4 techniki efektywnego zapamiętywania słownictwa #124
JAK SIĘ UCZYĆ, PODCAST ,

Loading

TRANSKRYPT

TALSKHOP – Angielski w biznesie Odcinek 124 4 techniki efektywnego zapamiętywania słownictwa

 

Hi there, z tej strony Karolina z ASAP Speak&Play

Jak uczyć się nowego słownictwa? Co zrobić, aby być w stanie przywołać je z pamięci? Czy warto wkuwać na pamięć listy słownictwa?

Dzisiejszy odcinek jest w pełni poświęcony technikom efektywnego zapamiętywania. Nie będziemy powtarzać zwrotów. Odcinek będzie w całości po polsku, aby osoba na każdym poziomie mogła z niego wyciągnąć jak najwięcej. Więc, jeśli chciałbyś zwiększyć efektywność swojej nauki i czasu, który na nią poświęcasz, to zostań ze mną.

Zacznijmy od tego, że każde nowe słowo, które spotykasz w tekście lub w nagraniu, tworzy kolejne połączenie neuronowe w twoim mózgu. Im mocniejsze jest to połączenie, tym łatwiej jest ci przypomnieć sobie dane słowo, aby następnie utrwalić je w pamięci długoterminowej. A jak wzmocnić to połączenie? Możesz np. powtarzać  to słowo w różnych sytuacjach.

Podam Ci teraz 4 sposoby budowania mocniejszych połączeń neuronowych i zapamiętywania słownictwa na dłużej.

Let’s get down to it.

 

1. Czytaj i słuchaj, żeby powtarzać słownictwo

To chyba najprostsza i najprzyjemniejsza metoda nauki słownictwa. Zamiast katować się listami słówek z Quizlet, czytaj i słuchaj ciekawych tekstów na swoim poziomie, zawierających słownictwo, którego się uczysz.

Możesz np. sięgnąć po tzw. graded readers. Są to książki napisane specjalnie dla uczących się języka, które uwzględniają najczęstsze słowa i struktury na danym poziomie. W takich książkach nowe słowa są powtarzane wielokrotnie w różnych kontekstach, co pomaga je zapamiętać. Na stronie English e-reader.net ([English e-Reader (english-e-reader.net)]) znajdziesz takie książki za darmo. Link w opisie.

Uważaj tylko na tzw. lektury uproszczone, które nie są dostosowane do konkretnego poziomu językowego. Są to tylko skrócone i uproszczone wersje oryginalnych książek, ale nie są tak dobrze zaprojektowane do nauki języka jak graded readers.

Jak dobrać książkę na swój poziom?

Oto podstawowa zasada. 

Otwórz książkę na losowej stronie i policz ile jest na niej nowych słów. Jeśli ilość nowych słówek przekracza 2, 3 góra 4 wyrazy, to książka jest dla ciebie za trudna. Twoim celem jest znaleźć pozycję, która będzie dopasowana do Twojego poziomu. Na tyle łatwą, abyś bez trudu śledził narrację i nie czuł się sfrustrowany nadmiarem nowych słów. Nie chcesz przecież co chwilę zaglądać do słownika. To strata czasu.

Pierwsza technika: czytaj, słuchaj i powtarzaj nowe słownictwo.

2. Buduj skojarzenia

Wkuwanie jest powszechną metodą nauki w szkołach. Na dłuższą metę nie jest to jednak efektywna metoda nauki języka.

Pokażę Ci teraz technikę skojarzeniową, która pomaga przypomnieć sobie słowo, i zapamiętać je na dłużej. Polega ona na zbudowaniu krótkiego skojarzenia między dźwiękiem a znaczeniem. 

Są dwa fundamentalne warunki, które powinny zostać spełnione, żeby ta metoda działała: Po pierwsze, musisz wyobrazić sobie to o czym mówisz. Po drugie, im bardziej szalone skojarzenie, tym lepiej.

