Słuchanie w Tle vs. Aktywne Słuchanie: Jak je wykorzystać, aby osiągać rzeczywiste korzyści? #149

Słuchanie w tle to jedna z popularnych metod nauki angielskiego, ale czy jest ona skuteczna? Dołącz do mnie, bo w tym odcinku zgłębimy tajniki efektywnego słuchania dla maksymalnych korzyści.

Posłuchaj też:

TRANSKRYPT

TALSKHOP – Angielski w biznesie. Odcinek 149 Słuchanie w Tle vs. Aktywne Słuchanie: Jak je wykorzystać aby osiągać rzeczywiste korzyści?

 

Hi there, it’s Karolina from ASAP Speak&Play

Wiele osób słucha podcastów w tle np. jadąc samochodem, gotując w kuchni, albo pracując. Ale czy jest to skuteczny sposób na naukę, szczególnie gdy masz mało wolnego czasu?słuchanie jakich treści daje najlepsze rezultaty? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania to słuchaj dalej. 

W dzisiejszym odcinku opowiem Ci o teorii która zmieniła moje postrzeganie nauki języka. 

Are you ready? Let’s go.

 

Ile treści musisz rozumieć, żeby język wchodził Ci do głowy? Poznaj teorię Comprehensible input.

Dzień w którym poznałam teorię Comprehensible Input był punktem zwrotnym w moim myśleniu o nauce języka. Co to jest Comprehensible input? To prosta zasada, która mówi, że najskuteczniej przyswajamy sobie treści, które rozumiemy w 95-98 procentach. 

Kiedy zaczęłam zwracać na to uwagę zrozumiałam powtarzalny schemat u ludzi, którzy uczą się języka, polegający na tym, że zniechęcają się do nauki angielskiego m.in. dlatego, że mają kontakt z za trudnym kontentem. Innymi słowy, artykuł, który chce przeczytać nie może być za trudny, bo się zniechęcę, dlatego właśnie, że jest za trudny. 

95-98% to 2 do 5 nowych słów na 100 słów. 

Przygotowałam Ci małą zabawę. Przeczytam teraz krótki tekst po angielsku o nauce języka, który ma dokładnie 100 słów. Policz ile nowych słów usłyszysz. I daj mi znać w komentarzu na youtubie albo spotify czy ten tekst był dla ciebie „comprehensible input”. Gotowy?

 

Learning a new language can be an exciting journey full of challenges and rewards. Whether you’re exploring grammar or expanding your vocabulary, each step brings you closer to fluency. Immersing yourself in the language, through conversations, reading, and listening, speeds up your progress. Daily contact with the language increases memory and level. Accept your mistakes as stepping stones towards improvement. Engage with native speakers to train your accent and understand cultural differences. Remember, learning a language is not just about words; it’s about connecting with people and understanding their perspectives. Enjoy the process and celebrate every milestone along the way!

 

Super! Daj mi znać jak ci poszło.

 

Czym jest aktywna nauka i dlaczego jest lepsza od pasywnej?

Aktywne słuchanie i czytanie polega na angażowaniu się w treści językowe w skupiony i zamierzony sposób, a nie na biernym ich konsumowaniu. Takie zaangażowanie sprawia, że zaczynasz głęboko przetwarzać informacje i zapamiętujesz rzeczy na dłużej.

Jak może wyglądać taka sesja aktywnej nauki?

  1. Focus czyli jesteś skupiony.
  2. Skimming czyli Przeglądanie, najpierw sprawdzasz jaki jest temat, główne punkty, struktura i słownictwo. Budujesz sobie jakieś wyobrażenie.
  3. Taking notes czyli Zapisujesz nowe słowa, wyrażenia lub główne punkty.
  4. Questioning czyli Zadawanie pytań: sprawdzasz swoje zrozumienie poprzez zadawanie sobie pytań na temat treści i pobudzasz swoje krytyczne myślenie.
  5. Repeating: Powtarzanie czyli powtarzasz zdania, naśladujesz wymowę, słuchasz ponownie nagrania znając już nowe słownictwo. 
  6. Response: Ostatnim elementem jest  twój komentarz do treści np. w formie parafrazy, podsumowania albo jesli masz taką możliwośc, rozmowy z druga osobą. 

