Chcesz mówić płynnie po angielsku? Poznaj 8 sekretów płynnego mówienia. #184

PODCAST TRANSKRYPT

TALSKHOP Podcast- Angielski w biznesie. Odcinek 184 Chcesz mówić płynnie po angielsku? Poznaj 8 sekretów płynnego mówienia.

 

Hi there, it’s Karolina from ASAP Speak&Play

Czy kiedykolwiek pomyślałeś: Chcę mówić płynnie po angielsku. Chcę być w stanie wyrażać to, co myślę, bez zastanawiania się nad każdym słowem? Jeśli tak, to ten odcinek jest właśnie dla Ciebie! W tym odcinku nie będziemy powtarzać na głos. Dzisiaj chciałam podzielić się z tobą najskuteczniejszymi ćwiczeniami, które stosują poligloci, aby zwiększać płynność mówienia w obcym języku.

Jeśli spodoba ci się ten odcinek subskrybuj nasz kanał, aby otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach, w których powtarzamy za aktorami z filmów i seriali.

So, let’s dive in!

 

Co to jest płynność?

Na początek warto wyjaśnić, co mam na myśli, mówiąc płynność. Czy płynność oznacza zaawansowanie? Nie do końca. Możesz być płynny w jednym temacie, ale mieć trudności w innym. Możesz być płynny na poziomie początkującym, a wciąż mieć problemy z płynnością na poziomie B2. Płynność językowa to umiejętność wykorzystania tego co już wiem, aby przekazać znaczenie w swobodnej i efektywnej formie. Płynność nie skupia się na poprawności językowej, ale na znaczeniu i na flow.

 

Jak wygląda proces budowania płynności  w obcym języku?

Nauka języka składa się z dwóch części – ekspozycji na język, który rozumiesz, i produkcji. Bez ekspozycji, czyli kontaktu z językiem, inputu, kontentu, nie zwiększysz swojej wiedzy i umiejętności. Materiały do słuchania i czytania dostarczają nam nowego kontekstu, słownictwa, w naturalny sposób uczymy się gramatyki, budowy zdań i pytań, powtarzamy słownictwo, które znamy i którego się uczymy, a także słuchając zwiększamy rozumienie ze słuchu, które jest równie istotne w rozmowie. Input to paliwo, jedzenie dla naszego systemu językowego – im bardziej zróżnicowana i wartościowa dieta, tym lepiej funkcjonuje nasz „językowy mózg”. Bez wystarczającego inputu trudno jest rozumieć obcy język i mówić płynnie. 

Będę to zawsze podkreślała bo wiem, że wielu uczących się języka nie ma wystarczającego inputu, nie otacza się językiem i nie słucha go wystarczająco na co dzień.

Następnie przechodzimy do produkcji, czyli aktywnego używania języka poprzez mówienie i pisanie. Ćwiczenie mówienia ćwiczy nasze mięśnie odpowiadające za produkcję dźwięków oraz wzmacnia połączenia neuronowe – im częściej je angażujemy, tym silniejsze i sprawniejsze się stają.

Teraz, gdy już wiesz, że aby mówić płynnie potrzebujesz dwóch elementów – ekspozycji i ćwiczenia. Czas na praktyczne przykłady. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja – regularne, nawet krótkie sesje treningowe mogą znacząco poprawić Twoją płynność niż jedna sesja godzinna w tygodniu..

 

Poznaj 8 ćwiczeń dzięki którym zaczniesz mówić płynnie po angielsku

  1. Określ tematy w których chcesz być płynnym w pierwszej kolejności

Na pewno są tematy w których jesteś ekspertem, którymi się interesujesz. I są tematy na których się zupełnie nie znasz i nie wypowiadasz. Tematy, które są Ci znane, są łatwiejsze do rozmowy. To samo jest po angielsku. Pomyśl zatem o czym często mówisz po polsku, albo na jakie tematy chcesz rozmawiać po angielsku. Następnie określ, czy znasz to słownictwo po angielsku. Jeśli nie to, to może być dobry pierwszy cel, czyli poznać słownictwo, czytać i słuchać o tym oraz zacząć mówić do siebie i pisać o tym.

 

W mojej nauce chińskiego zwykle zaczynam od określenia jednego tematu np. Sztuczna inteligencja i jej wpływ na nasze życie. Spisuję listę słów i wyrażeń, które przychodzą mi na myśl, słów które już znam, albo które chciałabym znać. Generuję sobie przykładowy tekst na moim poziomie na chatgpt i wrzucam go sobie na platformę LINGQ, tam go przerabiam i słucham. Poza tym, piszę swoje własne teksty na ten temat i oczywiście dużo słucham i czytam w tym temacie. Ostatecznie wchodzę w rozmowy na ten temat, ćwicząc nowo poznane słownictwo.

  1. Czytaj na głos

Czytanie na głos przynosi wiele korzyści, szczególnie w zakresie przyswajania wymowy, intonacji i płynności mówienia.

Możesz ćwiczyć dwa rodzaje czytania na głos – szybkie i potrójne

Szybkie to takie, kiedy starasz się czytasz szybko, co zmusza do większej płynności.

Potrójne, czyli czytasz na głos albo po cichu ten sam tekst 3 razy, co poprawia tempo i płynność. Tylko zwracaj uwagę na interpunkcję.

