Jak poligloci uczą się angielskiego? #151

Loading

TRANSKRYPT

TALSKHOP – Angielski w biznesie Odcinek 151 Jak poligloci uczą się angielskiego? Poznaj 7 sekretów efektywnej nauki języka.

 

Hi there, it’s Karolina from ASAP Speak&Play!

Są ludzie którzy mówią wieloma językami. Jak oni to robią? Pewnie myślisz sobie, że to z pewnością utalentowane osoby, bo Ty przecież uczysz się angielskiego od lat i idzie to powoli. Ale czy na pewno tak jest? W tym odcinku pokażę ci 7 technik, które stosują poligloci i ogólnie osoby efektywnie uczące się języków, aby udowodnić Ci, że sukces tkwi w dobrej metodzie, a nie w talencie. 

Are you ready? Let’s dive in.

 

Jeśli szukać wiedzy i metod hakowania systemu to najlepiej uczyć się od najlepszych, czyli poliglotów. Poligloci to ludzie potrafiący komunikować się w wielu językach. To co ich wyróżnia to świadomość tego, jak się uczą najlepiej. 

Techniki, które dla Ciebie wybrałam mają swoje pokrycie w doświadczeniu uczących się, ale również w badaniach nad psychologią pamięci i nauki. Oczywiście, nie są to jedyne techniki. Jest ich bardzo dużo i ważne jest to, żebyś miał tego świadomość i mógł dobrać najelpsze dla siebie metody nauki języka.

Do rzeczy. 

 

1.Contextual learning czyli nauka z kontekstu

 

Context.

Brooklyn Nine-Nine – Sabotage [S02E19]

 

Context is everything.

Community (2009) – [S01E22] The Art of Discourse

 

Każdy poliglota to wie, że nauka pojedynczych słów bez kontekstu mija się z celem. Tak, wiem w polskiej szkole taka metoda trwa do dziś. Wykuj listę słówek, a w kolejnym tygodniu kartkóweczka. Zamiast tego poligloci skupiają się na nauce słownictwa w kontekście. Co tu dużo mówić. Nauka w kontekście ma całą masę korzyści. Lepiej rozumiesz znaczenie nowych słów, widzisz jak użyć je w zdaniu, poznajesz słowa, które idą w parze, lepiej je zapamiętujesz, łatwiej przypomnieć sobie nowe słowa mając kontekst, no i taka nauka jest o niebo ciekawsza niż wkuwanie słówek.

 

2. Active learning czyli aktywne zaangażowanie

W przedostatnim odcinku opowiadałam Ci o aktywnej i pasywnej nauce. Ponownie do niej wracamy. Poligloci aktywnie przyswajają nowe słownictwo, używając go w mówieniu i pisaniu. Tworzą zdania, historie lub dialogi zawierające nowe słowa, co pomaga wzmocnić pamięć i zrozumienie. 

Ja też uczę się języków i ostatnio sama zauważyłam ogromną różnicę, kiedy robiłam notatki bez dodawania przykładów, bez zastanawiania się nad użyciem nowych słów nie byłam w stanie ich zapamiętać. A kiedy dodawałam własne zdania, synonimy, obrazy, porównywałam słowa z innymi, w kolejne dnmi łatwiej mi było je sobie przypomnieć.

 

3. Speaking practice, czyli ćwiczenie mówienia

 

Speak.

Rent (2005)

 

Co do ćwiczenia mówienia poligloci są podzieleni. Szczególnie na początku nauki języka, niektórzy od razu ćwiczą poznane wyrażenia i zwroty, a niektórzy wolą najpierw opanować podstawy i potem zaczynają rozmawiać. 

Na poziomie średnim i wyżej wszyscy jednak ćwiczą mówienie. Niektórzy angażują się w wymianę językową z native speakerami. Inni lubią spotykać się z tzw. studdy buddy czyli osobami, które też uczą się języka jak oni, są na zbliżonym poziomie i mogą razem rozmawiać i ćwiczyć nowo poznane słownictwo. Jeszcze inni łączą naukę z lektorem z rozmowami z innymi ludźmi. 

Osobiście bardzo lubię wszystkie te formy nauki. Swego czasu raz w tygodniu uczyłam się chińskiego z lektorką, prowadziłam rozmowy z różnymi ludźmi w aplikacji HelloTalk i miałam jeszcze swoją studdy buddy, koleżankę, też Polkę, z którą spotykałyśmy się na godzinną pogadankę po chińsku o naszym tygodniu i o tematach które nas interesują. Wspominam ten okres z przyjemnością. Choć nie ukrywam, że wymagał ode mnie bardzo dużo czasu i energii.

Napisałam kiedyś obszerny poradnik o tym jak zorganizować wymianę językową i o czym rozmawiać podczas tzw. tandemu. Jeśli interesuje cię ten temat sprawdź to link w opisie. 