Wciąż pamiętam dzień, kiedy uczyłam tej techniki grupę na poziomie A2 wykorzystując do tego słowo – solitude, czyli samotność. – pisane -soli-tude

Żeby stworzyć skojarzenie z tym słowem, podzielmy je na części. Najpierw szukam słów w każdym znanym mi języku. Szukam słów, które się rymują albo są podobne w jakiejś części do głównego wyrazu. W tym wypadku widzę polskie słowa – soli – tu.

Następnie, chcę połączyć dźwięk soli – tu ze znaczeniem słowa – czyli samotność.

To co przychodzi mi na myśl, to widzę siebie w ciemnym pokoju, jestem sama, siedzę po turecku na ziemi, moim zadaniem jest odmierzać sól na trzy kupki. A więc siedzę i sypię sól dłonią na każdą kupkę, mówiąc: soli tu, soli tu oraz trochę soli tu.

Teraz tylko dodajesz -d – i masz połączenie gotowe. Solitude.

Kolejny przykład. W zeszłym tygodniu uczyłam słowa „dread” jak w wyrażeniu 'I dread to think’ – aż strach pomyśleć. 'Dread’ czyli bać się czegoś, obawiać się. 

Co ci się kojarzy ze słowem 'dread’? – Dread pisane 'd-r-e-a-d’. Jakie obrazy czy słowa przychodzą ci na myśl? Ja mam dwa skojarzenia. Pierwsze to dredy.

Od razu tworzę sobie skojarzenie: “Słyszałam, że ludzie z dredami mają w nich robaki – sama myśl o dredach napawa mnie strachem”.  Dread – dredy – strach.

Drugie skojarzenie mam ze starym filmem z Sylwestrem Stallone “Sędzia Dredd”. Ot wystarczy, że popatrzę na plakat z filmu i mam skojarzenie gotowe.

Pamiętaj, że najlepsze skojarzenia to te, które sam wymyślisz. Skojarzenie to nie długa opowieść, to jedno zdanie lub obraz, który sobie wyobrażasz.

Druga technika: Buduj skojarzenia.

3. Jak zapamiętać gdzie jest akcent w słowie? Zaangażuj swoje ciało.

Jeśli masz problem z wymową słowa, bo np. źle akcentujesz sylabę, użyj swojego ciała do tego. Weźmy na przykład słowo ‘success’ – z akcentem na ‘ses’. Gdy wypowiadasz tę część słowa, pochyl się do przodu i powtarzaj: success, success, success, poruszając się razem z akcentem. Dzięki temu twoje ciało zapamięta, gdzie jest akcent.

Podobnie działa wypowiadanie zwrotów na głos. Jeśli użyjesz do tego emocji, miny, gestu lub ruchu związanego ze znaczeniem, łatwiej ci będzie je zapamiętać. Weźmy np. słowo 'yawn’ – ziewać – przeciągnij samogłoskę i mówiąc to udawaj, że ziewasz. ya-a-a-a-wn

Trzecia technika: Wykorzystaj swoje ciało

4. Personalizuj i używaj.

Używaj w mówieniu tego czego się uczysz, wielokrotnie. Mów do siebie samego. Przypominaj sobie nowe słowa i wyrażenia. Zastanów się,  kiedy i jak możesz użyć tego słowa  w rzeczywistości. Zbuduj jakieś krótkie zdania, coś co byś powiedział do kolegi czy do dziecka. Tworzenie osobistych zdań sprawia, że łączysz nowe treści z czymś znanym. Ta zasada jest jedną z najistotniejszych w nauce czegokolwiek.

Czwarta technika: Personalizuj i używaj.

Podsumowując. Poznałeś dziś 4 sposoby efektywnego zapamiętywania słownictwa:

 

  1. Czytaj i słuchaj, żeby powtarzać słownictwo
  2. Zbuduj skojarzenia
  3. Zaangażuj swoje ciało
  4. Personalizuj i używaj

Daj znać którą technikę użyjesz w pierwszej kolejności? Napisz mi na spotify albo na youtubie. 

Dzięki za udział.

Till the next time

cheers!