  1. Naśladuj

Są dwie metody naśladowania – Mimicking i shadowing.

Mimicking, czyli to co robimy w Talkshop – słuchasz, a potem powtarzasz na głos, starając się naśladować sposób mówienia.

Shadowing to naśladowanie w tym samym czasie, czyli patrzysz na tekst nagrania i mówisz prawie równolegle z nagraniem. W tym ćwiczeniu możesz ustalać różne cele np. Dzisiaj będę naśladować melodię i  intonację albo mowę łączną o której mówię w odcinku: 170

Najlepiej kiedy używasz do tego tekstu na swoim poziomie i w odpowiednim tempie. Jeśli jesteś na poziomie początkującym lub średnim, szybkie tempo mówienia będzie dla ciebie nieosiągalne, dlatego wybieraj wolniejsze nagrania albo zmniejsz tempo w ustawieniach.

 

  1. Mów do siebie

Mówienie do siebie to wciąż niedostatecznie docenione ćwiczenie, które naprawdę działa. Sama pamiętam jak przygotowywałam się do matury rozszerzonej z angielskiego właśnie w taki sposób i pomogło. Warunkiem jest tylko, aby mówić na głos, nie w myślach.

  1. Parafrazuj i podsumowuj

Za każdym razem, kiedy posłuchasz podcastu albo obejrzysz wideo podsumuj je jednym albo dwoma zdaniami.

  1. Mówienie i pisanie na czas

Mówienie na czas czyli technika 3-2-1.  To ćwiczenie, które stosujemy na naszych zajęciach. Polega na tym:

Mając konkretny temat uczeń wypowiada się przez ok 3 minuty, następnie powtarza to samo, ale w ciągu dwóch minut, ostatecznie stara się zmieścić wszystko w minucie do półtorej. To udowodnione naukowo ćwiczenie efektywnie wspiera rozwój płynności.

 

Speed Writing czyli pisanie na czas działa bardzo podobnie. Zamiast zastanawiać nad jednym zdaniem kilka minut, po prostu piszesz to co przychodzi ci na myśl i robisz to na czas. Mierząc ile słów byłeś w stanie napisać w ciągu np. 5 minut. To bardzo dobre ćwiczenie ponieważ jest mierzalne, z czasem możesz zobaczyć, że generujesz więcej słów na 5 minut, czyli twoja płynność się zwiększa.

  1. Techniki komunikacyjne

Jak wcześniej wspomniałam przekazanie znaczenia to jedna z cech płynności, ale czasem zwyczajnie nie wiemy co powiedzieć, tracimy wątek albo nie rozumiemy rozmówcy i co wtedy? Wtedy przychodzą nam na ratunek techniki komunikacyjne. 

Techniki komunikacyjne to proste wyrażenia i sposoby radzenia sobie z problemami komunikacyjnymi. Podam ci teraz 3 najpopularniejsze, których uczą się nasi uczniowie i które ty też powinieneś znać.

Znasz tę sytuację kiedy chcesz użyć jakiegoś słowa, ale go nie znasz, albo nie pamiętasz nawet jak brzmi po polsku? To jest pułapka. Chcąc zwiększyć płynność musisz przestać tłumaczyć z polskiego na angielski, a skupić się na przekazaniu znaczenia za pomocą słów, które znasz.  

Inaczej nazywamy to parafrazą – wyjaśnij o co ci chodzi, powiedz to prościej, ale powiedz to, zamiast siedzieć w ciszy i szukać słowa w internecie o które ci chodzi. Mówiłam o parafrazie w odcinku 30, w którym przećwiczysz przydatne wyrażenia. 

Jeśli zgubiłeś wątek, zacznij jeszcze raz używając: What i’m trying to say albo What I mean is …

A kiedy nie do końcą rozumiesz swojego rozmówcę, sparafrazuj to co powiedział, to co zrozumiałeś i zapytaj czy właśnie o to mu chodziło używając:  So you mean… is that right? Np.

So you mean I should paraphrase y interlocutor and say what he means, is that right? 

Więc masz na myśli, chcesz powiedzieć, że mam sparafrazować swojego rozmówcę i powiedzieć co on powiedział, czy to prawda?

Przećwiczysz te i inne wyrażenia związane z parafrazą tego co ktoś powiedział w odcinku 29.

  1. Learn chunks czyli ucz się grup słów

I na koniec, dobrym zwyczajem jest uczyć się wyrażeń i kolokacji, czyli słów które idą razem, pełnych zwrotów, a nie pojedynczych słówek. Dzięki temu łatwiej je użyć w zdaniu i stają się automatyczne.

 

Podsumowując:

Aby zwiększyć płynność mówienia po angielsku:

  • Zwiększ ilość konsumowanego kontentu
  • Określ tematy w których chcesz być płynny
  • Czytaj na głos
  • Naśladuj
  • Mów do siebie, 
  • podsumowuj, 
  • ćwicz mówienie na czas
  • Wykorzystuj techniki komunikacyjne i ucz się zwrotów i kolokacji.

Płynność nie oznacza perfekcji, ale swobodę i efektywność przekazania znaczenia. Kluczem jest regularna praktyka i świadome podejście do nauki. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci mówić coraz płynniej po angielsku!

 Jeśli podobał Ci ten odcinek daj łapkę w górę, subskrybuj, albo zostaw komentarz. 

Thanks for listening!

Till the next time, cheers!