Jak przyspieszyć naukę angielskiego dzięki Mastery Tracker? #155
JAK SIĘ UCZYĆ

Jeśli szukasz sposobów jak przyspieszyć naukę angielskiego to jesteś w dobrym miejscu. Stworzyłam dla Ciebie darmowe narzędzie, dzięki któremy przejrzysz swoje metody i nawyki wzdłuż i wszerz. Większa świadomość mocnych i słabych stron pozwoli Ci podnieść skuteczność nauki. Jest to jedna z metod przyspieszania progresu. W dzisiejszym odicnku ćwiczenia i pytania pomocnicze.

Posłuchaj też:

TRANSKRYPT

TALSKHOP – Angielski w biznesie Odcinek 155 Jak przyspieszyć naukę angielskiego dzięki Mastery Tracker?

 

Hi there, it’s Karolina from ASAP Speak&Play

Uczysz się od lat, ale nie widzisz postępów? Czy czujesz, że utknąłeś w miejscu? A może, chciałbyś przejść na kolejny poziom i swobodniej się komunikować?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć naukę angielskiego i dzisiaj opowiem Ci o jednej z nich.

Mówiąc wprost:

To refleksja. 

Pokażę Ci pytania i ćwiczenia oraz proste narzędzie, dzięki któremu przeniesiesz swój angielski na kolejny level. 

Let’s get this thing rollin’!

 

Zaczęłam uczyć angielskiego na ostatnim roku licencjatu, w 2010 roku. Od tamtego czasu spotkałam ogromną ilość osób uczących się angielskiego.

Wiele osób mówi:

Nie mam talentu do języków. 

Nigdy się nie nauczę tego języka.

Nauka idzie mi tak wolno.

Jeśli uczysz się już długo, ale z mizernym efektem, to może warto przeanalizować siebie wzdłuż i wszerz, jak u doktora.

W takiej sytuacji refleksja i samoocena przychodzi nam na pomoc. 

Refleksja to proces, w którym zastanawiasz się nad tym, jak i czego się uczysz. To moment na przeanalizowanie swoich metod i nawyków. Jeśli przez chwilę się zastanowisz nad swoim podejściem do nauki angielskiego, i zaczniesz wprowadzać nowe nawyki, to zbudujesz bardziej efektywny, świadomy i satysfakcjonujący proces nauki.

Badania pokazują, że osoby regularnie praktykujące refleksję osiągają lepsze wyniki edukacyjne. Dlaczego tak się dzieje? Refleksja pomaga nam zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co naprawdę przynosi nam korzyści, a co jedynie marnuje nasz czas. 

It’s about quality not quantity. Nie chodzi tylko o ilość czasu poświęconego na naukę, ale o jego jakość.

 

Pobierz narzędzie Mastery Tracker

Teraz porozmawiamy o narzędziu, które może zrewolucjonizować Twoją naukę angielskiego – Mastery Tracker. Mastery Tracker to darmowe narzędzie, które stworzyliśmy z myślą o wspieraniu naszych uczniów w procesie refleksji i samooceny.

To proste narzędzie, to twój analogowy coach, który pomaga ci analizować nawyki językowe. Chyba się ze mną zgodzisz, że to nawyki budują naszą umiejętność. Z resztą, o budowaniu nawyków jeszcze będę mówić.

Po pobraniu pdfu, wydrukuj go i pisz na papierze. Badania pokazują, że pisanie ręcznie jest bardziej efektywne niż na komputerze, jeśli chodzi o procesy kognitywne, takie jak refleksja.

 

Jak wykorzystać refleksję do przyspieszenia swojej nauki?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się dlaczego tak naprawdę uczysz się angielskiego, dlaczego chcesz swobodnie się komunikować. To jest kluczowe, jeśli chcesz podnieść motywację i być bardziej świadomy.  Mastery Tracker zaczyna się właśnie od takiego ćwiczenia. Dzięki niemu możesz znaleźć prawdziwy powód nauki angielskiego.

 

Są trzy obszary które należy przeanalizować w trackie refleksji. 