 

Tak wygląda przykładowa sesja. Oczywiście jest wiele innych ćwiczeń które można wykonać, nie musisz ich wykonywać wszystkich na raz. 

No i teraz tak. Wszystko to opiera się na fundamencie, którym jest…. Attention czyli skupienie. Posner & Rothbart, badacze z Uniwersytetu w Oregon, w swoim badaniu dotyczącym sieci pamięci podsumowują:

 

„Of all the factors that influence learning, attention to the learned material may be the most important” (Posner & Rothbart, 2014, p.14).

 

Czyli:

Ze wszystkich czynników wpływających na uczenie się, skupienie uwagi na treści, której się uczymy może być najważniejszy.

 

Jaki jest wniosek? Wniosek jest taki, że aktywne słuchanie daje więcej niż pasywne, czyli takie słuchanie w tle. Ale czy to oznacza, że w obliczu napiętego grafiku powinniśmy zrezygnować ze słuchania w samochodzie? Absolutnie nie. I już tłumaczę dlaczego. 

 

Jak i kiedy słuchać w tle?

Czy słuchanie w tle ma zatem jakieś korzyści? To zależy. Jeśli założymy że będziesz słuchać treści które rozumiesz na min. 95% to taki kontakt z językiem ma kilka korzyści.

  • Słuchanie w tle wystawia cię na kontakt z dźwiękami, rytmem i intonacją języka, co z czasem może poprawić ich znajomość i płynność.
  • Powtarzasz poznane słownictwo i struktury w nowym kontekście
  • Wykorzystujesz każdą chwilę na kontakt z językiem: Jeśli cierpisz na brak czasu to słuchanie w tle jest dobrym rozwiązaniem na zwiększenie inputu, czyli treści która wchodzi ci do głowy.
  • Słuchanie w tle jest dobrą okazją na powtórzenie podcastu czy artykułu, który już znasz. Tak artykułu też, bo nie zapominaj że np. w przeglądarce Microsoft Edge możesz słuchać tekstu czytanego przez AI i generatory głosu naprawdę naturalnie brzmią w porównaniu do Google Translate. Więc naprawdę polecam.

 

Podsumowując. Kiedy jedziesz metrem, samochodem czy gotujesz w kuchni wybieraj treści, które rozumiesz na 95 lub więcej %, mogą to być nowe treści albo to co już znasz i chcesz powtórzyć. Łatwiej będzie ci podążać nawet jak się wyłączysz na chwilę. Dzięki temu słyszysz konstrukcje gramatyczne, osłuchujesz się z budową zdań, pytań i powtarzasz słownictwo w nowym kontekście. 

A co z trudnymi rzeczami, które rozumiesz na mniej niż 95% jak seriale?

Czy w takim razie warto je oglądać? Moja odpowiedź brzmi: warto, ale z napisami. Niestety idziemy tu na kompromis, bo nie jesteś w stanie być skupionym na dwóch językach jednocześnie, w tym samym czasie czytać po polsku i słuchać po angielsku więc korzyść z takiej nauki jest mniejsza niż z aktywnej nauki prawda? Ale taka forma kontaktu z językiem ma swoje plusy i jak najbardziej powinna być wykorzystywana. 

Sama uczę się języków i nie jest tak, że cały czas uczę się intensywnie. Czasem nie mam ochoty na intensywny wysiłek umysłowy, wtedy sięgam po najłatwiejsze rozwiązanie czyli wideo z tłumaczeniem, np. serial. Nie jest to szczyt efektywności, ale to wciąż kontakt z językiem i to się liczy.

Tak jak słyszysz, efektywna nauka ma wiele odcieni. Dziś przekazałam Ci trzy sposoby nauki oraz ich korzyści i zastosowanie – aktywna nauka ze skupieniem na treści, pasywna gdzie powtarzasz to co już znasz albo słuchasz prostych treści, dzięki czemu wykorzystujesz swój czas maksymalnie albo, kiedy jesteś zmęczony to dobry serial z napisami też jest ok, nawet bardziej niż ok.

To tyle na dziś. Daj mi znać jak Ci się podobał ten odcinek, jak organizujesz swoją naukę, czy uczysz się aktywnie czy pasywnie słuchając w tle? z czym masz problemy?

Słyszymy się w kolejnym odcinku.

Till the next time, cheers!