 

4 Spaced repetition systems czyli Systemy powtórek w odstępach (w skrócie SRS):

Uczący się języka dzielą się na tych, którzy kochają Anki i tych którzy je nienawidzą. Anki to darmowe oprogramowanie typu open source do tworzenia i powtarzania fiszek w odstępach czasu opartych na krzywej zapominania, zapewniając sprawne powtarzanie i długotrwałe zapamiętywanie.

Krzywa zapominania to wykres pokazujący jak szybko człowiek zapomina poznane słowo czy zagadnienie. A zapomina bardzo szybko. Bo już następnego dnia pamiętasz tylko 60% z tego czego się uczyłeś. Każdy z nas zapomina rzeczy, dlatego istotną kwestią jest opracowanie technik, które wspierają zapamiętywanie. Nie możesz oczekiwać, że po jednym kontakcie ze słowem je zapamiętasz na zawsze.

Quizlet, do którego tworzę darmowe zestawy fiszek do naszych odcinków, stara się stworzyć taką aplikację jak anki w wersji ograniczonej, ale jak na razie bardzo odstają od możliwości, które dają Anki. Bo Anki to taki kombajn do nauki. 

 

5 Mnemonics czyli mnemonika na ułatwienie zapamiętywania

Jak to mówią: „mam dobrą pamięć, ale krótką” Dlatego mnemotechniki to jedne z głównych technik, których uczą się uczniowie w ASAP. Mnemotechniki to sposoby poprawiania ludzkiej pamięci.

Poligloci również często używają mnemotechnik, aby łatwiej zapamiętywać słownictwo. Mogą one obejmować tworzenie obrazów mentalnych, kojarzenie słów ze znanymi pojęciami lub używanie rymów i skrótów. 

W odc 124 omówiłam techniki zapamiętywania bardziej szczegółowo. Link znajdziesz w opisie.

 

6 Learning phrases czyli nauka pełnych wyrażeń i zdań

Śledziłam kiedyś na youtubie takiego poliglotę nazywał się Moses McCormick i znał 20 języków. Znał, bo niestety młodo zmarł na serce, ale nie w tym rzecz. Jak on to robił, że w szybkim czasie ogarniał podstawy języka na tyle, że od razu wchodził w rozmowę z ludźmi? Otóż jednym z filarów jego metody była lista najistotniejszych i najbardziej popularnych wyrażeń i zwrotów, które zawsze się pojawiały w pierwszej rozmowie z obcym człowiekiem, którego języka ojczystego się uczył. Następnie ćwiczył z nativem wymowę, a potem uderzał w miasto, a mieszkał w Nowym Jorku, więc zawsze znajdował obcokrajowców mówiących tym językiem. 

Dlatego, nim zaczniesz uczyć się jakiegoś słownictwa , zadaj sobie pytanie:

 

How is this relevant?

Black Widow

 

How is this relevant? Czy to jest dla mnie istotne? Jeśli tak, jak tego użyję?

Bo cóż Ci z całej masy słówek związanych ze zwierzątkami, jeśli chcesz prowadzić small talk na konferencji. To taki skrajny przykład, ale wiesz o co mi chodzi.

W opisie i transkrypcie znajdziesz link do kanału Mosesa McCormicka.

 

I teraz, dlaczego warto uczyć się pełnych zwrotów.

A chociażby dlatego, że nie musisz się zastanawiać jak zbudować zdanie czy pytanie, bo automatycznie jesteś w stanie jest wypowiedzieć. Na wyższym poziomie poligloci uczą się fraz, dzięki czemu automatyzują mówienie jeszcze bardziej. Takim przykładem frazy jest: I’m interested in – czyli interesuję się. Znając całą frazę nie zastanawiasz się czy powiedzieć „I’m interested in / on, czy about”.

And last but not least.

 

7 Customised learning materials czyli spersonalizowane materiały do nauki

Poligloci tworzą spersonalizowane materiały do nauki związane z ich zainteresowaniami i celami edukacyjnych. Wybierają słowa odnoszące się do ich codziennego życia, hobby lub zawodu, dzięki temu utrzymują motywację i zaangażowanie w proces uczenia się. Dlatego tak istotne było dla nas w ASAP odejście od standardowych podręczników jako metody dla wszystkich. Bo co dla wszystkich to dla nikogo.

Podsumowując, nauka języka angielskiego wg technik które ci dzisiaj przedstawiłam jest osobista, ciekawa, aktywna, szukająca ułatwień i sposobów na obejście problemów. Jej nieefektywnym przeciwieństwem jest nauka ogólna, nudna, bierna i trudna. A jak wygląda Twoja nauka języka? Czy wiesz jak uczysz się najlepiej? Zapraszam Cię do rozmowy w komentarzu. 

 

To tyle na dziś, do usłyszenia!

Till the next time, cheers!