków do nauki angielskiego z serialami.

Podcast do słuchania i mówienia po angielsku

Jeśli jesteś początkującym lub śreedniozaawansowanym uczniem to z pewnością spodoba Ci się podcast TALKSHOP, w którym właśnie będziesz:

• osłuchiwać się z pełnymi zwrotami z filmów i seriali
  • oraz uczyć się słownictwa biznesowego i ogólnego