Pierwszy obszar, na który warto spojrzeć jest związany z tym, co przed nauką, czyli planowanie nauki, organizacja zasobów, wybranie miejsca, czasu itd. Zadaj sobie pytania: 

 • Czy planuję swoją naukę? 
 • Jak planuję swoją naukę? 
 • Czy wiem czego dokładnie potrzebuję i czego chcę się nauczyć?
 • Jakie aktywności mogę połączyć z nauką języka? Np. ćwiczenia na siłowni ze słuchaniem podcastu, albo czytanie z poranną kawą.
 • Kiedy mogę zaplanować krótkie sesje nauki jeśli mam mało czasu? Np. 5-10 minutowe ale dwa razy dziennie, zamiast 1h raz w tygodniu.

 

Drugi obszar zajmuje się samą nauką, tym, jak się uczysz nowych słów – czy uczysz się z listy czy z kontekstu, co jest bardziej efektywne, co i jak czytasz – czy czytasz teksty na swoim poziomie, czy skupiasz uwagę na treści, czego i jak słuchasz, jak się uczysz gramatyki itd. 

Możesz zadać sobie takie pytania:

 • Czy mam wystarczająco częsty kontakt z językiem?
 • Czy często napotykam nowe słowa w kontekście?
 • Czy masz kontakt z treścią którą rozumiesz?
 • Czy słucham różnych akcentów i szybkości mowy?

 

I ostatni obszar, jest związany z emocjami i z ludźmi, z kulturą.

Możesz zadać sobie pytania:

 • W jakim nastroju siadam do nauki?
 • Czy czerpię przyjemność z procesu?
 • Co myślę o sobie i swoich możliwościach?
 • Czy wychodzę ze strefy komfortu, aby rozmawiać z innymi ludźmi?
 • Jakie mam podejście do popełniania błędów?

 

Więc jeśli chcesz przyspieszyć naukę angielskiego, to powinieneś jasno określić swoje mocne i słabe strony, zyskać większą świadomość tego, nad czym powinieneś pracować, i jakie nawyki językowe cię w tym wesprą. 

Niektórzy z nas wykorzystują te strategie i ćwiczenia podświadomie, nieświadomie, a niektórzy z nas, nie mają takiego wyczucia i doświadczenia, i potrzebują bardziej świadomego podejścia.

Uzyskaj feedback dzięki samodzielnym ćwiczeniom

Teraz, jeśli chcesz ocenić swoje umiejętności i dowiedzieć się jakie aspekty języka wymagają twojej uwagi, to możesz to zrobić z lektorem, albo inną osobą, która biegle mówi po angielsku, albo samodzielnie. Istnieją ćwiczenia, które dadzą ci natychmiastową informację zwrotną. Jednym z takich ćwiczeń jest tzw. podwójne tłumaczenie.

Wygląda to tak:

 1. Wybierz dość łatwy tekst po angielsku. Czyli takie, który zawiera max 2 nowe słowa.
 2. Przetłumacz go samodzielnie na polski, możesz wykorzystać słownik, ale nie tłumacz z google translate.
 3. Następnie chowasz wersję angielską i  tłumaczysz polski tekst z powrotem na angielski.
 4. Potem sprawdzasz z oryginałem i wyciągasz wnioski.

Podwójne tłumaczenie pomoże ci określić braki w gramatyce, w budowie zdań, pokaże ci jakich słów nie używasz. Wykonywane regularnie pomoże ci właśnie rozwiązać wiele problemów.

W Mastery Tracker znajdziesz 7 takich ćwiczeń do samodzielnego wykonania.

 

Jak często wykonywać refleksję?

Co najmniej raz do roku. A najlepiej częściej. Dzięki temu możesz szybciej zareagować, coś zmienić, przestać robić to, co nie ma sensu.

Mam nadzieję, że Mastery Tracker będzie dla ciebie pomocny w procesie refleksji. Koniecznie daj mi feedback jak się u ciebie sprawdził!

To tyle na dziś.

Till the next time, cheers!

 

Źródła:

https://link.springer.com/article/10.1007/s11145-021-10185-y

https://www.educationworld.com/teachers/power-reflection-and-self-assessment-student-learning#:~:text=,to%20Geography%20Lesson%20Plan%20Where

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/feduc.2019.00087/full

https://boisestate.pressbooks.pub/emergingonlineresearch/chapter/studying-reflection-as-a-self-assessment-tool-for-online-learning/